|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W 149 krakowskich sklepach nie będzie sprzedaży alkoholu w nocy

W 149 sklepach w Krakowie nie będzie można kupić alkoholu w nocy. W poniedziałek pierwsi z przedsiębiorców, którzy zdecydowali się przystąpić do pilotażowego programu otrzymali naklejki „Odpowiedzialny sprzedawca”.

Posłuchaj, co mówi wiceprezydent Krakowa, Bogusław Kośmider

Fot. Pixabay

Miasto - przypomnijmy - już w grudniu ubiegłego roku próbowało wprowadzić obowiązkową prohibicję dla sklepów na terenie Starego Miasta. Jak mówi zastępca prezydenta Krakowa - Bogusław Kośmider - porozumienie to odpowiedź na uchyloną przez wojewódzki sąd administracyjny uchwałę. I, jak podkreśla Kośmider, to sami przedsiębiorcy zdecydowali się na to, aby między północą a 5.30 nie sprzedawać alkoholu. "Jest to ewenement, bo dotychczas do takich działań zmuszały uchwały. W Krakowie udało się tę sprawę dogadać z przedsiębiorcami" – mówił Kośmider.

Program ruszył 1 września. Porozumienie zawarte między przedsiębiorcami a władzami miasta ma obowiązywać przez rok, z wyjątkiem nocy sylwestrowej. Właściciele sklepów zobowiązali się, że będą stosować monitoring wizyjny wewnątrz i na zewnątrz sklepów, i zawrą umowę z firmą ochroniarską, która zapewni instalację przycisku antynapadowego i możliwość wezwania grupy interwencyjnej. W porozumieniu zapisano także, że przedsiębiorcy zapewnią miejsce dla wszystkich oczekujących klientów wewnątrz sklepu i będą reagować na przejawy chuligaństwa i niewłaściwe zachowania.

Kośmider podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania programu odpowiedzialnej sprzedaży, w szczególności przedsiębiorcom, którzy do niego przystąpili.

Porozumienie z miastem podpisali do tej pory właściciele 149 sklepów. Kolejni zainteresowani mogą do niego przystąpić kontaktując się z Wydziałem Spraw Administracyjnych. Krzysztof Klimczak ze spółki Shake mówił, że "potrzeby mieszkańców są ważniejsze", a przedsiębiorcy mogą wprowadzić szerszy asortyment towarów w sklepach, żeby zniwelować spadek obrotów po rezygnacji ze sprzedaży alkoholu w nocy.

We wrześniu zeszłego roku krakowscy radni przyjęli uchwałę ograniczającą sprzedaż alkoholu w centrum miasta i na Kazimierzu od godz. 22 do 6. Zakaz miał wejść w życie 26 grudnia. Przedsiębiorcy od początku krytykowali godziny jego obowiązywania i zaskarżyli uchwałę, a Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że nie może ona wejść w życie i wstrzymał jej wykonanie. Miasto złożyło skargę kasacyjną na decyzję WSA i sprawa czeka na rozstrzygnięcie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

 

(RK/PAP/sp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

29%
71%