|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dzięki ultradźwiękowemu nożowi chirurgicznemu żyje ich córka. Chcą pomóc kupić nowy

Wiktoria jako mała dziewczynka trafiła do Szpitala w Prokocimiu z rozległym guzem mózgu. Za pomocą nowoczesnego sprzętu lekarzom udało się ją zoperować. Po 10 latach od tamtej operacji medycy poinformowali, że chcą kupić nowy ultradźwiękowy nóż chirurgiczny - podobny do tego, którym operowana była Wiktoria. Sprzęt przez lata się zużywał i jego naprawa przestała być opłacalna. Datki na ten nóż będą zbierane m.in. w czasie charytatywnego biegu Tesco, który odbędzie się w wakacje w Krakowie. Kiedy rodzina Wiktorii o tym usłyszała, postanowili czynnie wesprzeć zbiórkę.

Posłuchaj materiału Teresy Gut

Fot. Teresa Gut

- Wiktoria jest po czterech operacjach. Jej opiekunem i patronem jest profesor S. Kwiatkowski, który 10 lat temu uratował jej życie. Przez półtora roku szukaliśmy kogo, kto zdecydowałby się, żeby naszą dziewczynkę zoperować, bo Wiktoria miała bardzo rozległy guz mózgu, mocni nietypowo umiejscowiony. Tylko profesor Kwiatkowski podjął się tej operacji - mówi mama Wiktorii.

- O tym, że jest akcja zbierania pieniędzy na nowy nóż, dowiedzieliśmy się niedawno – dodaje. - Nigdy nie uczestniczyliśmy w tego typu akcjach. Natomiast z serca i doświadczenia wiemy, jak bardzo ważne są takie narzędzia. Dlatego w tym roku pobiegnie Marcin Jaworski, tata Wiktorii.

Nóż ultradźwiękowy, inaczej CUSA (Cavitron Ultrasonic Surgical Aspirator) to urządzenie przeznaczone do małoinwazyjnego usuwania zmian w narządach tkankowych, głównie w mózgu, ale także w wątrobie lub trzustce.

- To nie jest nóż w potocznym rozumieniu. To aparat, który wysyłając ultradźwięki, rozbija zmianę nowotworową, przy równoczesnym oszczędzeniu naczyń krwionośnych, które znajdują się w narządzie zaatakowanym przez nowotwór, a które są potrzebne do zaopatrywania zdrowej tkanki mózgowej. To jest dobroczynne działanie tego urządzenia" – mówił w piątek neurochirurg dr med. Zdzisław Kawecki. Jak podał, co roku do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego trafia około 40-50 pacjentów z nowotworem mózgu.

Dodał, że nóż, którym obecnie dysponują lekarze jest już wysłużony, ma dziesięć lat i wycięto nim 400 zmian patologicznych u dzieci. Po tak długiej eksploatacji aparat musi być wymieniony. Cena nowego, bardzo nowoczesnego to ok. 500 tys. zł.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Krzysztof Fyderek mówił, że środki z NFZ są przeznaczone na diagnostykę i leczenie, na konieczne zakupy sprzętu szpital stara się zdobywać pieniądze m.in. poprzez akcje charytatywne. "Bieg z jednej strony służy promocji zdrowia, propaguje aktywność fizyczną, z drugiej strony zbieramy na urządzenie do leczenia dzieci. Solidaryzm społeczny, to, że zdrowi pomagają chorym jest bardzo ważny" – podkreślił prof. Fyderek.

Przez 8 edycji biegu Fundacja Tesco przekazała szpitalowi ponad milion złotych. Z tych pieniędzy sfinansowano zakup m.in. aparatu do dializ dla noworodków oraz karetki neonatologicznej. W tym roku już połowa pakietów startowych wykupiona! I to zaledwie w trzy tygodnie. Organizatorzy Charytatywnego Biegu Tesco mówią, że to rekord. Organizatorzy przygotowali 3600 miejsc. Zgłosiło się już około 1800 osób.

Bieg zaplanowano na 31 sierpnia. W czasie imprezy oprócz 10-kilometrowego biegu głównego, zaplanowano także biegi rodzinne na krótszym dystansie.

 

Teresa Gut/jPAP/gk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

100%
0%