|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Inteligentny wał przeciwpowodziowy AGH. "Wywołamy sztuczną powódź"

W Czernichowie pod Krakowem AGH zbudowała eksperymentalny wał przeciwpowodziowy. Wkrótce zostanie on wyposażony w ponad 1200 specjalistycznych czujników, które będą monitorowały stan wału po tym, jak nasiąknie wodą. Eksperyment rozpocznie się wiosną. Obecny na otwarciu "inteligentnego" wału przeciwpowodziowego wojewoda Małopolski Jerzy Miller zapowiedział, że jeśli eksperyment się sprawdzi, podobne oprogramowania będą montowane na obecnych i budowanych w przyszłości wałach przeciwpowodziowych. Dzięki monitoringowi służby będą wiedziały, w których miejscach wał potrzebuje wzmocnienia, przez co zapobiegną jego przerwaniu.

Posłuchaj: dr inż. Tomasz Szydło z AGH

Fot. Z. Sulima, AGH

"Inteligentny wał dostarczy nam informacje na temat procesów fizyczynych, które zachodzą w trakcie podwyższone poziomu wody. Wał napełnimy wodą z Wisły i czujniki będą rejestrować zmiany parametrów fizycznych wewnątrz wału. Zbadany procesy związane z przesiąkaniem wody i utratą stabilności wału" - mówi prof. Andrzej Leśniak z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH.

Wał przypomina kształtem grecki stadion sportowy. Jest wysoki na 4 metry i długi na 200 metrów. Naukowcy będą podnosić w nim wodę (ma to imitować falę powodziową), a następnie ją odpompują, cały czas monitorując procesy, które zachodzą w gruncie.

"System pozwoli w czasie bieżącym wskazywać miejsca gdzie wał jest zagrożony utratą stabilności" - podkreśla prof. Leśniak. W przyszłości z systemu miałyby korzystać ośrodki zarządzania kryzysowego, które dzięki temu mogłyby zapobiec przerwaniu wału, zlecając zabezpieczenie go w odpowiednim momencie np. workami z piaskiem.

W wale zamontowanych zostanie ponad 1200 czujników, które będą mierzyć m.in. ciśnienie porowe, temperaturę i ciśnienie gruntu. "Wywołamy sztuczną powódź. Zbierzemy parametry, wprowadzimy je do modeli matematycznych i za pomocą symulacji komputerowej będziemy mogli przewidywać zachowanie się wału" - powiedział profesor Krzysztof Zieliński, kierownik Katedry Informatyki AGH, szef projektu. Naukowcy podkreślali, że ważny jest nie tylko monitoring podczas powodzi. Obserwując wał przez cały rok możemy działać prewencyjnie, na przykład planując jego remont.

Podczas otwarcia i prezentacji inteligentnego wału przeciwpowodziowego obecny był także wojewoda Małopolski Jerzy Miller. W rozmowie z dziennikarzami zapewnił, że jeśli eksperyment się sprawdzi, a koszt czujników nie będzie wysoki, podobne oprogramowania będą montowane na obecnych i budowanych w przyszłości wałach przeciwpowodziowych. "Podpisałem zobowiązanie 4 lata temu. Warunkiem uruchomienia projektu było uwzględnienie jego wyników przy budowie kolejnych wałów" - powiedział wojewoda.  

Wał został zbudowany w ramach Projektu Informatycznego Systemu Monitoringu Obwałowań Przeciwpowodziowych.


Aleksandra Ratusznik/kp

86%
14%