- A
- A
- A
Szafa w wieży kościoła św. Józefa w Podgórzu skrywała prawdziwe skarby
XVI-wieczna Biblia, spisy ludności, weksle, stare fotografie i sztandar cechu kolejowego, a wszystko zamknięte w szafie w wieży kościoła św. Józefa w krakowskim Podgórzu. Dokumenty znalazł Andrzej Głuc, opiekun parafialnego archiwum. Teraz z historykiem Adamem Sasinowskim porządkuje i zabezpiecza to, co przez 70 lat skrywały szafy."Zbierałem materiały o mieście Podgórzu, jestem stałym gościem u księdza proboszcza. On mi udostępniał kroniki. Wskazał też na tę szafę, choć od razu stwierdził, że pewnie jest tam jakaś stara korespondencja. Okazało się inaczej. Poprosiłem o pomoc pana Sasinowskiego i teraz chcemy te materiały zinwentaryzować" - mówi Andrzej Głuc, opiekun parafialnego archiwum.
"Najstarsze rzeczy pochodzą z XVI wieku - Biblia Jana Maryszata z 1531 r. Zbiory gromadził ks. Marcin Leśniak, który był wikarym w 1826 r. Miał on zamiłowania bibliofilskie i chętnie odwiedzał krakowskie antykwariaty. Zbiory pomagał mu kompletować słynny księgarz Ambroży Grabowski. Kolejni proboszczowie parafii zresztą też zbierali starodruki" - opowiada w rozmowie z Radiem Kraków historyk Adam Sasinowski.
W szafie znaleziono też dokumenty miejskie, wśród nich są alegata, czyli pisma składane przy zawieraniu związków małżeńskich. "Najstarsze pochodzą z 1816 roku i są kontynuowane do dziś. Znaleźliśmy m.in. akt z 1858 roku. Ślub brał Adam Baczewski, właściciel fabryki wódek ze Lwowa. Żenił się z panią Wiktorią Rozencweig, która mieszkała przy Rynku Podgórskim 11" - wymienia historyk.
Starodruki i dokumenty będą teraz konserwowane i utrwalane w wersji elektronicznej. Mieszkańcy Krakowa będą mogli obejrzeć je za rok podczas specjalnej wystawy.
(Joanna Orszulak/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:55
14 firm chce projektować kolejne odcinki sądeczanki. Budowa możliwa od 2030 roku
-
06:31
We wtorek w końcu poprawa pogody. Będzie też cieplej
-
06:09
Premier Węgier z wizytą w Polsce. Na początku będzie w Krakowie
-
22:03
Spór o odwołaną debatę w sprawie referendum w Krakowie
-
20:55
Zwrot akcji przy Reymonta. Impas w rozmowach z Kwietniem, właściciele Wisły sami zasilają budżet transferowy
-
18:44
Uniwersytecki Test Coopera już 23 maja w Krakowie!
-
18:24
Przed krakowskim referendum. Kto i jak zarządza naszymi emocjami w sieci?
-
18:11
Sondaż przed referendum w Krakowie. Politolog studzi emocje
-
17:50
Karta Krakowska – kto może ją mieć i jakie zniżki oferuje mieszkańcom?
-
17:29
Puszcza nadal w grze! Arka rozbita przez Bruk-Bet
-
17:13
„Romeo i Julia” pod gwiazdami. Koncert pod Wieżą, który łączy muzykę, emocje i góry
-
16:41
Co się wydarzyło w krakowskim MOCAK-u? Płacz, ataki paniki, przemoc emocjonalna
-
16:41
Poważny wypadek na DK52. Zderzyły się cztery samochody
-
16:14
Mniej autobusów do Krakowa? Kolejna gmina analizuje likwidację linii aglomeracyjnych
-
16:02
Były prezes Najwyższej Izby Kontroli zainteresowany fotelem prezydenta Krakowa
-
16:01
Za mało strażników pilnuje więźniów w Tarnowie? Dyrekcja zaprzecza, ale są wakaty
-
15:54
Mamo, oni pili. Co powinien zrobić rodzic, kiedy słyszy o alkoholu na imprezie nastolatków?
-
14:50
Prokuratura tłumaczy decyzję ws. śmiertelnego potrącenia w Sienicznie
-
14:35
Płyta tygodnia: Daria ze Śląska - "Halo. Co jest grane?"
-
13:30
„To powrót do krucjat”. O religijnym języku wojny w USA
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze