|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Majchrowski: "Obwodnica albo zakopianka? Chora alternatywa"

"Wybór zaproponowany przez ministra Nowaka to chora alternatywa" - tak Jacek Majchrowski skomentował ostatnią propozycję ministra transportu, który podczas wizyty Krakowie zapowiedział budowę jednej z dwóch planowanych dróg: zakopianki na odcinku Lubień - Rabka albo północnej obwodnicy Krakowa na odcinku Igołomska - Modlniczka. Jedna z tych inwestycji miałaby być realizowana przed rokiem 2020.

fot. Archiwum Radia Kraków


"Taki wybór to chora alternatywa" - przyznał w porannej rozmowie Radia Kraków prezydent Jacek Majchrowski. "Małopolska w programie drogowym jest wciąż na odległych miejscach, jeśli chodzi o tego typu inwestycje. Dominują głównie Gdańsk i Warszawa". Majchrowski przyznał, że miasto wywiąże się z obietnicy przygotowania obiektów do planowanej zimowej olimpiady: "Będzie Hala w Czyżynach. Zbudujemy wioskę olimpijską, ale dla nas ważne jest też, aby w związku z tym przyspieszyć budowę zakopianki i północnej obwodnicy" - dodał prezydent.

Jacek Majchrowski , który był gościem porannej rozmowy w Radiu Kraków zapewnił też, że znajdą się dodatkowe pieniądze na odśnieżanie dróg i akcję "Zima". "W tej chwili na ten cel wydaliśmy 12 mln z 15 mln zapisanych w tegorocznym budżecie. Dostaliśmy pismo, że 40 mln z Unii wpłynęło już do ministerstwa i lada chwila zasili krakowski budżet. Więc pieniądze na odśnieżanie będą.
W porannej rozmowie Radia Kraków Jacek Majchrowski, odniósł się do bieżącego tematu walki ze smogiem. Przyznał, że mimo wystosowanej prośby do Marszałka, dotyczącej zakazu palenia węglem, takiej akcji nie można przeprowadzać ad hoc. "Myśmy parę miesięcy temu podpisali porozumienie z Elektrociepłownią, Tauronem i marszałkiem województwa w sprawie rozbudowy sieci ciepłowniczej w Krakowie. bo to co najbardziej zatruwa Kraków to niska emisja. Chcemy paleniska zamienić na ciepło z Łęgu. Poza tym spalarnia która powstanie ma dać 10% ciepła dla Krakowa" - przekonywał prezydent.

Na argument, że poszerzenie sieci ciepłowniczej może powodować niekontrolowaną rozbudowę Krakowa i blokować korytarze przewietrzania miasta, prezydent odpowiedział: "Każdy ma swoją działkę, jeśli ona nie jest wykluczona z zabudowy ma prawo ją zabudować". Według przepisów, żeby zbudować ciepłociąg, chęć przyłączenia do sieci musi zadeklarować przynajmniej 120 odbiorców. Problemem są, jak przyznał Majchrowski, starsze osiedla domów jednorodzinnych. Ograniczenie komunikacji w centrum, to zdaniem prezydenta nie najlepszy pomysł. Jak stwierdził Majchrowski, zamknięcie ruchu w ścisłym centrum Krakowa spowoduje nasilenie komunikacji w innych miejscach.


Sejmik najprawdopodobniej wystosuje do rządu rezolucję w sprawie walki ze smogiem . "Przez 2 lata nie było możliwości dofinansowania zmiany palenisk domowych. Dopiero na skutek interwencji rządu sprawy przybrały inny obrót "- podsumował prezydent.


(Joanna Gąska)


0%
0%