W tym roku w kategorii pisarstwa religijnego oraz filozoficznego stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości”, wyróżniony został za książkę  Religia i sekularyzm krakowski filozof z Uniwersytetu Pedagogicznego, Miłosz Puczydłowski.

- Najważniejszą tezą mojej książki jest fakt, że religia dziś nie może już istnieć jak jak istniała w średniowieczu i musi się z tym swoim  partnerem liczyć. Mój pomysł na opisanie tej sytuacji jest taki, że obie strony nawzajem na siebie wpływają, ale nawzajem kształtują swoją tożsamość, trzeba je wzajemnie uwzględniać, myśląc  o sobie samym – powiedział filozof.  

Na znacznie myśli  księdza prof. Tischnera  wciąż aktualnych i potrzebnych  wskazał eseista poeta wspólprowadzący Fundację Pogranicze - Krzysztof Czyżewski laureat nagrody w kategorii  publicystyki, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”, uhonorowany za publikację „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei".

- Zawsze byliśmy dobrzy w zdobywaniu niepodległości, wolności. Potrzebowaliśmy solidarności, bo byliśmy pod okupacją. Trzeba było walczyć o suwerenność. Natomiast teraz musimy się uczyć solidsrności, kiedy już jesteśmy wolni, a to jest trochę inna sztuka - mówi Krzysztof Czyżewski.

- Potrzebna jest nam taka narodowa terapia i Tischner jest bardzo dobrym do tego przewodnikiem - powiedział podczas Gali Nagrody jeden z najważniejszych architektów ruchu organizacji pozarządowych w Polsce Jan Jakub Wygnański laureat nagrody w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”. - Treaz jest czas, który dla wielu zaangażowanych obywatelsko jest czasem trudnym, nawet granicznym. To jest taki moment, kiedy trzeba sobie umieć odpowiedzieć na ważne pytania. Najważniejsze pytania to te o sens demokracji, sens wolności, godności, oracy, przeciwnika, dialogu.  To są te wszystkie rzeczy, które my musimy przerobić.

 Każdy z laureatów otrzymał statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 33 000 zł.

Gala wręczenia nagród Znaku i Hestii im ks. Tischnera  odbyła się w Sali teatralnej im S. Wyspiańskiego  w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych Podczas wieczoru rozmowę z laureatami  poprowadzili Henryk Woźniakowski, prezes zarządu SIW ZNAK  i ks. Adam Boniecki, przewodniczący Kapituły Nagrody. W koncercie promującym płytę inspirowaną myślami ks Tischnera   „Tischner .Mocna nuta” udział wzięli Jorgos Skolias , Joachim Mencel i zespół Trebunie Tutki.

 

 

Jolanta Drużyńska/jgk