Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) tłumaczy na swojej stronie internetowej, że "złota alga" - inwazyjny jednokomórkowy glon - nie jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt domowych.
"Ichtiotoksyna wytwarzana przez glon jest niebezpieczna dla ryb i małż, prowadzi do masowych śnięć organizmów wodnych posiadających skrzela. Dla ochrony środowiska, w ramach stałego monitoringu wykonywane są badania na obecność złotej algi, aby kontrolować, czy glon masowo nie rozprzestrzenia się poza dorzecze Odry" - wskazano.
Poinformowano, że Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, w związku z identyfikacją niewielkiej ilości "złotej algi" w jednej próbce pobranej z rzeki Pszczynki, pobrało dodatkowe próbki wody w zbiornikach Goczałkowice i Dobczyce, stanowiących ujęcie wody pitnej dla Katowic i Krakowa oraz z Wisły w okolicach Krakowa, poniżej stopnia wodnego Łączany, stopnia wodnego Kościuszko, poniżej stopnia wodnego Przewóz.
"Na podstawie przeprowadzonych badań nie stwierdzono w żadnej z pobranych próbek obecności +złotej algi+" - podkreślono.
GIOŚ wyjaśnił, że prowadzi w sposób ciągły monitoring interwencyjny pod kątem wykrycia "złotej algi". Jest on obecnie prowadzony w 33 punktach: 31 znajduje się na Kanale Gliwickim, rzece Odrze oraz jej starorzeczach, dwa wyznaczone zostały w zlewni Wisły na rzece Pszczynce.
W sierpniu 2022 r. naukowcy stwierdzili obecność w Odrze mikroglonów prymnesium parvum - tzw. złotych alg. To rzadko występujące mikroskopijne glony, które na ogół żyją w morskich wodach przybrzeżnych, ale adaptują się do warunków panujących w rzekach. Pojawiają się zwłaszcza na terenach przemysłowych, gdzie występuje zwiększone zasolenie, oraz w stawach hodowlanych i innych płytkich zbiornikach wodnych. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży. Zakwity "złotej algi" pojawiły się już na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Latem ub.r. zakwit "złotej algi" w Odrze przyczynił się do masowego śnięcia ryb w tej rzece.
- A
- A
- A
GIOŚ uspokaja: W ujęciach wody pitnej dla Krakowa nie ma złotej algi
W próbkach wody pobranych ze zbiorników Goczałkowice i Dobczyce oraz na stopniach wodnych rzeki Wisły w okolicach Krakowa nie stwierdzono "złotej algi"; tego glonu nie ma w ujęciach wody pitnej dla Krakowa i Katowic - przekazał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
06:49
Krakowska kuria bez zadłużenia. Kard. Ryś powierza finanse świeckiemu ekonomiście
-
06:25
We wtorek nawałnic być już nie powinno, choć możliwe są lokalne burze. Będzie ciepło
-
06:09
Powrót na szczyt. Uniwersytet Jagielloński liderem rankingu Perspektywy 2026
-
06:00
Wypadek z udziałem ciężarówki i osobówki na trasie Szczucin-Dąbrowa Tarnowska. Cztery osoby ranne
-
20:53
Polacy źle oceniają lokalne władze, ale nie zawsze chcą zmiany. Politolog wyjaśnia dlaczego
-
17:47
Order dla Zełenskiego odebrany. Jak rosyjska propaganda wykorzystuje decyzję Nawrockiego?
-
15:58
Co żyje na przystankach i w tramwajach? Kraków bada miejski mikroświat
-
15:41
Policja ustaliła tożsamość kobiety wyłowionej z Wisły
-
15:28
Gmina chce zlikwidować farmę fotowoltaiczną. Owce i kozy będą lepsze?
-
15:00
Swiatłana Cichanouska w Krakowie. „Wolna Białoruś jest interesem całego regionu”
-
14:29
Chabas, berbelucha i zajzajer
-
14:13
Tańsze bilety w Krakowie? Ekspert: „Nie ma darmowej komunikacji miejskiej”
-
13:51
Koniec prac przy kluczowym obiekcie obwodnicy Oświęcimia
-
13:22
Śmieci nie zostały odebrane? Sprawdź, co zrobić
-
12:53
Burzowy front uderzył w Małopolskę. Trwa sprzątanie po burzach
-
12:51
Przemek Czaja: Fotografia ma wspólny mianownik z malarstwem
-
12:36
Są pieniądze na zabezpieczenie osuwiska w powiecie tarnowskim. Prace jeszcze w tym roku
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 1.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze