Radio Kraków

Strefa Czystego Transportu w Krakowie

Grzegorz Finowski: Rada Dzielnicy Grzegórzki jest przeciw rozwiązaniom Strefy Czystego Transportu

Gościem Wojciecha Jakubowskiego był Grzegorz Finowski - radny Dzielnicy II Grzegórzki.

Ile samochodów nie wjedzie do Krakowa po wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu? Znamy szacunki

- Ponad 100 tysięcy samochodów zarejestrowanych w Krakowie nie będzie mogło się poruszać po mieście po wejściu w życie Strefy Czystego Transportu - poinformował Łukasz Franek z Zarządu Transportu Publicznego podczas poniedziałkowej konferencji.

Protest przeciw wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu. "Kraków jest nasz"

Kilkadziesiąt osób zebrało się przy placu Wszystkich Świętych w Krakowie, by protestować przeciwko wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu. Manifestujący przynieśli transparenty z napisami: "Kraków jest nasz", "Nie oddamy Krakowa", czy "Ekologia - tak, klimatyzm - nie".

Kraków Strefą Czystego Transportu?

O tym czy i kiedy Kraków stanie się Strefą Czystego Transportu rozmawiali Radni Miasta Krakowa: Adam Kalita (Prawo i Sprawiedliwość) orz Grzegorz Stawowy (Platforma-Koalicja Obywatelska) z Wojciechem Jakubowskim.

Kraków będzie pierwszym miastem w Polsce, które w całości obejmie Strefa Czystego Transportu

Pomysł objęcia całego Krakowa strefą czystego transportu podzielił radnych. W trakcie pierwszego czytania radni zgłaszali wiele zastrzeżeń i niedociągnięć w przygotowanej uchwale. Chodziło głównie o wygląd naklejek na szybę samochodu uprawniającego do wjazdu do strefy, czy form kontroli. Zwracali też uwagę na brak spójności strefy w Krakowie, z przepisami obowiązującymi w innych polskich miastach. Jak mówi wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig - będą dotyczyć wszystkich - turystów, mieszkańców i osób dojeżdżających do miasta do pracy

Strefa Czystego Transportu to o 80 % mniej trujących gazów w mieście - twierdzą aktywiści

Aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego proponują, by nie czekać z wprowadzeniem SCT w Krakowie aż dwóch lat. Chodzi o planowane wyeliminowanie z ruchu najstarszych samochodów. Urzędnicy przedstawili pomysł, a po konsultacjach projekt uchwały dużo mniej radykalnej. Aktywiści polskiego Alarmu Smogowego przedstawiają swoje rekomendacje w tej sprawie...

Kraków będzie pierwszym miastem ze strefą czystego transportu w Polsce? Decyzja w rękach radnych

Coraz bliżej wprowadzenia strefy Czystego Transportu w Krakowie. Trzy miesiące temu zaprezentowano wnioski z konsultacji społecznych i pierwsze wymagania, jakie miały być stawiane kierowcom. Proponowane przepisy uległy jednak zmianie. Decyzja leży teraz w rękach radnych.

Strefa Czystego Transportu w Krakowie za dwa lata?

Kraków chce wprowadzić Strefę Czystego Transportu w czerwcu 2024 roku. Strefa ma objąć obszar II obwodnicy, czyli Starego Miasta, Kazimierza i Podgórza. Zwolnione z zakazu wjazdu mają być pojazdy techniczne, foodtrucki i samochody seniorów powyżej 70. roku życia. Projekt uchwały do Rady Miasta Krakowa ma być gotowy we wrześniu.

Strefa Czystego Transportu w Krakowie. Co? Gdzie? Kiedy?

Ten temat podnosi ciśnienie niejednemu krakowskiemu kierowcy. Miasto Kraków w czwartek rozpoczyna konsultacje społeczne dotyczące wprowadzenie w mieście Strefy Czystego Transportu. O propozycji przygotowanych przez urzędników i zaletach tego rozwiązania opowiadali dziś specjaliści w trakcie spotkania online z mieszkańcami.

Do 24 grudnia 2022 roku wewnątrz drugiej obwodnicy w Krakowie ma powstać Strefa Czystego Transportu

  • date_range 2021-12-30
Wojewódzki Program Ochrony Powietrza nakłada na miasto obowiązek stworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT) wewnątrz drugiej obwodnicy. Przepisy dla Małopolski powstały w oparciu o nowelizację Ustawy o Elektromobilności i Paliwach Alternatywnych. Kraków został zobligowany, aby wprowadzić takie rozwiązanie do 24 grudnia 2022 r. Pierwszym etapem wprowadzania w Krakowie neutralności klimatycznej była m.in. wymiana tzw. kopciuchów. Kolejnym krokiem będzie zachęta, by porzucić pojazdy najbardziej emitujące zanieczyszczenia, kilkunasto i kilkudziesięcioletnie samochody z silnikiem diesla.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię