|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Inauguracja roku akademickiego na UJ z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

Po uczniach przyszła pora na studentów. 1 października to oni rozpoczynają nowy rok akademicki. W całej Polsce przystąpi do niego około półtora miliona osób. W Krakowie największe uroczystości odbyły się tradycyjnie już na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był uroczysty pochód rektorów i okolicznościowe wykłady. Udział w uroczystościach na UJ wziął prezydent Andrzej Duda.

Posłuchaj: mówi prezydent Andrzej Duda

Fot. P. Krawczyk/krakow.pl

Zobacz relację na żywo z uroczystości:

12:35 - 

12:30 - Prezydent Andrzej Duda na inauguracji roku akademickiego: "Nie ma nauki bez wolności i nie ma wolności bez nauki". Prezydent podkreślał też, że Polska potrzebuje maksymalnego wykorzystania potencjału intelektualnego polskich kadr naukowych.

12:20

 

Fot. PAS

12:00 - Prezydent Andrzej Duda otrzymał petycję podpisaną przez ponad 10 tysięcy osób w sprawie ustawy antysmogowej. Przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego wręczyli mu apel przed wejściem do Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie odbywa się inauguracja roku akademickiego. Przedstawiciele Alarmu Smogowego chcieli przekazać prezydentowi filtr ze stacji pomiarowych powietrza z Krakowa, pokazujący stopień zanieczyszczenia, jednak nie zgodzili się na to funkcjonariusze BOR-u. Ostatecznie filtry trafią do prezydenckiej kancelarii. 

 

11.54 -

11.43 -

11.30 -

11.26 -

11.24 -

11.18 -

11.10 -

11.00 -

 

10.44 - Krakowski Alarm Smogowy czeka na prezydenta Andrzeja Dudę przed Auditorium Maximum UJ. Chcą dać prezydentowi brudny filtr powietrza.

fot: Teresa Gut

10.37 -

10.25 - Podczas uroczystości, która odbędzie się w auli Auditorium Maximum, 32 studentów reprezentujących wszystkie wydziały uniwersytetu zostanie uroczyście przyjętych na UJ. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Ryszard Nycz.

10.10 - W tej chwili spod Collegium Maius rusza orszak rektorów i profesorów UJ.

9.52 - Filtry ze stacji monitoringu powietrza mają przekonać prezydenta Andrzeja Dudę do podpisu pod ustawą antysmogową. Chcą je głowie państwa wręczyć przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego podczas dzisiejszej wizyty w Krakowie. Prezydent weźmie udział w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak podkreślają przedstawiciele Alarmu, filtry ze stacji monitoringu powietrza nie pozostawiają złudzeń. Powietrze jakim oddychają mieszkańcy Małopolski jest trujące - nie tylko w Krakowie, także w Zakopanem, Rabce czy Suchej Beskidzkiej. Na decyzję w sprawie ustawy antysmogowej prezydent ma czas do szóstego października.

9.45 - Podczas pochodu rektorów reprezentowany będzie każdy z piętnastu wydziałów UJ, a każdy z profesorów ubrany będzie w togę, której kolor symbolizuje dany wydział.

9.30 - "Problem w tym, że jest nadprodukcja magistrów z nieużytecznym wykształceniem. Humanistyki nie można skreślić. Z tego wynikną duże problemy cywilizacyjne, nawet jak chodzi o język polityczny i wartości. W tej chwili chodzi o praktykę. Jak zrobić, żeby ludzie pracujący na uczelni mieli wyższe zarobki? Ci najlepsi, którzy chcą być naukowcami z humanistyki są potrzebni. Mamy nędzny poziom debaty politycznej. Oni muszą jednak przeżyć. To teraz hobby dla zamożnych" - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków jedynka na krakowskiej liście Zjednoczonej Lewicy, Kazimiera Szczuka. PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ

9.20 - Orszak akademicki wyruszy spod Collegium Maius o godzinie 10.10. Rektorzy i profesorowie przejdą ulicą świętej Anny i Plantami do Collegium Novum. Następnie ulicą Piłsudskiego i ulicą Wenecja dojdą do Auditorium Maximum. W tym czasie na trasie przemarszu będą chwilowe utrudnienia w ruchu samochodowym.

9.11 -

fot: Teresa Gut

9.00 - Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej w kolegiacie świętej Anny. Mszę odprawia biskup Grzegorz Ryś. Po mszy, z Collegium Maius wyruszy orszak profesorów UJ, który ulicami Krakowa przejdzie do Auditorium Maximum. Jest to jedyna w ciągu roku okazja, aby zobaczyć profesorów i władze Uniwersytetu Jagiellońskiego występujących publicznie w tradycyjnych ubiorach akademickich.

 

 

 

 

(IAR/RK)

86%
14%