1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Odp. NIE

Podatki powinny być na jednakowym poziomie dla wszystkich obywateli. Nie można nakładać większego poziomu opodatkowania na osoby zarabiające więcej tylko dlatego, że np. posiadają większe kwalifikacje zawodowe a poprzez to są zatrudniane na lepiej opłacanych stanowiskach, prowadzą własne firmy i same ciężką pracą wypracowują swój większy niż przeciętny zarobek lub też z tego powodu, że dany podatnik uzyskuje swój dochód w dwóch, trzech miejscach poświęcając na to dużo więcej czasu niż przeciętny czas pracy innych osób.

 

2. Czy  wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być  obniżony?

Odp. NIE

Obecny wiek emerytalny nie powinien być obniżony, ale tylko w przypadku gdy państwo spełni dwa warunki z tym związane. Po pierwsze zapewni pracę do końca ustalonego wieku w którym kobieta czy mężczyzna ma przejść na świadczenia emerytalne. Po drugie praca ta będzie adekwatna do możliwości zdrowotnych danej osoby czyli będzie możliwe przekwalifikowanie zawodowe.

 

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Odp. TAK

Narodowy Fundusz Zdrowia to zdecydowanie zbędna instytucja w naszym państwie. Jest nazbyt rozbudowany, źle zarządzany i nie „pracuje” dla dobra pacjenta. Podstawowa opieka medyczna powinna być finansowana z budżetu państwa poprzez odpowiednie departamenty medyczne odpowiadające poszczególnym działom medycyny skupione w Ministerstwie Zdrowia. Ponadto wszelkie procedury medyczne powinny być zdecydowanie odbiurokratyzowane.

 

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Odp. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie.

W obecnej sytuacji zdaje się być równowaga plusów i minus dot. tematu zastąpienia złotówki walutą europejską. Tym bardziej, że także wśród ekonomistów zdania są prawie równomiernie podzielone.

 

 

 

5. Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Odp. NIE

Ta liczba powinna być uzależniona od konkretnej sytuacji tych uchodźców w realnym czasie do którego będziemy się odnosić. Poza tym liczba ta nie powinna nam być w jakikolwiek sposób narzucana bądź też proponowana pod jakimiś naciskami politycznymi.  Powinniśmy być otwarci na pomoc dla innych, ale na naszych warunkach.

 

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Odp. NIE

Moim zdaniem państwo, aż tak zdecydowanie nie powinno ingerować w życie obywateli. Są bowiem w naszym życiu sytuacje (np. gwałt) w wyniku których jesteśmy jakby zmuszeni przez los do podejmowania kroków,  które w normalnych warunkach nie wchodziłyby nawet w rachubę. Zresztą osobiście jestem zdania, iż podjęcie decyzji o dokonaniu aborcji jest problemem bardzo trudnym, obarczonym ogromnym „ciężarem” moralnym dla osoby lub osób, które biorą pod uwagę takie rozwiązanie sytuacji w której się znaleźli.

Ta sama odpowiedź NIE dotyczy problemu in vitro. W tym temacie państwo również nie powinno, aż tak daleko ingerować w życie obywateli. Krótko uzasadniając odpowiedź  chciałbym wskazać, że dla niektórych kobiet i ich rodzin jest to jedyna i nie rzadko ostatnia szansa na macierzyństwo i możliwość wychowywania potomstwa.

 

7. Czy  ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Odp.  Pytanie nie do końca dobrze sprecyzowane. Czy chodzi bowiem o projekt obecnie przygotowywany (przepadł w głosowaniu) czy też o projekt, który miałby powstać w nowej kadencji Sejmu? Jak wiadomo w tej kadencji parlamentu nic takiego się już nie wydarzy w sprawie takiej ustawy, a w nowej kadencji zapewne powstanie nowy projekt i wtedy będzie można nad nim podyskutować.

 

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z   systemu polskiej edukacji?

Odp. TAK

Na tak postawione pytanie przedstawiam swoją zdecydowaną i krótką odpowiedź co do której nie mam najmniejszych wątpliwości. Zaznaczam jednak w tym miejscu, że sama likwidacja gimnazjów jest jednym z elementów zmian naszego systemu oświatowego, który powinien nastąpić w najbliższym możliwie czasie.

 

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Odp. 7 lat

Nie jestem ekspertem w dziedzinie ustalania najlepszego „startowego” wieku edukacyjnego dla dzieci, ale z moich osobistych doświadczeń związanych z wychowaniem swoich dzieci jestem zdecydowanie za wiekiem 7 lat. Takie samo zdanie na ten temat ma zdecydowana większość moich członków rodziny i znajomych, którzy również na co dzień wychowują dzieci.

 

10. Czy  powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Odp. TAK, pod warunkiem, że zarówno wszyscy zarządzający radiem, telewizją i innymi mediami społecznymi w tym także rady programowe poszczególnych mediów będą odpolitycznione i zasiadać w nich będą wyłącznie fachowcy. Drugim elementem tej układanki jest to, iż my jako odbiorcy przedstawianych nam treści oraz obywatele płacący określone sumy na działanie tych mediów powinniśmy otrzymać możliwość wpływu na co chcemy oglądać. Mam tu na myśli np. to, iż wyposażeni w odpowiednie narzędzia będziemy mieli możliwość wyboru czy chcemy więcej kultury, polityki, sportu czy też innych dziedzin życia.