Radio Kraków

wybory do PE 2024

32 europosłów obejmie mandat w Brukseli po raz pierwszy, 21 zostało wybranych ponownie

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce zostało wybranych 53 europosłów: 32 pojedzie do Brukseli po raz pierwszy, 21 zostało wybranych po raz kolejny. Nowicjuszami w PE będą m.in. Borys Budka, Marcin Kierwiński, Dariusz Joński z KO, Piotr Müller i Waldemar Buda z PiS oraz Grzegorz Braun z Konfederacji.

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego będą wielkie małopolskie powroty do Sejmu

Przedstawiciele Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz i Aleksandra Kot obejmą mandaty poselskie po wybranych do Parlamentu Europejskiego z listy KO w okręgu 10: Bartłomieju Sienkiewiczu i Jagnie Marczułajtis-Walczak. Do Sejmu wróci też Anna Paluch (PiS) z Podhala, która przejmie mandat po Arkadiuszu Mularczyku.

KO zdobyła 21 mandatów, PiS - 20. Kto dostał się do PE z Małopolski?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 20, Konfederacja - 6, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - 3 i Lewica - 3 - poinformowała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza.

Wyniki ze wszystkich obwodów: KO: 37,06%, PiS 36,16%

W wyborach do Parlamentu Europejskiego - według oficjalnych danych, które PKW podała w poniedziałek - Koalicja Obywatelska zdobyła 37,06 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 proc., Konfederacja - 12,08 proc., Trzecia Droga - 6,91 proc., a Lewica - 6,3 proc. Frekwencja wyniosła 40,65 proc.

Janusz Majcherek: Ludzie wybrali G. Brauna dla beki? Takie interpretacje też słyszałem, że głosuje się na Brauna dla hecy

- Niska frekwencja oznacza, że najwięcej głosu mają żelazne elektoraty. Tym razem elektorat proeuropejski zdołał się nieco bardziej zmobilizować niż antyeuropejski - tak wyniki wyborów komentował na antenie Radia Kraków profesor Janusz Majcherek, politolog i filozof z Akademii WSB. Wybory wygrała Koalicja Obywatelska. Poparło ją nieco ponad 37 procent wyborców, PiS niewiele ponad 36 procent, Konfederację ponad 12 procent. Trzecia Droga uzyskała niespełna 7 procent głosów, a Lewica ponad 6. Koalicja Obywatelska ma mieć 21 europosłów, PiS 20, Konfederacja 6, a Trzecia Droga i Lewica po trzech. "Być może elektorat Trzeciej Drogi został w domu, nie jest tak zdeterminowany jak żelazne elektoraty największych partii. Słaby wynik Trzeciej Drogi i Lewicy oznacza, że będą one teraz mniej znaczyć w koalicji rządowej w Polsce" - oceniał profesor Majcherek w porannej rozmowie Radia Kraków.

PKW: wybory do Parlamentu Europejskiego były spokojne

Wybory do Parlamentu Europejskiego przebiegały spokojnie - przekazuje Państwowa Komisja Wyborcza. Policja w całym kraju nie odnotowała poważniejszych zdarzeń. Przestępstw i wykroczeń było niewiele.

Europejski wieczór wyborczy Koalicji Obywatelskiej w Krakowie

Drugi late poll Ipsos: KO - 37,4 proc., PiS - 35,9 proc., Konfederacja - 12 proc. w wyborach do PE

W wyborach do Parlamentu Europejskiego KO zdobyła 37,4 proc. głosów, PiS - 35,9 proc., Konfederacja - 12 proc., Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - 6,9 proc., a Lewica - 6,6 proc. - wynika z badania late poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP. Frekwencja wyniosła 40,2 proc.

PiS zdecydowanie wygrał w Małopolsce i województwie świętokrzyskim. Frekwencja - 41,77%

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego w okręgu 10 – małopolsko-świętokrzyskim, uzyskując 44,05 proc. poparcia. Na Koalicję Obywatelską oddano 26,96 proc. głosów, Konfederację – 14,14 proc. – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej. Następne wyniki w kolejności zajęły Trzecia Droga – 8,81 proc. i Lewica – 4,73 proc. Na pozostałe komitety wyborcze głosowało: Bezpartyjni Samorządowcy – 0,72 proc., Normalny Kraj – 0,27 proc., Polexit – 0,25 proc., Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców – 0,08 proc.

Trwa cisza wyborcza w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego

Od północy w Polsce obowiązuje cisza wyborcza. W niedzielę od godziny 7.00 będziemy wybierać posłów do Parlamentu Europejskiego. Do wyborów zostało wystawionych 1019 osób z 40 komitetów wyborczych.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię