Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Podopieczni DPS na deskach Opery Krakowskiej w "Szukając króla"

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2018.09.18 15:15 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:01 )
Słynne myśli Króla Leara, jak: „Królem jeszcze jestem? Czy jeszcze człowiekiem?” zabrzmią na scenie Opery Krakowskiej. W spektaklu "Szukając króla" reżyser i scenarzysta Michał Znaniecki połączył fragmenty dramatu Szekspira z poematem Juliusza Słowackiego "Król Duch".

Fot. Ewa Szkurłat

 

Postać Króla - kreowana przez profesora Jerzego Artysza - jest postacią symboliczną, swoistą metaforą Państwa-Matki, Państwa-Królestwa. To uniwersalna opowieść o Niepodległości i tożsamości narodowej. Ideą społeczną spektaklu, jest połączenie grup artystów profesjonalnych z amatorami, podopiecznymi Domów Pomocy Społecznej. To im powierzono rolę chóru komentującego całość akcji scenicznej. "Tutaj nie ma miejscu na fałsz. W zawodowym teatrze jest czas na zaplanowanie pewnych rzeczy, odegranie. Tutaj, jeśli soliści nie będą na 100%, to też wybiją się z tej historii. Granie z takimi osobami powoduje, że spektakl pozbawiony jest fałszu" - mówi Radiu Kraków Kamil Baron, który przez pół roku prowadził warsztaty z mieszkańcami krakowskich Domów Pomocy Społecznej.

W trakcie spektaklu, oprócz refleksji o władzy, przemijaniu i miłości, z muzyką Giuseppe Verdiego w tle, usłyszmy poruszające, osobiste opowieści krakowskich seniorów. Kompozytor Giuseppe Verdi przez całe swe życie chciał skomponować operę do libretta Króla Leara, jednak nigdy tego w pełni nie dokonał. Temat ten jednak był dla niego na tyle ważny, że na łożu śmierci przekazał libretto, na którym pracował, jako jego niedokończone „dzieło życia”. Autorzy spektaklu dokonali swego rodzaju „śledztwa muzykologicznego”, badając listy Verdiego oraz wszelkie materiały zachowane na temat Leara, stworzyli mapę muzyczną. W spektaklu znaleźć można fragmenty muzyczne, które pisane były przez artystę właśnie z myślą o Królu Learze. 

Główny temat spektaklu to Król Ojciec i jego relacje z córkami w kontekście podziału królestwa, jako metafora rozbioru Państwa. W jego doświadczeniach towarzyszy Błazen oraz dwór wiernych poddanych - i to właśnie w tej roli wystąpią podopieczni Domów Pomocy Społecznej. To kolejna realizacja Michała Znanieckiego i Fundacji Jutropera w ramach projektu "Głos wykluczonych", którego ideą jest łączenie grup artystów z amatorami - osobami, które z różnych względów są wyłączone z uczestnictwa w życiu kulturalnym. "To są teksty dedykowane profesjonalnym artystom. Ale tu reżyser zostawił pewne pole do kontrolowanej improwizacji. Nad tym - razem z podopiecznymi DPS - pracowali nasi instruktorzy" - wyjaśnia Magdalena Sowińska z Fundacji Jutropera. 

 

 

Jerzy Artysz. Fot. Ewa Szkurłat

W roli tytułowego Króla zobaczymy Jerzego Artysza. W spektaklu wystąpią również: Ewa Biegas (Kordelia), Karin Wiktor-Kałucka (Regana), Małgorzata Kustosik (Goneril), Kamil Baron (Błazen) oraz Chór i Studio Baletowe Opery Krakowskiej. "Szukając króla" w reżyserii Michała Znanieckiego zobaczymy w czwartek (20.09.) o godz. 11 i sobotę (22.09) o 18 w Operze Krakowskiej.

Spektakl powstał w ramach cyklu „Głos wykluczonych”, który Fundacja Jutropera realizuje od 2013 roku zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. 
 

 

(Ewa Szkurłat/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:16

    Elewacja wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej zostanie wyczyszczona przy pomocy lasera

  • 17:52

    Kamil Stoch z Michalem Doleżalem, ale poza kadrą!

  • 17:31

    Po skargach kierowców - sygnalizacja świetlna na ul. Opolskiej i al. 29-go listopada będzie dostosowywać sygnał do natężenia ruchu

  • 13:30

    Odpowiedzialność prawna za wykorzystanie sztucznej inteligencji - nowe uregulowania Unii Europejskiej

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię