Bielunie wieloletnie są wrażliwe na mróz, dlatego sadzimy je najczęściej w donicach, które latem zdobią ogrody i tarasy, a na zimę (zanim przyjdą pierwsze przymrozki) przenosimy do pomieszczenia. Pojedyncze lub pełne kwiaty o pięknym, intensywnym zapachu (szczególnie wieczorem) zdobią krzew od wiosny do późnej jesieni, ponieważ roślina kilkakrotnie w ciągu sezonu powtarza kwitnienie. Liście są duże, jajowate, symetryczne lub nieco asymetryczne.

 
Ziemia

Wszystkie datury lubią glebę próchniczną, zasobną w składniki pokarmowe, przepuszczalną i szybko nagrzewającą się. Uprawa datury najlepiej udaje się na glebie o pH od 5,5 do 6,5. Na spód doniczki lub pojemnika dobrze jest wsypać 2 do 5 centymetrową warstwę drenażową z gruboziarnistego żwiru lub keramzytu. Dzięki temu korzenie roślin będą miały dostateczną ilość powietrza i nie będzie zalegała w nich woda. W ciągu pierwszego roku młode datury przesadzamy kilkakrotnie do coraz to większych doniczek. Rośliny często przesadzane i prawidłowo nawożone mogą osiągnąć w ciągu roku uprawy od 1,5 do 2,0 m wysokości i wydać nawet po kilkadziesiąt kwiatów. Najlepiej przesadzać wtedy kiedy bryła ziemi jest dobrze przerośnięta przez system korzeniowy (widać to po wybiciu rośliny z doniczki) lub kiedy liście zaczynają zmieniać barwę z intensywnie zielonej na jasnozieloną.
 
Podlewanie

Datury posiadają bardzo bogate ulistnienie, przez co w czasie letnich upałów tracą duże ilości wody. Wyrośnięta 2-3 letnia roślina pochłania w ciągu dnia 10-15 l wody. Starszej roślinie należy zapewnić dużą donicę, z której woda tak szybko nie wyparowuje. Datury lubią stałą wilgotność, więc koniecznie zapewnijmy im odpowiedni drenaż aby roślina nie stała w wodzie. Najlepiej jestpodlewać datury wodą odstałą o temperaturze otoczenia. Na brak wody roślina reaguje gwałtownym więdnięciem, jednak nie jest wskazane jej zraszanie. Wodę należy dostarczać wyłącznie do gleby, gdyż zraszanie może spowodować gnicie kwiatów i liści.
 
Nawożenie

Datury należą do wyjątkowo żarłocznych roślin i wymagają obfitego nawożenia. Młode rośliny wystarczy wprawdzie posadzić w ziemi kompostowej lub w podłożu uniwersalnym i aż do przesadzenia nie trzeba ich nawozić. Jednak starsze datury wymagają intensywnego nawożenia, zwłaszcza w okresie pełnej wegetacji. Można zastosować roztwór Florowitu z wodą do podlewania dając 50 ml nawozu na 10 l wody. Można także zabezpieczyć rośliny na dłuższy okres stosując do podłoża nawozy wolno rozkładające się w glebie (takie jak Osmocote lub wręcz Azofoska). Pod koniec wegetacji należy ograniczyć nawożenie datury, aby rośliny mogły wejść w okres spoczynku.
 
Cięcie

Bieluni wieloletnich nie tniemy w pierwszym roku uprawy, gdyż osiągają wzrost zaledwie 60-100 cm. W kolejnych latach bielunie wieloletnie trzeba przycinać raz lub dwa razy w roku. Pierwszy raz późną jesienią, kiedy wchodzą w okres uśpienia, aby przygotować je do zimowania. Pędy skracamy o 1/4-1/3 długości. Drugi raz robimy tzw. cięcie korekcyjne wiosną w momencie wypuszczania młodych listków. Wtedy dobrze widać, które pędy są zdrowe a które uschły lub zgniły. Ucinamy je wtedy aż do zdrowego miejsca.
 
Zimowanie

Datury są niezwykle wrażliwe na temperatury minusowe, dlatego też zimę muszą spędzić  w pomieszczeniach zabezpieczonych przed mrozem. Z tego względu uprawia się je głównie w pojemnikach, które można łatwo przenieść. Rośliny na ten okres tracą liście, więc pomieszczenie nie musi być bardzo jasne. Datury mogą być schowane np. do piwnicy. Ważne aby zrobić to przed nadejściem pierwszych przymrozków. Jeżeli jesienią datur na czas nie schowamy, mogą wystąpić uszkodzenia przez przymrozki. Wówczas zaobserwujemy, że pierwsze jesienne przymrozki (do -2°C) "zwarzyły" liście i kwiaty, pędy jednak nie są jeszcze uszkodzone. Taką roślinę można jeszcze uratować. W tym celu przycinamy ją o 1/4 i wstawiamy do wilgotnej piwnicy z temperaturą od 2 do 6°C. W tych warunkach przetrzymujemy do wiosny następnego roku. W czasie zimy daturę kilkakrotnie podlewamy, aby nie dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej.

Na przełomie marca i kwietnia daturę możemy wyjąć z piwnicy i przenieść do chłodnego, ale słonecznego pokoju, gdzie będzie przebywać do czasu wystawienia jej na dwór. Należy pamiętać aby rośliny wystawić na powietrze dopiero, gdy mamy pewność, iż minął już okres wiosennych przymrozków, co zazwyczaj ma miejsce po 15 maja. Najlepiej datury wystawiać pochmurny i bezwietrzny dzień, gdyż ostre wiosenne słońce i suchy wiatr mogą ponownie "zwarzyć" delikatne młode pędy i liście datury.
 
Pamiętajmy, że wszystkie części bielunia są silnie trujące.
 

Barbara Błaszczyk

https://warszawa.taxeo.pl