Są też nowe szczegóły w sprawie incydentu, do którego doszło rano w jednej z okręgowej komisji wyborczej w Nowej Hucie. Członkini komisji miała schować karty do głosowania i próbować wynieść je z lokalu wyborczego. W lokalu wyborczym trwały prace przygotowawcze przed niedzielnymi wyborami. W pewnym momencie kobieta zaczęła chować pod ubranie kilkanaście kart. Jak opisywał Andrzej Ślęczek z krakowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, pozostali członkowie komisji bezskutecznie namawiali ją do oddania dokumentów.

Na miejsce została wezwana policja i pogotowie ratunkowe. Kobietę zabrało pogotowie do szpitala, aby sprawdzić jej stan zdrowia. Wszystkie karty do głosowania zostały odzyskane.

Policja wszczęła postępowanie w sprawie ukrywania dokumentów wyborczych. Grozi za to do trzech lat więzienia. Komisarz wyborczy także będzie wyjaśniać sprawę. Kobieta zostanie odwołana z komisji i zastąpiona przez inną osobę. Jak wcześniej zapewniał reporterkę Radia Kraków komisarz Bartłomiej Miga, zajście nie wpłynie na przebieg wyborów.

Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania. Jak wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. Agitować nie wolno także w internecie.

PKW podkreśla, że zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej grozi grzywna.

Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania. Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.

PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

W niedzielę lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 21:00, chyba że któraś z obwodowych komisji wyborczych przedłuży głosowanie. W związku z pandemią będą obowiązywać zwiększone środki bezpieczeństwa. Ważne, aby zasłonić usta i nos maseczką, a przed wejściem do lokalu wyborczego zdezynfekować ręce. Osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, rodzice z dziećmi do lat trzech i niepełnosprawni będą mogli zagłosować bez kolejki.

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Teresa Gut/PAP/ko)