Radio Kraków

Smog

Darmowe przejazdy dla kierowców, niższy próg alarmowy. Kraków walczy ze smogiem

  • date_range 2015-11-19
Kraków przygotował awaryjny plan antysmogowy. To reakcja na rekordowe zanieczyszczenie powietrze, które utrzymywało się w Krakowie w pierwszym tygodniu listopada. Awaryjny plan zakłada trzy działania: obniżenie poziomu alarmu smogowego, darmowa komunikacja miejska dla kierowców, ograniczenia wjazdu do centrum dla ciężarówek.

Władze gminy Uście Gorlickie: "Zakaz palenia węglem jest niemożliwy"

  • date_range 2015-11-16
Najgorzej nie jest, ale władze gminy Uście Gorlickie zapowiadają walkę ze smogiem. Przez dwa tygodnie wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym badaliśmy powietrze w Wysowej Zdrój. Na dwanaście dni, dla których dostępne są dane z pomiarów, przez cztery normy były przekroczone nawet dwukrotnie. Wszystko wskazuje na to, że przekroczenia miały związek z warunkami atmosferycznymi.

"Czy Polacy mają żelazne płuca?" - pyta kontrowersyjnie Polski Alarm Smogowy

  • date_range 2015-11-13
Krakowscy aktywiści apelują do ministra środowiska o zmniejszenie poziomu pyłu zawieszonego w powietrzu - po przekroczeniu, którego można wprowadzić stan alarmowy. Obecnie poziom alarmowy dla pyłu PM10 jest w Polsce trzykrotnie wyższy niż w Czechach czy na Węgrzech.

Uchwała antysmogowa zaakceptowana przez zarząd województwa. Teraz czas na konsultacje społeczne

  • date_range 2015-11-12
Zakaz palenia węglem i drewnem również w kominkach - zarząd województwa małopolskiego zaakceptował treść nowej uchwały antysmogowej. Teraz przez miesiąc potrwają konsultacje nowych przepisów, a prawdopodobnie na pierwszej sesji sejmiku uchwałą zajmą się radni. To oznacza, że przepisy zakazujące palenia węglem w Krakowie mogłyby wejść w życie na początku 2019 roku.

Kalwaria Zebrzydowska też chce walczyć ze smogiem

  • date_range 2015-11-09
Od przyszłego roku będą mieć własną stację badania zanieczyszczenia! Mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej, na razie bez twardych danych, na własną rękę próbują walczyć z ogromnym zanieczyszczeniem. W tej niewielkiej miejscowości już działają dwie inicjatywy walczące o lepsze powietrze... Jak mówią: w grupie siła!

SMOG: jednak będzie ograniczenie ruchu w centrum Krakowa?

  • date_range 2015-11-06
Władze Krakowa przymierzają się do ograniczenia ruchu w centrum miasta. Jak udało się dowiedzieć reporterowi Radia Kraków projekt trafił w piątek do drogówki oraz do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ograniczenie ruchu ma być wprowadzone bez względu na stan zanieczyszczenia powietrza. Jak podaje Monika Chylaszek – rzecznik prezydenta Krakowa szczegóły poznamy w połowie przyszłego tygodnia

Smog w Krakowie. Czy można bezpiecznie uprawiać sport? PORADNIK

  • date_range 2015-11-04
Kaszel, zaczerwienione oczy, katar. Jak się okazuje: bieganie jest zdrowe, ale niekoniecznie w Krakowie. Słuchacze Radia Kraków donoszą, że po treningu na świeżym powietrzu podwójnie odczuwają smog, a niektórzy mają nawet reakcje alergiczne. Kiedy zrezygnować z biegu i jakie trasy w Krakowie są najmniej zanieczyszczone?

Ustawa antysmogowa nie dla najbiedniejszych. 100% dofinansowania na wymianę pieca to fikcja

  • date_range 2015-10-13
Polski Alarm Smogowy - po interwencji Radia Kraków - domaga się zmian w systemie wymiany pieców w Krakowie. Informowaliśmy o tym, że krakowski program walki ze smogiem jest daleki od ideału. Pomimo zapowiedzi urzędników, najbiedniejsi mieszkańcy Krakowa nie mogą liczyć nawet na połowę kwoty koniecznej do zastąpienia pieca węglowego bardziej ekologicznym.

Polski Alarm Smogowy wręczył prezydentowi Dudzie apel o podpisanie ustawy

  • date_range 2015-10-01
W inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Tuż przed rozpoczęciem uroczystości Andrzej Duda odebrał z rąk Polskiego Alarmu Smogowego apel o podpisanie ustawy antysmogowej.

Kasacja władz Krakowa i Małopolski w sprawie zakazu palenia węglem oddalona!

  • date_range 2015-09-25
Nie można uchwałą zabronić palenia węglem. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił kasację władz Krakowa i Małopolski w sprawie zakazu palenia węglem wprowadzonego przez Sejmik Wojewódzki.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię