|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Piotr Ćwik: "Warto jednoczyć się wokół biało-czerwonej"

W Krakowie punktualnie w południe rozpocznie się rozwijanie ogromnej biało-czerwonej flagi na drodze królewskiej: od Barbakanu po Wawel. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik mówił w Radiu Kraków, że będzie to wielka patriotyczna sztafeta. "To dobra okazja, byśmy stanęli przy biało-czerwonej i poczuli wspólnotę. Wzajemny szacunek jest niezbędny do tego, byśmy mogli tę wspólnotę budować" - podkreślał Piotr Ćwik.

Posłuchaj rozmowy z wojewodą Małopolski, Piotrem Ćwikiem

Wojewoda Piotr Ćwik

Zapis rozmowy z wojewodą Małopolski, Piotrem Ćwikiem

 

 

Nie tyle rekord, ile budowanie wspólnoty wokół biało-czerwonej. Taka jest idea rozwijania ponad 2-kilometrowej flagi w Krakowie. Co się musi stać, by zamiast różnic, zaczęliśmy akcentować właśnie wspólnotę?

 

 

To dzisiejsze wydarzenie w Dniu Flagi, które organizujemy wspólnie z harcerzami, czyli rozwinięcie biało-czerwonej od Bramy Floriańskiej aż do Wawelu ma symbolikę jednoczenia się wokół barw narodowych. My na co dzień mówimy przede wszystkim o tym, co nas dzieli, a za mało mówimy o tym, co nas łączy. Są pewne symbole, które łączą wszystkich Polaków bez względu na przekonania polityczne, reprezentowany światopogląd. I takim symbolem jest biało-czerwona. Dlatego to dobra okazja, byśmy stanęli przy biało-czerwonej i poczuli wspólnotę. Myślę, że musi być więcej takich spotkań i wydarzeń, które będą pokazywały Polakom, że są wartości, wokół których potrafią się jednoczyć. Oczywiście spór polityczny i debata są - jak mówią niektórzy - solą demokracji. Tego nie unikniemy i to jest potrzebne. Ale wzajemny szacunek jest niezbędny do tego, byśmy mogli tę wspólnotę budować.

 

 

Takie akcentowanie różnic na co dzień skutkuje aktami wandalizmu - tak jak to się stało w parku Jordana?

 

 

Zupełnie niezrozumiała sytuacja dewastacji pomnika, oblania farbą jednego z bohaterów Państwa Podziemnego, Żołnierza Niezłomnego, który poniósł wielkie zasługi w walce o wolność Polski. Z naszej perspektywy - zupełnie niezrozumiały czyn. Ci, którzy tego dokonali mają pewnie swoje argumenty, które ich do tego skłoniły. Akty wandalizmu trzeba potępiać i tak też jest w tym przypadku.

 

 

Jakie środowiska zostały zaangażowane do rozwijania flagi?

 

 

Przede wszystkim to inicjatywa, którą wspólnie realizujemy z harcerzami. Harcerze, mam nadzieję, nie zawiodą i licznie przyjdą, biorąc udział w przygotowaniu i rozwinięciu flagi biało-czerwonej. Zaproszenie jest skierowane do wszystkich środowisk. Organizatorami głównymi są harcerze i wojewoda, a wszystkich pozostałych do podjęcia współpracy i do bycia razem w Dniu Flagi 2 maja - zapraszam.

 

 

Ile osób może wziąć udział w wydarzeniu?

 

 

Nie ma limitu. Trasa jest bardzo długa, ponad 2100 m długiej flagi, którą rozwijamy. Ona będzie w odpowiednim momencie połączona przed godziną 13, kiedy będziemy już finiszować, po to by rekord został dopięty. Nie możemy jednak wstrzymać ruchu, choć co prawda Kraków dziś pusty. Nie możemy zamknąć jednak na całą godzinę rozwijania flagi np. placu Wszystkich Świętych. Tramwaje muszą przejeżdżać. Flaga zostanie spięta przed godziną 13. W finale biało-czerwone balony zostaną wypuszczone z Wawelu. Będzie to akcent krakowskiej, biało-czerwonej fali, która pójdzie od Wawelu pod Bramę Floriańską. To będzie sygnał, że wszyscy, którzy zjednoczyli się wokół biało-czerwonej - mają swój udział w biciu rekordu.

