Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Czy jesteśmy przygotowani do zimy? Służby wojewody przedstawiają raport

  • Bartłomiej Ziaja
  • date_range Czwartek, 2022.11.24 18:27 ( Edytowany Czwartek, 2022.11.24 18:39 )
Z nieba lecą pierwsze płatki śniegu i to chyba najwyższy czas, żeby zacząć przygotowania do tegorocznej zimy. W Imbramowicach niedaleko Olkusza zebrały się służby wojewody małopolskiego, które przedstawiły raport: jak są przygotowane do zimy i czy mamy się czego obawiać.

fot: Bartłomiej Ziaja

Zima może nas w tym roku potraktować bez taryfy ulgowej. Szykują się tygodnie z iście syberyjską aurą - mówi Małgorzata Gori z Biura prognoz hydrologicznych.

 Co na taką wizję mówią drogowcy? Zapewniają, że do mroźnej i śnieżnej zimy są już przygotowani, w zasadzie od 1 listopada i już teraz, jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą wyjechać sprzętem do odśnieżania dróg - mówi Agnieszka Wachowska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Według zapewnień drogowców każda droga krajowa ma być czarna maksymalnie 6 godzin po ustaniu opadów śniegu.

Zima to nie tylko kierowcy, ale także i najsłabsi, często ci, którzy w takiej temperaturze mają problem, by przeżyć. Nimi mają zająć się poszczególne samorządy, koordynowane przez służby wojewody Małopolski - mówi Rafał Filo z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego.

Spotkanie odbyło się w Imbramowicach, które, jak wspominał wojewoda Łukasz Kmita, dziesięć lat temu zostały na dwa tygodnie odcięte od cywilizacji, ze względu na mrozy i intensywne opady śniegu. Teraz ta sytuacja ma się nie powtórzyć. Urząd Wojewódzki dokonał przeglądu przygotowań do zimy, bo niezwykle istotne jest, by nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale i małych miejscowości mogli liczyć na wsparcie wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo - mówi wojewoda.

posłuchaj wojewody Łukasza Kmity

W razie potrzeby do akcji pomocowych mają się włączać strażacy, a także Wojska Obrony Terytorialnej.

Według wojewody wśród najważniejszych omawianych tematów znalazła się organizacja zimowego utrzymania dróg i infrastruktury kolejowej oraz odśnieżania obiektów, zwłaszcza wielkopowierzchniowych konstrukcji dachowych. Podjęto również kwestie związane z pomocą społeczną, zwłaszcza wsparciem dla osób samotnych, w podeszłym wieku i bezdomnych.

Omówione zostały także zagadnienia związane z funkcjonowaniem placówek oświatowych, opieką nad zwierzętami, a także zabezpieczenia dostaw prądu oraz gotowości urządzeń hydrotechnicznych do pracy w warunkach zimowych.

Jak zaznaczył Kmita, przy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem 987 została uruchomiona, jak co roku, całodobowa infolinia, poprzez którą można uzyskać pomoc bądź zgłosić informację o osobie mogącej jej potrzebować.

Według przekazanych danych 170 małopolskich gmin zabezpieczyło na okres zimowy łącznie 1237 miejsc schronienia dla swoich mieszkańców. Znajdują się one głównie w schroniskach dla osób bezdomnych, noclegowniach i ogrzewalniach.

Gminy zapewniają swoim mieszkańcom także pomoc w formie gorącego posiłku czy niezbędnej odzieży. Przez Ośrodki Pomocy Społecznej może być przyznana pomoc w formie dofinansowania do zakupu opału, koców, śpiworów.

Zgodnie z informacjami przekazanymi podczas posiedzenia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w pełnej gotowości od 1 listopada utrzymuje w Małopolsce 249 jednostek sprzętu, w tym 149 solarek opłużonych, 5 pługów wirnikowych, 50 jednostek do odśnieżania chodników, 36 ładowarek oraz 6 równiarek. Odcinki dróg najbardziej narażone na zawiewanie śniegiem przed sezonem zimowym zostaną zabezpieczone zasłonami przeciwśnieżnymi z siatki z tworzyw sztucznych. Obejmą one odcinki dróg o łącznej długości 13,78 km.

Zapasy materiałów do zwalczania śliskości, głównie soli, a także uszorstniających, składowane są w 30 punktach na terenie województwa: w bazach materiałowo-sprzętowych oraz na dodatkowych składowiskach.

Zapewnione jest również zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich. Łączna liczba przygotowanego przez Zarząd Dróg Wojewódzkich sprzętu wynosi: 105 sztuk (piaskarki, solarki, pługi, ładowarki, sprzęt do odśnieżania chodników). Zgromadzono przy tym 26,8 tys. ton materiałów, takich jak sól drogowa, materiał uszorstniający, czy solanka.

Przedstawiciele straży pożarnej zaapelowali o rozwagę i ostrożność podczas zimowego ogrzewania domów. Według statystyk okres zimowy charakteryzuje się zwiększoną liczbą pożarów domów z powodu wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych, a także dużym ryzykiem zatruć tlenkiem węgla wydobywającym się z urządzeń grzewczych opalanych drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek tlenku dymu i tlenku węgla.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Bartłomiej Ziaja

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię