Radio Kraków

ogród

Poinsecja - zimowa, ale ciepłolubna roślina

  • date_range 2018-12-14
Poinsecja to roślina kojarząca się już od lat nieodparcie ze świętami Bożego Narodzenia. Ciągle jednak napotykamy na trudności związane z jej pielęgnacją. Warto więc zapamiętać kilka najważniejszych zasad, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się nimi przez długi czas.

Okrywanie roślin na zimę

  • date_range 2018-11-16
Zabezpieczanie roślin na zimę to temat rzeka, powracający co roku późną jesienią. To też trochę wyprzedzanie rzeczywistości i przewidywanie pogody w dość odległej przyszłości, bo w sumie nigdy dokładnie nie wiadomo czy zima będzie mroźna. Jedno jest w tym pewne: najgroźniejsze dla roślin w ogrodzie są bezśnieżne i mroźne zimy z długo utrzymującym się mrozem, bez okresów odwilży. Wrażliwsze na mróz rośliny lub te, które w ogrodzie posadziliśmy niedawno, mogą nie przetrwać takich warunków, dlatego wcześniej należy je okryć.  

Oryginalne żywopłoty

  • date_range 2018-09-28
Czy aby na pewno musimy sadzić tuje jak Polska długa i szeroka – wszędzie! Dziś opowiemy o tym jak ciekawe mamy alternatywy i jak bardzo warto odróżnić nasz ogród od ogrodów sąsiedzkich.

Czas na rośliny cebulowe

  • date_range 2018-09-14
Temat sadzenia roślin cebulowych pojawia się o tej porze roku regularnie, ale wcale nie mnie to nie dziwi, bo kiedy lato chyli się ku końcowi, zaczynamy intensywnie myśleć o przyszłej wiośnie, lekko przemykając z zamkniętymi oczami przez jesień i zimę.

Rośliny miododajne

  • date_range 2018-01-23
Jeśli zabraknie pszczół, ludzkość przetrwa cztery lata” – to zdanie wypowiedziane przez Alberta Einsteina nie napawa nas optymizmem. Ze względu bowiem na zanieczyszczenie środowiska, choroby i stosowanie środków chemicznych stworzenia te niestety masowo wymierają, szczególnie dotyczy to dziko żyjących pszczół samotnic. W poczuciu troski o środowisko i dbałości o ekologię i bioróżnorodność, można jednak pomóc im odbudować populację i to na kilka sposobów. I wcale do tego nie trzeba być pszczelarzem, bo jak się okazuje to wcale nie pszczoły miodne, czyli te które mieszkają w pasiekach mają największe znaczenie.

Sadzimy róże

  • date_range 2017-09-29
Szkółkarze oferują róże przygotowane do sprzedaży na dwa sposoby: z gołym korzeniem, czyli kopane z gruntu i takie które są uprawiane w donicach. Te w donicach możemy sadzić w ogrodach przez cały sezon, co ma swoje zalety i wady – co prawda wiemy dokładnie jaki kolor kwiatów mają, poza tym z reguły lepiej się przyjmują, ale są niestety dużo droższe. Natomiast te kopane sadzimy albo wiosną, kwietniu, albo teraz, jesienią. Przyznaję jednak, że sadzenie jesienne to najlepszy czas na sadzenie róż z gołym korzeniem (od połowy września aż w zasadzie do początków listopada, o ile tylko warunki pogodowe pozwalają).

Aby wiosną w ogrodzie pięknie kwitły narcyzy, tulipany i krokusy

  • date_range 2017-09-15
Myślenie o przyszłej wiośnie w ogrodach powinniśmy zacząć już teraz, by potem móc cieszyć się z cudownych wiosennych kwiatów narcyzów, tulipanów, hiacyntów, krokusów, szafirków, czosnków czy inne cebulowych.

Pierwsze jesienne prace w ogrodzie

  • date_range 2017-09-13
O tym co trzeba zrobić w ogrodzie, aby jesień nas nie zaskoczyła, rozmawiają Anna Łoś i Barbara Błaszczyk.

Zachwycające funkie

  • date_range 2017-07-28
Funkie, czyli hosty to jeden z moich najbardziej ulubionych bylin ogrodowych, które są w stanie rozświetlić i ubarwić nawet najbardziej ponury zakątek cienistego ogrodu.

Zapach kwitnącej lipy. Z tym kojarzy się lato

  • date_range 2017-06-30
Nie ma drugiej takiej rośliny, która równie bardzo kojarzyłaby się z początkiem wakacji. Zapach kwitnących lip w upalny dzień potrafi polepszyć humor nawet największemu malkontentowi.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię