|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33
12 630 60 00
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Akcja RK: pomiary pyłomierzem Polskiego Alarmu Smogowego w Suchej Beskidzkiej

Na rynku w Suchej Beskidzkiej, nieopodal słynnej karczmy "Rzym" stanął wóz satelitarny Radia Kraków, a obok niego... pyłomierz Polskiego Alarmu Smogowego. Powód: chcieliśmy sprawdzić, jakie jest natężenie pyłu PM10 w powietrzu i porównać te dane z danymi stacji monitoringu. Od lat bowiem władze miasta i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie mogą dojść do porozumienia odnośnie tego, jak bardzo Sucha tak naprawdę jest zanieczyszczona. Zobacz naszą relację!

fot: Tadeusz Smyksy

Zobacz: Akcja RK: pyłomierz Polskiego Alarmu Smogowego jest już w Suchej Beskidzkiej

 

RELACJA Z SUCHEJ BESKIDZKIEJ:

16:00 - Podsumowujemy akcję Radia Kraków. Pomimo korzystnej pogody - wiatru i wysokiej temperatury - średnia z 9 godzin pomarów wyniosła 70 mg/m3. To o 21 mg więcej niż dobowa norma. Do tej pory nasze badania pokrywały się z pomiarami WIOŚ.

Pozostają dwa kolejne problemy do rozwiązania. Jednym z nich jest konflikt między burmistrzem a wicedyrektorem WIOŚ.

"Tak, rzeczywiście chcemy zorganizować spotkanie między WIOŚ a władzami Suchej. Zbudowanie wzajemnego zrozumienia jest sprawą kluczową - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Stacja pomiarów nie jest wymierzona przeciw Suchej, a daje nam diagnozę sytuacji, także w innych miejscowościach wokół".

Drugi problem to ów smog doskwierający Suchej. Władze i tak zrobiły wiele. Zamontowano m.in. 3 tysiące kolektorów słonecznych. Poprawy jednak nie widać. "Główny problem to domowe paleniska. Tylko i wyłącznie wymiana tych pieców na masową skalę może przynieść efekt" - tłumaczy Andrzej Guła.

Alarm Smogowy nie kończy jeszcze badań. Problem smogu nie dotyczy tylko Suchej Beskidzkiej. Pomiary wykonano także w Sułkowicach. Zanieczyszczone powietrze jest również w Zembrzycach czy Makowie Podhalańskim. "W regionie nie ma zielonych wysp. Na problem smogu trzeba spojrzeć kompleksowo" - mówi Andrzej Guła.

14.55 - Stężenie pyłu zawieszonego PM10 w tym momencie jest ciągle poniżej normy.

14.12 - "W sezonie grzewczym w strefie suskiej nie ma czym oddychać, jest z tym ciężko. Stężenia wskazują, że nie jest to dobra atmosfera do oddychania" - mówił na antenie Radia Kraków Paweł Ciećko, dyrektore Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Cała rozmowa jest TUTAJ.

13:50. W Suchej zerwał sie wiatr. Pyłomierz pokazuje, że PM 10 daleko poniżej normy.

Fot. Tadeusz Smyksy

13.40 - Wykres WIOŚ przedstawiający zanieczyszczenie w Suchej Beskidzkiej z niedzieli 15.03.:

13.31 - W tej chwili pyłomierz wskazuje 48 mikrogramow na metr sześcienny.

13.29 -  Andrzej Guła, Polski Alarm Smogowy o słowach burmistrza Stanisława Lichosyta: "Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie musi przepraszać za to, że mówił o zanieczyszczeniu Suchej Beskidzkiej. Powietrze tu jest bardzo złe, potwierdzają to badania. A to, że problem dotyczy nie tylko Suchej, a całego regionu (np. Makowa Podhalańskiego) i całej Małopolski, mówione było wielokrotnie."

13:08 - Około 66 mikrogramów na metr sześcienny - takie jest w tej chwili zanieczyszczenie powietrza pyłem PM 10 w Suchej Beskidzkiej. To oznacza, że norma jest nieznacznie przekroczona.

11.49 - Sytuacja cały czas jest jeszcze w normie.

fot: Tadeusz Smyksy

11:38 - Jak informuje reporter Radia Kraków, Pomiary urządzenia Polskiego Alarmu Smogowego i stacji WIOŚ w Suchej Beskidzkiej są zbieżne. Urządzenia pokazują teraz miedzy 60 a 70 µg/m3.

