1. Jest szansa na białe ferie w Małopolsce?

2. Opady śniegu ucieszyły narciarzy i właścicieli stacji narciarskich

3. 65 procent miejsc noclegowych w Krynicy jest zarezerwowanychWraz z opadami śniegu wrócił optymizm na południe Małopolski. Nie ma co kryć, że bez śniegu zimą... w górach nie ma turystów. We wtorek na stoku Jaworzyny Krynickiej były jeszcze pustki, ale wkrótce może się to zmienić – ocenia pan Piotr, narciarz z Nowego Sącza.

"Czasem warunki były tutaj lepsze w kwietniu. Zobaczymy, taką mamy aurę. Przejdzie, będzie lepiej, jak w nocy przymrozi i popracują armatki" - dodaje narciarz.

Z każdym dniem warunki narciarskie powinny być coraz lepsze, bo synoptycy prognozują, że nocami w górach będzie mroźnie. - Armatki są gotowe do śnieżenia. Będziemy dośnieżać górne odcinki tras. A na ferie planujemy uruchomić dodatkową trasę 900-metrową, żeby narciarze mieli do dyspozycji trzy trasy i łącznie około 2 kilometrów jazdy" – zapewnia Tomasz Pasieka ze stacji Jaworzyna Krynicka.

W czasie ferii na Sądecczyźnie gości nie powinno więc zabraknąć.

"W tej chwili ponad 65 procent miejsc noclegowych w Krynicy jest zarezerwowanych na pierwszy tydzień ferii i to dobry wynik. Często też pierwsza połowa ferii nie jest tak mocno obłożona, bo wcześniej są wolne dni związane ze świętami" – przyznaje Daniel Lisak, z Krynickiej Organizacji Turystycznej.

Znacznie więcej śniegu, ale i rezerwacji jest natomiast na Podhalu. Już w najbliższy weekend Zakopane będzie przeżywało najazd turystów z powodu Pucharu Świata w skokach narciarskich – mówi Karol Wagner, z tatrzańskiej izby gospodarczej.

 

Zakopane szykuje się na Puchar Świata w skokach narciarskich


Do ferii przygotowane są także służby. Policja zapowiada wzmożone kontrole. "W mieście będzie też więcej patroli. Codziennie porządku na terenie powiatu będzie pilnowało około 190 funkcjonariuszy. Myślę, że to jest ilość wystarczająca, bo bazujemy na doświadczeniach z lat ubiegłych, wtedy było podobnie i to się sprawdzało" - mówi Sebastian Gleń, z małopolskiej policji.

A ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozsądek podczas górskich wędrówek. "Każda wycieczka powinna być dostosowana do najmłodszego uczestnika. To głównie apel do dorosłych, którzy planują wyprawy, by dostosować je do kondycji wszystkich uczestników, ale i do warunków panujących w górach" - podkreśla Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

A jako pierwsi ferie zaczynają  m.in. uczniowie województw śląskiego i podkarpackiego. Uczniowie z Małopolski zimową przerwę od szkoły rozpoczną 28 stycznia.Ci, którzy spędzą je w mieście, już teraz mogą zapisywać się na dodatkowe zajęcia.

 

Zaplanuj ferie w Małopolsce