ogród
Poinsecja - zimowa, ale ciepłolubna roślina
Poinsecja to roślina kojarząca się już od lat nieodparcie ze świętami Bożego Narodzenia. Ciągle jednak napotykamy na trudności związane z jej pielęgnacją. Warto więc zapamiętać kilka najważniejszych zasad, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się nimi przez długi czas.
Okrywanie roślin na zimę
Zabezpieczanie roślin na zimę to temat rzeka, powracający co roku późną jesienią. To też trochę wyprzedzanie rzeczywistości i przewidywanie pogody w dość odległej przyszłości, bo w sumie nigdy dokładnie nie wiadomo czy zima będzie mroźna. Jedno jest w tym pewne: najgroźniejsze dla roślin w ogrodzie są bezśnieżne i mroźne zimy z długo utrzymującym się mrozem, bez okresów odwilży. Wrażliwsze na mróz rośliny lub te, które w ogrodzie posadziliśmy niedawno, mogą nie przetrwać takich warunków, dlatego wcześniej należy je okryć.
Oryginalne żywopłoty
Czy aby na pewno musimy sadzić tuje jak Polska długa i szeroka – wszędzie! Dziś opowiemy o tym jak ciekawe mamy alternatywy i jak bardzo warto odróżnić nasz ogród od ogrodów sąsiedzkich.
Czas na rośliny cebulowe
Temat sadzenia roślin cebulowych pojawia się o tej porze roku regularnie, ale wcale nie mnie to nie dziwi, bo kiedy lato chyli się ku końcowi, zaczynamy intensywnie myśleć o przyszłej wiośnie, lekko przemykając z zamkniętymi oczami przez jesień i zimę.
Rośliny miododajne
Jeśli zabraknie pszczół, ludzkość przetrwa cztery lata” – to zdanie wypowiedziane przez Alberta Einsteina nie napawa nas optymizmem. Ze względu bowiem na zanieczyszczenie środowiska, choroby i stosowanie środków chemicznych stworzenia te niestety masowo wymierają, szczególnie dotyczy to dziko żyjących pszczół samotnic. W poczuciu troski o środowisko i dbałości o ekologię i bioróżnorodność, można jednak pomóc im odbudować populację i to na kilka sposobów. I wcale do tego nie trzeba być pszczelarzem, bo jak się okazuje to wcale nie pszczoły miodne, czyli te które mieszkają w pasiekach mają największe znaczenie.
Sadzimy róże
Szkółkarze oferują róże przygotowane do sprzedaży na dwa sposoby: z gołym korzeniem, czyli kopane z gruntu i takie które są uprawiane w donicach. Te w donicach możemy sadzić w ogrodach przez cały sezon, co ma swoje zalety i wady – co prawda wiemy dokładnie jaki kolor kwiatów mają, poza tym z reguły lepiej się przyjmują, ale są niestety dużo droższe. Natomiast te kopane sadzimy albo wiosną, kwietniu, albo teraz, jesienią. Przyznaję jednak, że sadzenie jesienne to najlepszy czas na sadzenie róż z gołym korzeniem (od połowy września aż w zasadzie do początków listopada, o ile tylko warunki pogodowe pozwalają).
Aby wiosną w ogrodzie pięknie kwitły narcyzy, tulipany i krokusy
Myślenie o przyszłej wiośnie w ogrodach powinniśmy zacząć już teraz, by potem móc cieszyć się z cudownych wiosennych kwiatów narcyzów, tulipanów, hiacyntów, krokusów, szafirków, czosnków czy inne cebulowych.
Pierwsze jesienne prace w ogrodzie
O tym co trzeba zrobić w ogrodzie, aby jesień nas nie zaskoczyła, rozmawiają Anna Łoś i Barbara Błaszczyk.
Zachwycające funkie
Funkie, czyli hosty to jeden z moich najbardziej ulubionych bylin ogrodowych, które są w stanie rozświetlić i ubarwić nawet najbardziej ponury zakątek cienistego ogrodu.
Zapach kwitnącej lipy. Z tym kojarzy się lato
Nie ma drugiej takiej rośliny, która równie bardzo kojarzyłaby się z początkiem wakacji. Zapach kwitnących lip w upalny dzień potrafi polepszyć humor nawet największemu malkontentowi.
O roślinach rabatowych
Nadeszła pora spełniania naszych marzeń o kwitnących ogrodach i balkonach. Co jednak trzeba zrobić, by te nasze starania i oczekiwania zakończyły się pełnym sukcesem?
Przebiśniegi - pierwsze zwiastuny wiosny
Przebiśniegi to prawdziwe zwiastuny fenologicznej wiosny, potrafią pojawić się w ogrodzie nawet jeśli jeszcze zalegają resztki śniegu. Lub tak jak w tym roku – na początku marca, kiedy wiosny wypatrujemy już bardzo intensywnie.
Zielono mi: czas na cięcie wczesnowiosenne
Jeśli chcemy utrzymać w ryzach rośliny rosnące w naszych ogrodach i zapewnić im ładny pokrój musimy nauczyć się ciąć je w odpowiedni sposób, bo niewiele jest gatunków, które takich interwencji nie wymagają (magnolie, różaneczniki, ostrokrzewy, azalie, klony palmowe).
Przyszedł czas na przesadzanie roślin doniczkowych
Początek lutego to najlepszy czas na to, by przygotować się do przesadzania roślin doniczkowych w naszych domach.
Czasem nadmiar opieki jest dla roślin bardziej szkodliwy, niż drobne zaniedbania
Często spotykam się z pytaniami dociekającymi przyczynę marnienia roślin doniczkowych. Wykluczając chorobę (grzyby, wirusy, bakterie) lub szkodnika, trzeba szukać ich w błędach uprawowych. Czasem nadmiar opieki jest dla roślin bardziej szkodliwy, niż drobne zaniedbania. Trzeba umieć znaleźć złoty środek, by nasza troska o rośliny naprawdę powodowała ich rozwój. Musimy bowiem zapewnić im odpowiednie współdziałanie czterech czynników wzrostowych - wody, światła, temperatury oraz nawożenia.
Wszystko o dokarmianiu ptaków zimą
Temat, który z naturalną siłą powraca jak bumerang o tej porze roku i wcale nie jest banalny, a dotyczy tego co możemy zrobić, by nasi ogrodowi skrzydlaci sprzymierzeńcy, czyli ptaki, w dobrej kondycji przetrwały zimę.
Rośliny, które zakwitną zimą
Kiedy za oknem mróz i śnieg, albo szaruga i deszcz warto pocieszyć się kolorami kwiatów. W tym tygodniu opowiemy o trzech, chyba najbardziej popularnych.
Chronimy rośliny przed nadejściem zimy
Najgroźniejsze dla roślin w ogrodzie są bezśnieżne i mroźne zimy z długo utrzymującym się mrozem, bez okresów odwilży. Wrażliwsze na mróz rośliny mogą nie przetrwać takich warunków, dlatego wcześniej należy je okryć.
Najnowsze
-
06:51
Weekendowe utrudnienia w Krakowie. Zmiany dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej
-
22:01
Andrzej Guła: Gdyby nie zakaz palenia paliwami stałymi, mielibyśmy znów 150 dni ze smogiem
-
18:11
Kraków – miasto sportu i rekreacji: jak stolica Małopolski stawia na aktywność fizyczną?
-
18:07
Meble ze stali nierdzewnej na wymiar – idealne rozwiązanie do profesjonalnej kuchni
-
18:02
Czterech małopolskich działaczy odchodzi z Polski 2050. "Makiaweliczne metody uprawiania polityki"
-
18:00
Dobre szkolenia biznesowe w Krakowie
-
17:28
W krakowskich szpitalach brakuje kroplówek. Czy jesteśmy bezpieczni?
-
16:22
Nie będzie lądowiska na dachu szpitala im. Narutowicza. Byłoby za drogie, za rzadko wykorzystywane
-
16:15
Strzelnica w Limanowej będzie działać. Będą też kontrole norm hałasu
-
16:10
FRIENDS . Pierwszy taki spektakl w Polsce!