10:50 - Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego chce doprowadzić do spotkania burmistrza Suchej z byłym włodarzem tego miasta a obecnym wicedyrektorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Mężczyźni Ci od lat są skłóceni. Jeden twierdzi, że Sucha Beskidzka to najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce a drugi, że były burmistrz mówiąc o "tragicznym powietrzu w Suchej" chce się zemścić za odwołanie ze stanowiska przed laty. Teraz zwaśnione strony mają się spotkać. Jak dodaje Guła, we wtorek rano Alarm Smogowy rozmawiał już z obecnym burmistrzem Suchej. Aktywiści przekonują, że są zadowoleni ze spotkania, bo burmistrz dostrzega problem smogu i chce z nim walczyć.

10:16 - Obecnie w Suchej Beskidzkiej poziom zanieczyszczenia jest w normie:

fot: Tadeusz Smyksy

10:00 - W tej chwili pyłomierz wskazuje od 45-55 miktrogramów na metr szcześcienny. To wynik na granicy normy. Jednak około godziny 7.00 norma była przekroczona dwukrotnie. W Suchej robi się ciepło i mieszkańcy nie muszą aż tak grzać. Mieszkańcy Suchej Beskidzkiej przekonują jednak reportera Radia Kraków, żeby poczekał do wieczora, bo właśnie wtedy ma być najgorzej.

9:40 - Mamy zdjęcie pierwszych pomiarów. Jak widać zanieczyszczenie przekracza normy:

fot: Tadeusz Smyksy

9:28 - Takie oto widoki można spotkać w Suchej Beskidzkiej. Nie wygląda to najlepiej:

 

fot: Tadeusz Smyksy

9:00 - "Jeżeli Inspektorat przeprosi za szkalowanie Suchej Beskidzkiej i przyzna, że smog jest też w okolicznych miejscowościach, to wtedy pyłomierz może tu zostać" - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków burmistrz Suchej, Stanisław Lichosyt. - "My wiemy o tym, że jest smog. Ale jest to problem nie tylko nasz, ale całej Małopolski"

8:50 - Pyłomierz od rana wskazuje średnio ponad 100 mikrogramów pyłu PM10 na m3. Dobowa norma tymczasem wynosi 50 mikrogramów.

8:25 - Pomysł władz Suchej Beskidzkiej by zlikwidować urządzenie WIOŚ jest kuriozalny. Jak się stłucze termometr to nie znaczy, że nie ma choroby - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków posłanka PiS, Beata Szydło. - To problem szerszy, on się wpisuje w problem krakowski. Chodzi o zanieczyszczenie, zakaz palenia węglem. Zobacz całą rozmowę

7:00 - Ekipa Radia Kraków jest już w Suchej Beskidzkiej. W okolicach rynku zamontowany został pyłomierz Polskiego Alarmu Smogowego. Rozpoczynamy pomiary.

 


Całe zamieszanie wokoł powietrza w Suchej zaczęło na przełomie 2012 i 2013 roku, wraz z początkiem zaangażowania się grup pozarządowych w walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Na początku ich uwaga skupiała się na Krakowie - jak mówiono, "jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie".

Później jednak dziennikarze zaczęli też zwracać uwagę na to, jak powietrze ma się w innych małopolskich miastach. Okazało, że niewiele lepiej niż w Krakowie. Z pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynikało, że poziom zanieczyszczeń m.in. w Suchej Beskidzkiej, Kalwarii Zebrzydowskiej czy Zakopanem często jest porównywalny, a momentami nawet większy niż w stolicy Małopolski.

Szczególnie często podawany był przykład Suchej Beskidzkiej - stolicy powiatu suskiego, miejscowości położonej nieopodal Wadowic. Sucha reklamuje się jako miasto turystyczne - szczególnie dla tych, którzy chcą skorzystać z walorów przyrody Beskidu Makowskiego i Beskidu Małego. Właśnie dlatego przykład Suchej był uderzający - z jednej strony miasto chce ściągać miłośników pieszych wędrówek, z drugiej ma kłopot z przekroczeniami norm zanieczyszczeń. W 2014 roku średnia zawartość pyłu zawieszonego PM 10 wyniosła 47 μg/m3. Dla porównania - to tyle samo, ile wykazała stacja w Nowej Hucie i więcej niż w krakowskim Kurdwanowie. CZYTAJ WIĘCEJ O AKCJI

59%
41%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 28

pyłomierz

Środa, 25 marca 2015, 18:12

Pyłomierz przeprasza burmistrza Lichosyta

Odpowiedz

innowator

Czwartek, 19 marca 2015, 07:52

@Ochraniacz_srodowiska

Problem jaki jest każdy widzi. Po prostu pieniądze nie trafiają w projekty które poprawiają jakość życia zwykłych (a szczególnie biednych) ludzi. No bo gdyby państwo zaczęło dopłacać do pieców gazowych tak aby się opłacało ogrzewać domy nimi to co by zrobili górnicy ? Albo, gdyby każdy miał ogrzewanie elektryczne ale prąd produkował sam np z OZE to ile zarobiłby prezes jednej czy drugiej spółki energetycznej. Gwarantuję, że przy przeznaczeniu dużych środków plus dotacji z UE na termomodernizację i nowe technologie grzewcze (i nie chodzi nawet o pompy ciepła ale o wymyślenie nowych polskich innowacji) w ciągu 2-5 lat problem smogu w skali Polski byłby rozwiązany.

Odpowiedz

suski

Środa, 18 marca 2015, 18:41

@Damian

ale nawet przy takiej pogodzie jest niezłe porównanie i widać, że badanie WIOSiu ma sens. bardzo ciekawa akcja

Odpowiedz

Damian

Środa, 18 marca 2015, 18:35

Jaki sens ma badanie tego w czasie pracy i przy temperaturze +12? Przecież palenie w piecach zaczyna się jak ludzie wrócą do domu. Zmierzcie to od 12:00 do 21:00 przy mrozie, to będzie miarodajne dla tej pory roku, wtedy jak ludzie zaczynają biegać, i chodzić z kijkami. Od 8 do 16 wszyscy są w pracy i w szkołach.

Odpowiedz

waran

Środa, 18 marca 2015, 17:30

@suszanin

No i co z tego? Tak bardzo głupie i infantylne jest to co napisałeś, że aż ręce opadają! Powietrze jest złe i sprawą priorytetową jest jego poprawa! a nie zabawa w "co pokazali inspektorkowi" Zembrzyce mają swój zarząd. Władze Suchej niech się zajmą Suchą, a władze Zembrzyc itp. na pewno sobą zajmą się także. Naprawianie świata, każdy powinien zacząć od siebie, nie oglądając się na innych. Nie jestem z Suchej, ale współczuje takiego burmistrza, który za rozwiązanie problemu uważa przeniesienie stacji w inne miejsce...

Odpowiedz

opamiętajcie się!!!

Środa, 18 marca 2015, 17:10

po co ta histeria z mierzeniem zanieczyszczenia powietrza? każdy wie, że powietrze jest bardzo złe. Polak jak zwykle dużo krzyczy i mało lub w ogóle nic nie robi. Szanowne media , szanowni włodarze, popatrzcie na przykład Tychów. W ramach PONE w latach 2002-2007 dofinansowano wymianę ponad 2000 starych pieców węglowych (takich, w których można było palić wszystkim, najgorszym sortem węgla i śmieciami). Uzyskano redukcję emisji np pyłu zawieszonego o 90 %!!!. Trzeba tylko CHCIEĆ!!! Ne potrzeba żadnych dodatkowych przepisów , żeby taki program zrealizować w Krakowie czy jakiejkolwiek innej gminie w Małopolsce. Nie są to bajki wyssane z palca, zainteresowanych odsyłam do http://misja-emisja.pl/goodpractice/dobre-praktyki-pozyskiwaniu-ciepla-paliw-stalych/

Odpowiedz

gg

Środa, 18 marca 2015, 16:50

Ja bym proponowal zamiast pomiarow smogu zrobic pomiary kalorycznosci gazu tym bardziej ze PGNiG wprowadza kWh w oplatach gazu .do tej pory mierzyli w metrach szesciennych ,ale mal im i zeby nie mozna bylo juz wogole wiedziec o co chodzi wprowadzaja kWh .cyrk na kolkach

Odpowiedz

Ochraniacz_srodowiska

Środa, 18 marca 2015, 10:26

Mieszkam w powiecie suskim. Mam solary na domu. Ale jak słońce zajdzie to niestety aby mieć ciepło w domu muszę mieć jakieś źródło ciepła. W moim przypadku to kominek lub piec węglowy. W ostatnich słonecznych dniach wystarczy kominek. Drewno jest u nas najtańsze. Tak było jest i będzie. Niektórych jednak stać może na węgiel lub z lenistwa, wygody palą w piecach węglowych. Nie tylko węglem, ale miałem, trocinami, mułem i co poniektórzy czym się da. Efekt jest jak każdy widzi. W suskim powiacie i tak jak sądzę (nie wiem na pewno) jest i tak lepiej niż w Wadowicach, Oświęcimiu, Rabce, Nowym Targu, Nowym Sączu i szczególnie w Zakopanem. U nas są solary ale to pomaga tylko w dni słoneczne i latem. Gaz w suskim powiacie jest ale raczej niewiele domów z niego korzysta. To za drogo. Więc co można zrobić. Państwo polskie ma narzędzia. To narzędzie nazywa się AKCYZA. A akcyza jest doliczana do GAZU i OLEJU. Politykom nie zależy na zdrowiu obywateli, liczy się tylko ich TU i TERAZ (budżet wszak trzeba jakoś ratować) to na zmiany w szerszym kontekście nie należy liczyć w tej materii. Władze samorządowe czy to miasta, gminy, powiatu ba nawet samego województwa nie wiele mogą w kontekście ustaw dotyczących budżetu państwa. I drugi aspekt. WODA Pod Wadowicami powstaje piękne nowe jezioro, zalew. Ale nie wszystkie gminy w zlewisku Skawy mają jeszcze rozwiązaną gospodarkę ściekami. W dni pochmurne, deszczowe, godziny wieczorne bardzo wielu mieszkańców zlewa swoje nieczystości gdzie popadnie, Strumyczek, rzeczka, potoczek co bądź. Potem to i tak trafia do Skawy a z rzeką trafi do zbiornika w Świnnej Porębie. Zastanawia mnie tylko jak szybko jezioro po napełnieniu zostanie zatrute ściekami komunalnymi. Może Radio Kraków kiedyś sprawdzi stan czystości wody np w Zembrzycach tuż przy wejściu wody do zbiornika.

Odpowiedz

tomek spod krk

Środa, 18 marca 2015, 07:27

świetna akcja - polecam miejscowości wokół Krakowa - Zabierzów, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, ... w godzinach wieczornych; myślę , że akcja uświadamiająca przynajmniej tym, którzy budują nowe domy, że opalanie gazem i rezygnacja z kominków pozwoli na dłuższe, zdrowsze i przyjemniejsze życie - normy dotyczące budowy domów gwarantują, że opłaty za gaz nie puszczą właścicieli w skarpetach drugi temat dla RK przy okazji - kanalizacja - i to bardziej apel do gmin - powietrze i gleba - i to co na tym wyrośnie i trafi jako "ekologiczne" na Kleparz (takie kurki grzebiące w ściekach z szamba skutecznie oduczyło mnie od kupowania jaj niewiadomego pochodzenia) - to się wszystkim opłaci

Odpowiedz

A więc trują nie tylko w Suchej :)

Wtorek, 17 marca 2015, 23:23

suszanin chyba inspektorek dziś z roboty wrócił dopiero teraz a może dopiero wystawił oko przez mysią dziurkę ze swojej hacjendy gdzie go policja miała ochraniać;-) a Suszaninie z dużej litery: chciałem powiedzieć że mamy odpowiednich gości którzy nie robią tylko zamieszania i chowają głowy jak strusie w piasku tylko nie boją się sięgnąć po odważniejsze kroki

Odpowiedz

suszanin

Wtorek, 17 marca 2015, 21:19

Zenit co ty nie powiesz, na tyle Cię tylko stać ? pokazali inspektorkowi że nie ma zielonych punktów w strefie suskiej? nie będzie już wycierał gęby Suchą ciekawy jestem co powie po badaniu w Zembrzycach w Makowie i czy będzie komentował wyniki badan z Sułkowic czekam z niecierpliwością.

Odpowiedz

Zenit

Wtorek, 17 marca 2015, 21:12

Oj! Chyba cały personel Urzędu Miasta dostanie premie za nadgodziny przy internecie?

Odpowiedz

Suszanin

Wtorek, 17 marca 2015, 21:07

@Zbyszek

Zbyszku chciałeś powiedzieć, że na stołkach mamy twardogłowych gości?

Odpowiedz

Agnieszka

Wtorek, 17 marca 2015, 19:19

Wy do Makowa Podhalańskiego lepiej przyjedźcie... Tam to się dopiero można "świeżym, górskim powietrzem" zaciągnąć wieczorową porą.

