"Chcemy rozbudzić zainteresowanie, szczególnie u ludzi młodych, poznawaniem świata, eksperymentem, doświadczeniem i zakochaniem się w nauce, jako tym, czym warto się zająć już przez całe życie, ponieważ nauka decyduje o tym, jak rozwijamy się, jak rozwija się gospodarka, jak się rozwijamy we wszystkich obszarach istotnych dla Polski"
- mówi Józef Gawron, wicemarszałek Małopolski. 

W 10 miastach województwa atrakcje przygotowuje ponad 60 instytucji, w tym Polska Akademia Nauk, uczelnie wyższe, biblioteki, muzea, firmy. Łącznie różnorodne wydarzenia zaplanowano w 100 lokalizacjach.

Trwa Rok Kopernikański i w związku z tym słynny astronom będzie bohaterem wielu spotkań oraz konkursu plastycznego „Kopernik 550”.

Większość wydarzeń Małopolskiej Nocy Naukowców ma charakter ogólnodostępny, ale na wybrane z nich obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Rejestracja rusza 21 września o godz. 9.

„Tegoroczna edycja błyszczy nowościami” – zapowiedzieli organizatorzy.

Pierwszy raz w Małopolską Noc Naukowców włączyło się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które zaprasza do poznania procesu krwiodawstwa i drogi krwi od pobrania do transfuzji. Debiutującym uczestnikiem imprezy jest również Opera Krakowska – przygotowała m.in. musical „Kopernik”.

Wadowickie Centrum Kultury do pierwszej swojej edycji zaangażowało 13 instytucji z Wadowic i okolic, które wspólnie będą oferować udział w eksperymentach naukowych i wydarzeniach artystycznych.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej zapowiedziało, że zabierze odwiedzających w podróż po historii regionu oraz w podróż umożliwiającą poznanie przyrody Krzeszowic. Zaś Centrum Sztuki Muzycznej w Krzeszowicach pokaże m.in. jak zbudowany jest fortepian, przygotowuje też koncert.

W 2022 r. w Małopolskiej Nocy Naukowców wzięło udział 53 tys. osób. Koordynatorem wydarzenia jest urząd marszałkowski.

Noc Naukowców odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Polskiej Akademii Nauk oraz Komisji Europejskiej (przedstawicielstwo w Polsce).

Projekt jest finansowany ze środków UE.

Przedsięwzięcie jest częścią Europejskiej Nocy Naukowców, która zgodnie z tradycją odbędzie się w ostatni piątek września w ponad 430 miastach starego kontynentu.