 

 

Gigantyczna flaga trafi potem do Ruszczy. To będzie ten wymiar społeczny.

 

 

Tak, to kolejny etap jeśli idzie o przyszłość tej długiej flagi. To ponad 600 kg materiału i szkoda, by to zalegało, gdzieś na półkach magazynowych. Zgodnie z tą dobrą współpracą z Zakładem Karnym w Ruszczy, gdzie osadzone w więzieniu szyją dla nas flagi, ale też przy okazji świąt Bożego Narodzenia powstają tam poduszki dla podopiecznych DPS, chcemy tę dużą biało-czerowną przeszyć na małe flagi, które będziemy rozdawać na Dzień Niepodległości na terenie całej Małopolski. A że to dobra inicjatywa utwierdziłem się w poniedziałek, kiedy byłem w Nowym Sączu - także po to, by wręczyć samorządowcom promesy na drogi popowodziowe, ale o tym dziś nie mówimy. Rozdawaliśmy flagi na sądeckim rynku, 500 sztuk rozeszło się w kilka minut. Śmiem twierdzić, że gdybyśmy mieli 2, 3 razy tyle i postali tam jeszcze trochę - to byśmy je rozdali. Stąd pomysł i ta inicjatywa, by w dużej liczbie w okolicach 11 listopada te flagi rozdać. Dobrze by było, gdyby wisiały na domach i na podwórkach. W tych miejscach, gdzie mieszkają ludzie, którzy te flagi dostają.

 

 

Już po raz 14. obchodzimy Święto Flagi. Przypomnijmy jednak, że za czasów PRL 2 maja flagi już zdejmowano, bo nie mogły wisieć 3 maja.

 

 

To była ta zamierzchła przeszłość, kiedy pilnowano by już 2 maja nie wisiały żadne flagi. A 3 maja nie można było manifestować żadnego święta. Flagi wiszą dzisiaj - tak. Ale mam ten obrazek z Nowego Sącza. Widziałem osoby prowadzące sklepiki w samym rynku od razu wieszały flagi. Dziś jak Małopolska i Polska długa i szeroka - wszędzie wiszą biało-czerwone flagi.

 

 

Jaki plan jest na 3 maja? Ilu nowych obywateli zyskamy?

 

 

Jutro wręczamy 11 obywatelstw naszym nowym obywatelom. To także odznaczenia prezydenckie, które wręczamy osobom szczególnie zasłużonym, wyróżnionym przez pana prezydenta. I dalszy ciąg programu, które realizujemy od 9:30 - składamy kwiaty przy pomniku na Powiślu. O godz. 10 msza święta w Katedrze Wawelskiej, której będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Potem formujemy pochód patriotyczny, wyruszamy z Wawelu w kierunku placu Matejki. Zatrzymujemy się na moment przy pl. O. Adama Studzińskiego przy Krzyżu Katyńskim. Tam te delegacje, które będą chciały, też złożą kwiaty. I dalej w odwrotną stronę niż dzisiaj pójdziemy do placu Matejki. I tam także moment składania kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza, na który zapraszamy wszystkie delegacje, które będą chciały w tym wziąć udział.

 

 

Dokładnie rok temu prezydent Andrzej Duda zapowiedział referendum konstytucyjne. Ta machina referendalna lekko się zacięła?

 

 

To że się nie dyskutuje, to nie znaczy, że nic się nie dzieje. Chociaż nie jestem uczestnikiem tych wydarzeń, to wiem, że trwają prace w mniejszych zespołach roboczych. Pan prezydent organizował takie podsumowanie etapu prac, który został domknięty. Trzeba przypomnieć że konstytucja została uchwalona i przyjęta w referendum w 1997 r. Więc ma te 21 lat. Co jakiś czas akty zasadnicze są zmieniane, wprowadzane są zapisy. Idea pana prezydenta, pomimo że dużo się o niej nie mówi, toczy się swoim życiem, rytmem. Czytałem trochę informacji o tym, w jakich obszarach te zmiany miałyby zafunkcjonować. Zarówno w tych bardzo formalnych, jak chociażby fakt, że w 1997 roku nie mieliśmy jeszcze nowego podziału administracyjnego, nie było tych 16 województw, powiatów... Tych zapisów nie ma w tej konstytucji. Ale też zasadnicze -związane z ochroną macierzyństwa, rodzicielstwa, duża sfera dot. osób niepełnosprawnych. Jednak dwadzieścia parę lat nie mówiło się, ani nie robiło się zbyt wiele w tym zakresie. Jest potrzeba uregulowania tego w naszej ustawie zasadniczej. Prezydent podjął inicjatywę, ona się dzieje. W najbliższym czasie pewnie będzie informacja, czy dojdzie do referendum przy okazji wyborów samorządowych, czy nie. To się teraz waży. Gdzieś zauważyłem informację, że to mogłoby być referendum dwudniowe, 10-11 listopada, tak by zahaczyć o wybory samorządowe.

 

 

A czy będzie ktoś na ten temat dyskutował z Małopolanami? Kilka miesięcy temu odbyło się spotkanie z ministrem Muchą.

 

 

Pewnie jak odbyła się taka debata z ministrem prezydenckim, także w kolejnych województwa... w te prace nie jestem zaangażowany. To nie moja działka, mówiąc kolokwialnie, jeśli chodzi o codzienne działania. Jeśli te plany zyskają konkretne ramy terminowe, to bardzo przyspieszą, ale też pojawią się propozycje spotkań. By taką debatę odbyć, nie potrzeba wielkiego zachodu: wystarczy znaleźć miejsce, zebrać chętnych do zaangażowania w debatę ludzi i zaprosić kogoś z zewnątrz, z kancelarii prezydenta - eksperta, który weźmie udział.

 

 

Minister Kolarski zapowiada, że po 3 maja te prace wokół referendum nabiorą tempa. Jeszcze pytanie o inicjatywę Fundacji Narodowych Katolików Eschaton - jest propozycja, by w Zielone Świątki był dzień wolny. W tym roku byłby to 21 maja, kolejny weekend majowy.

 

 

Ten drugi dzień Zielonych Świątek to zawsze poniedziałek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Maj jest pięknym miesiącemm do tego by świętować i obchodzić rocznice, wydarzenia państwowe i religijne. Jeśli taka inicjatywa pojawi się w parlamencie i będzie procedowana...

 

 

Jest już w Senacie.

 

 

Nie śledziłem tego aż tak bardzo, nie wiedziałem, że aż tak są zaawansowane prace. To kolejna okazja do tego by, Polacy mogli świętować nie tylko w wymiarze religijnym, ale i w rodzinie. Polacy znajdują czas na relaks, by być z rodziną, łączyć się w ważne wydarzenia jak choćby dzień 2 maja. Jeśli inicjatywa zostanie uchwalona, to na pewno się przyjmie.

 

 

Chociaż Polacy częściej mówią o tym, by to Wigilia była wolna.

 

 

Wigilia lub Wielki Piątek, który jest wolny u sąsiadów zza zachodniej granicy. Aczkolwiek oni pracują już w poniedziałek, a my mamy jeszcze tradycję Lanego Poniedziałku.
 

 

Ale dziś 2 maja - święto Flagi i jutro ważny dzień - 3 maja.

 

 

Serdecznie zapraszam na obchody.

 

57%
43%