Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Czausy na Białorusi, czyli małe jest piękne

Zapraszamy do Czaus na Białorusi. Na Światowe Dni Młodzieży przyjedzie stamtąd mała, ale bardzo zmotywowana grupa pod kierownictwem księdza Grzegorza Książka ze Zgromadzenia Księży Pijarów.

Pielgrzymi z Czaus

Parafia Czausy na Białorusi

Zobacz: "Kim jesteśmy, dokąd zmierzamy" 

Tak pielgrzymi piszą o sobie: "Jesteśmy większością młodzieży z naszej małej, ponad 50-osobowej wspólnoty parafialnej Kościoła Katolickiego w 10- tysięcznym mieście Czausy na Białorusi. Nasza parafia nosi imię Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła. CZAUSY leżą na wschodzie Białorusi około 100 km od granicy z Rosją. Większość mieszkańców twierdzi, że jest prawosławna, ale do cerkwi nie uczęszczają. Połowa z naszej grupy pochodzi z katolickich rodzin. Druga część przyszła do Kościoła i pozostała w tutaj świadomie przyjmując wyznanie wiary.

Od roku przygotowujemy się na naszych spotkaniach do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, czytając przesłania papieża Franciszka i poznając drogi Bożego Miłosierdzia. Chcemy przyjechać na to spotkanie, aby doświadczyć wspólnoty Kościoła powszechnego. 

Nie jest łatwo żyć w mniejszości katolickiej i to wśród ludzi obojętnych religijnie. Chcemy doświadczyć takiego wielkiego Kościoła, aby umocnić się Duchem, poznać innych katolików z różnych stron świata, wspólnie się modlić i przeżyć spotkanie z papieżem Franciszkiem. 

Chcemy wrócić umocnieni w naszej wierze do swojej małej Wspólnoty. Mamy do przejechania ponad tysiąc kilometrów i sam pobyt na Światowych Dniach Młodzieży jest dla nas dużym wydatkiem i nie stać nas na opłacenie pełnych kosztów pobytu.

Zwracamy się z prośbą o wsparcie nas w akcji „Bilet dla Brata”. To będzie wspaniały prezent dla nas, jeśli spotkamy się z Wami na Światowych Dniach Młodzieży. Jeśli chcecie i możecie to wesprzyjcie naszą małą grupę! - kończy swój list ks.Grzegorz Książek. 


Warto też poznać historię koscioła w Czausach, bo w niej - jak w soczewce - odbijają się losy Kościoła na Wschodzie...  

 

HISTORIA PARAFII

Pierwszy kościół i klasztor Ojców Karmelitów w Czausach był filią diecezji mohylewskiej. Został zbudowany po 1612 roku, kiedy w Smoleńsku założono diecezję katolicką. Po wojnie moskiewskiej 1654-1667 parafia rzymsko-katolicka w Czausach liczyła jedynie 150 osób i nie miała własnego duszpasterza. Opiekował się nią – o. Serafin Karbaszewicz z Mścisławia.

W 1832 roku kościół został zamknięty, a Ojcowie Karmelici wygnani „ (…) za procesje religijne i patriotyczne, które zakonnicy pozwalali sobie urządzać podczas powstania 1830-1831…”. Parafia została administracyjnie filią kościoła w Czerikowie, choć w tym czasie liczyła już około 1000 osób.

Zaraz po ukazie cara Mikołaja II z 1905 roku „O umocnieniu początków tolerancji religijnej” mieszkańcy Czaus wybudowali nowy kościół pod wezwaniem „Najświętszej Maryi Panny – Królowej”. Ten kościół, wybudowany na miejscu dzisiejszej siedziby Agroprom Banku, został zburzony podczas II wojny światowej.

W latach 1915-1920 duszpasterzem w Czausach był ks. Wiktor Gogolewski, który podczas posługi choremu zaraził się tyfusem i zmarł. Miał zaledwie 39 lat. Pochowany został w Czausach na katolickim cmentarzu, gdzie spoczywa do dziś. Parafianie z Czaus ufundowali w tym miejscu pomnik.

W latach 1923-1928 administratorem parafii w Czausach był ks. Mikołaj Koncewicz. Został on aresztowany w 1933 roku, a dalsze losy jego życia pozostają do dziś nieznane. Znając losy duchowieństwa z tego okresu, można przyjąć, że został zamordowany przez władze sowieckie.

Ostatnim proboszczem przed II wojną światową był ks. Józef Łukjanin. Został on aresztowany 30 września 1929 roku i rozstrzelany w sowieckich łagrach. 

17 grudnia 1994 roku - pierwszy raz po prześladowaniach religijnych przez władze radzieckie - została odprawiona msza św. w prywatnym domu w Czausach. Od wiosny 1995 roku wierni zaczęli gromadzić się na cmentarzu katolickim i tam w każdą sobotę była sprawowana msza święta. Wielu przyjęło chrzest, przystępowano do I Komunii świętej i zawierano śluby kościelne. Rozpoczęła się na nowo posługa duszpasterska w Czausach. 

W zimie wierni gromadzili się na liturgię w prywatnym domu. Jesienią 1996 roku pierwszy proboszcz w Czausach, ks. Karol Tomecki, zakupił na potrzeby wspólnoty wiernych dom w przy ul. Frunze 27, w którym wierni urządzili kaplicę.

Latem 1997 roku nowym proboszczem parafii w Czausach został ks. Franciszek Rudź. Wtedy narodziła się myśl i potrzeba zbudowania nowego kościoła. Poświęcenie placu pod budowę nowego kościoła odbyło się 31 sierpnia 1999 roku. Wtedy miała miejsce pierwsza - od 1910 roku - kanoniczna wizytacja biskupia.

1 czerwca 2002 roku został konsekrowany nowy kościół katolicki w Czausach przez Kardynała Kazimierza Świątka, ówczesnego Ordynariusza Diecezji Mińsko – Mohylewskiej.

Kolejnymi duszpasterzami w Czausach byli: ks. Sergiusz Borowniow i ks. Andrzej Tabor. Od 21 grudnia 2006 roku, kiedy parafia nie miała stałego duszpasterza, niedzielną Mszę świętą odprawiał ks. Paweł Szyłak z Kryczewa. Ojcowie Pijarzy rozpoczęli swoją posługę w Czausach przed dziewięciu laty - 5 sierpnia 2007 roku.

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię