|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pogromcy zamalowali bazgroły a wandale "poprawili"

Wandale zdewastowali murale, elewacje altan śmietnikowych i kiosków, które stworzyli Pogromcy Bazgrołów. Miejscy aktywiści 2 tygodnie temu postanowili zamalować zniszczone altany śmietnikowe przy ul. Mackiewicza. Niestety mieszkańcy nie cieszyli się długo nową elewacją. Chuligani na odnowionych ścianach namalowali swastyki i wulgarne napisy.

Kiosk na ul. Mackiewicza pomalowany przez Pogromców Bazgrołów "poprawili" wandale kilka dni później. Fot. dzięki uprzejmości Pogromców Bazgrołów

Dla murali jest jednak nadzieja. Mieszkańcy ponownie chwycą za pędzle, ale tym razem już bez pomocy Pogromców Bazgrołów. Sprawa tak zbulwersowała prezesa tamtejszej spółdzielni mieszkaniowej, że postanowił z własnych środków sfinansować zamalowanie bohomazów.

 

Zapis rozmowy Piotra Jędrzejewskiego z Waldemarem Domańskim, liderem "Pogromców Bazgrołów".

Nie opadają Ci ręce? Zorganizowaliście piknik sąsiedzki a po dwóch tygodniach wasze malunki zostały zniszczone.

- Spodziewaliśmy się tego. To teren obsikany przez obszczymurków. To wandale i złodzieje. Spodziewaliśmy się, że jak zrobimy tam coś ładnego to pewnie nie odpuszczą. My też nie odpuścimy. Będziemy wysyłali tam patrole. Mieszkańcy okolic Mackiewicza – jak coś wiecie to dzwońcie pod 997, 986. Można anonimowo powiedzieć, że Jacuś chodzi z farbami.

 

Na takim osiedlu ludzie wiedzą pewnie, kto maże po murach.

- Być może boją się rewanżu. Musimy zdać sobie sprawę, że miasto działa do północy. Jest policja a potem Kraków jest zamknięty. Wychodzą duchy nocne. Musimy coś z tym zrobić. Zachęcam do buntu. Nasze jest podwórko i elewacja. Nie możemy całe życie udawać strusia. Musimy stanąć twarzą w twarz z wyrostkami.

 

Chodzi o zmianę mentalności?

- Odpuszczamy. Te bazgroły to już dla nas część architektury.  Miasto by pomogło ludziom, ale nie można przekazać im pieniędzy publicznych. Dlatego kontaktujcie się z nami. Ofiarujcie nam farby. Wizerunek Krakowa trzeba ratować.

 

Nie boisz się zniechęcenia po takiej akcji?

- Prezes osiedla powiedział, że będzie to zamalowywał. Podzielamy pogląd pana Udzieli. To obudzony prezes. On stał się pogromcą.

 

Wiem, że liczysz na poparcie polityków i ludzi, którzy mogą pomóc.

- Wysłałem list do polityków.

 

Odpowiedzieli: Andrzej Duda, Łukasz Gibała, Józef Lassota.

- Jeszcze niezaznaczone są dwie osoby: posłanki Lipiec i Marczułajtis. Jeszcze poseł Fedorowicz też. Będziemy piętnować tych, którzy nie chcą pomóc. To prace społeczne. Nie dostajemy za to pieniędzy.

 

Przygotowujesz się do kampanii wyborczej? Są takie domysły, że zaczynasz karierę polityczną.

- To skutek tego, że kiedyś ktoś dał mi tytuł człowieka roku, ktoś mnie odznaczył. Stąd ta energia. Nie chcę startować. Jest coś do zrobienia tu i teraz.

 

W niedzielę będzie kolejny piknik.

- Tak. Przed Radiem Kraków jest budynek i zawsze ktoś coś bazgra a potem tego nie ma. Zaproponowałem administratorkom, pomalujemy budynek a potem zrobimy konkurs na napis, który my chcemy tam zamieścić. Jest 20 liter do wykorzystania. Ja zaproponowałem, żeby pierwszy napis brzmiał ”Nie bądź łoś i zgłoś – 997”. Może macie państwo pomysły? Będziemy je umieszczać. Żeby jednak nie być wandalem to na koniec roku zrobimy tam mural.

 

Przypominamy: Walka z nielegalnymi graffiti na murach krakowskich budynków rozpoczęta

 

(Teresa Gut/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

71%
29%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 4

dardar

Czwartek, 14 maja 2015, 11:24

Panie Domański....fajna akcja.......i jak widzimy dobrze ją Pan sprzedaje medialnie !! Ale czy nie uważa Pan że można by te 400 tysięcy złotych jakie Pan otrzymał do dyspozycji w bardziej czytelny i prosty sposób Pana pomysł realizować? Czy nie lepiej było ogłosić przetarg i wybrać do realizacji tego zadania małą prywatną firmę malarską, która przyjmowałaby zgłoszenia na telefon i wysyłała do takich miejsc pracownika-malarza z odpowiednimi narzędziami oraz w miarę możliwości zbliżonymi kolorami farb i po prostu ten pracownik takie bazgroły by likwidował ! Jestem pewien że byłoby to zorganizowane lepiej, taniej i wykonane bardziej fachowo niż jako "pospolite ruszenie" przypadkowych osób.Mam nadzieję że na koniec roku Pan przedstawi do publicznej wiadomości rozliczenie z wykorzystania tych otrzymanych 400 tysięcy złotych......Pewnie ta propozycja, którą Panu przedstawiłem niezbyt się Panu spodoba ......bo nie będzie tego "MEDIALNEGO SZOŁ"!!!!

Odpowiedz

rocky

Sobota, 9 maja 2015, 08:29

Wystarczy tylko dbać o swoje i nie dać sobie w kaszę dmuchać. Każda elewacja ma chyba właściciela lub administratora. A widzimy, jak śmieszny człowieczek usiłuje się promować i jeszcze podłącza do tego polityków..

Odpowiedz

Wanda

Piątek, 8 maja 2015, 20:37

Karać, karać surowo i konsekwentnie. Wyrok w zawieszeniu lub 500 zł nie odstraszy nikogo.

Odpowiedz

Mina

Czwartek, 7 maja 2015, 16:23

Don Kichot też nie dał rady... Ale próbował.

Odpowiedz