|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Mieszkańcy Kleszczowa kontra leśnicy. Znikają zielone płuca Krakowa - alarmują

„Ciężki sprzęt składa drzewa jak zapałki” - alarmują oburzeni mieszkańcy podkrakowskiego Kleszczowa. Chodzi o wycinkę drzew na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Na naszych oczach znikają sosny, stare buki i dęby – informują mieszkańcy.

posłuchaj materiału Dominiki Kossakowskiej

fot: Mój Kleszczów

By bronić drzew, zorganizowali akcję „Ratujmy wąwozy”. Domagają się od leśniczych wyjaśnień, a samorządowców proszą o wprowadzenie przepisów, które ochronią podkrakowskie lasy.

Inicjatorzy akcji rozkładają ręce za każdym razem, gdy wchodzą do lasu.  - Park krajobrazowy jest wycinany na potęgę w okolicach doliny Aleksandrowickiej, gdzie ma swoje ujście potok Aleksandrówka. Wycinane są wszystkie drzewa - buki, dęby, sosny. Ciężki sprzęt rozjeżdża leśne drogi - mówi Anna Treit. 

Niszczy się zielone płuca dla duszącego się Krakowa. To nieprawdopodobne, 140-letnia buczyna, blisko terenów zabudowanych, która jest bezcennym skarbem, jest cała poznaczona kropkami, czyli będzie wycięta – podkreśla Antoni Kostka  z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

Leśnicy przypominają, że pielęgnacja lasu, którą zajmują się na co dzień – to także wycinka drzew. Jak tłumaczą – pod topór nie idą pomniki przyrody, ale drzewa, stare, schorowane lub takie, które mogą stanowić zagrożenie, np. dla przechodniów.

Nie możemy ich zostawić, żeby się przewróciły i zrobiły komuś krzywdę, czy nawet zabiły. Pomników przyrody nie ruszamy - mówi Adam Klekot – nadleśniczy Nadleśnictwa Krzeszowice i dodaje, że leśnicy działają na podstawie planów urządzania lasu i planowania rocznego. Część drzew – jak tłumaczy nadleśniczy – trzeba też usunąć, by stworzyć dobre warunki wzrostu dla innych. Po ściętych i wywiezionych drzewach rana szybko się zabliźni, bo już za rok będzie tam młody las.

W związku z wycinką mieszkańcy Kleszczowa oraz pomysłodawcy akcji „Ratujmy wąwozy” mają apel do samorządowców. Postulują wprowadzenie regulacji, które mogłyby lasy chronić.

Leśniczy przypominają jednak, że tzw. plany urządzania lasu, sporządzone przez niezależne firmy, zatwierdza minister środowiska. Dodają też, że mają prawo działać na terenie parków krajobrazowych.
 

Otwarte spotkanie mieszkańców gminy Kleszczów z przedstawicielami Nadleśnictwa Krzeszowice, odbędzie się  o godz. 17 w świetlicy gminnej w Kleszczowie.

 

 

Dominika Kossakowska/bpSkontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

50%
50%