Odpowiedz

Zbyszek

Wtorek, 17 marca 2015, 18:58

tez wkleje na dwie strony mimo ze to z drugirego wątku: fsd zgadzam się, i z Analizą również, święta prawda! trzeba było aż takiego szamba narobić żeby ktoś obiektywnie się ttym zajął? Burmistrz z radą a zwłaszcza z tym młodym radnym dostali po łbach za obronę dobrefgo imienia miasta a tak naprawdę to dopiero dzisiaj widać jak szmarciarski program zrobiło TVN24! Ale zresztą u nich taki poziom trzymają cały czas. chyba najgorsza stacja na świecie i oglądałem ją chybva od 2 lat tylko ze względu na to że o Suchej było. Inszpektory z Krakowa powinny odwołać parę słów!! Zresztą już od wczorajszej audycji w TVP Kraków widać było że miękną.cieszę się ze mamy takich twardych gości na odpowiednich stołkach!

Odpowiedz

Analiza

Wtorek, 17 marca 2015, 17:18

Kochane moje radyjko a może bardziej sprawiedliwie byłoby napisać że rano norma była przekroczona przez 2 godziny podwójnie a pozostałe 7 godzin było na granicy lub poniżej normy.Takie uśrednianie nie pokaże sytuacji.Jak się matka z dzieckiem na spacer wybiera to lepiej napisać żeby pierwsze 2 godziny poranne się wstrzymała bo jest znaczne przekroczenie normy czy żeby dziecka nie zabierała w ogóle bo średnia dzienna jest powyżej mimo,że przez 7 godzin było dobrze i mogła spokojnie spacerować?To jest właśnie zamazywanie rzeczywistości i fakt o który walczą władze miasta.Ja stoję za nimi murem.

Odpowiedz

real

Wtorek, 17 marca 2015, 16:25

to wynik 1-BIEDY i 2-CYNIZMU!!! z mojego okna codziennie widze 5kominow dymiacych 3x dziennie na"sniadanie-obiad-kolacje" ONI GOTUJA NA PIECU wode na herbate..w 21wieku bo ich nie stac... a chyba wiecej pylu powstaje przy rozpalaniu paleniska, niz przy dorzucaniu wegla do goracego pieca.(trzeba by im pomoc).... do tego ok 30domow z gazem, ale ogrzewaja domy palac w kominkach bo taniej (tym razem nowobogaccy- trzeba by ich pouczyc)- zapraszam z pylomierzami do plaszowa okolice plaszowskiej-paproci-stroza rybna

Odpowiedz

biegacz

Wtorek, 17 marca 2015, 15:19

@rozsądek

jak sie "rozsadek" wypowiada to moze wpierw upewni sie co do wiadomosci jakie posiada.bo slowo "pewnie" moze oznaczac wszystko albo nic.bo z dobrze znanych mi zrodel po pierwsze to nie instalacja fotowoltaniczna a kolektor sloneczny,po drugie nie z doplat tylko z prywatnych pieniazkow, po trzecie piec ktory jest wspomagany przez kolektory jest opalany ekogroszkiem wiec raczej nowoczesny, po czwarte warto sprawdzic z ktorego komina takie obloki i kto jest jego wlascicielem. a co do fanaberii to gdyby nie one to pewnie zwartosc zanieczyszczen bylaby o wielokroc wieksza. niemniej coponiektorym wypowiadanie sie na jakiekolwiek tematy bez minimalnej wiedzy duzo radosci sprawia,byleby zaistniec

Odpowiedz

Kicek

Wtorek, 17 marca 2015, 14:31

Odpowiedz

Kicek

Wtorek, 17 marca 2015, 14:30

@Burek

Burek co ty pieprzysz?Nie słyszysz że WIOŚ zmienił podejście?Już nie tylko w Suchej smrodzą a w całym POWIECIE SUSKIM albo REJONIE SUSKIM?Według mnie nie chodzi o przeprosiny a o sprostowanie nieprawdziwych informacji.Żeby mieć skalę porównawczą i mówić że najgorzej jest w Suchej trzeba by było mierzyć w każdej miejscowości i na tej podstawie sporządzać ranking.Ja się wcale władzom Suchej nie dziwię.I nie mówię tu o władzach Suchej.No weź tam teraz otwórz interes jakieś noclegi czy restaurację nastawioną na gości z zewnątrz?Żeby się nie skończyło pozwem zbiorowym przedsiębiorców przeciwko WIOŚ.Mają do tego podstawy bo mierzyli tylko jeszcze w 9 miejscowościach a podawali jakby mierzyli wszędzie.

Odpowiedz