Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Słuchowiska „Pilotka Pirx” i „Włamanie do przeszłości”

Nowa płyta i kolekcjonerskie plakaty na finisz Roku Lema w Radiu Kraków!

Dwa słuchowiska: „Pilotka Pirx” - o ludzkich lękach przed sztuczną inteligencją  i „Włamanie do przeszłości”- rozmowa poetki Ewy Lipskiej i pisarza Stanisława Lema, odtworzona z ich korespondencji, znalazły się na najnowszym wydawnictwie Radia Kraków. Premiera płyty wieńczącej Rok Lema w Radiu Kraków” nieprzypadkowo odbywa się tuż przed rozpoczynającą się 14 października 24. edycją Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które w tym roku inspirowane są twórczością wybitnego polskiego futurologa.

Dwupłytowe wydawnictwo, w wyjątkowej oprawie graficznej autorstwa znakomitego artysty wizualnego, ilustratora, laureata Paszportu Polityki Jakuba Woynarowskiego kupić można na stronie sklep.radiokrakow.pl. Z okazji premiery, dla fanów sztuki plakatowej i miłośników twórczości Stanisława Lema, Radio Kraków przygotowało wyjątkową niespodziankę – limitowaną serię plakatów z grafikami Jakuba Woynarowskiego, które stworzył do obu słuchowisk. Tylko do końca października do kupienia w promocyjnej cenie, w kolekcjonerskim zestawie z płytą.

Więcej o słuchowiskach:

Pilotka Pirx”
Słuchowisko na podstawie opowiadania „Rozprawa” Stanisława Lema

"Pilotka Pirx"

Obsada: Natalia Kaja Chmielewska, Aleksandra Nowosadko, Małgorzata Zawadzka, Szymon Czacki, Łukasz Stawarczyk.
Reżyseria: Magda Szpecht.
Muzyka: Krzysztof Kaliski .
Realizacja radiowa: Wojciech Gruszka.
Opieka redakcyjna: Justyna Nowicka.
Czas: 44 min. 18 sek.

“Pilotka Pirx” w kostiumie retro, niczym cudownie objawiona światu radiowa siostra “Wojny światów”. Tak musiały brzmieć słuchowiska w czasach, kiedy Stanisław Lem pisał swoje arcydzieła. Radiowa opowieść Magdy Szpecht i Krzysztofa Kaliskiego ma w sobie coś z estetyki “Kosmicznej odysei” – fabularnie zwarta, jest także tajemnicza, poetycka i oniryczna. Jednocześnie, zupełnie jak teksty Lema, precyzyjna intelektualnie, działająca na wyobraźnię, realistyczna i prorocza. A piosenka śpiewana w słuchowisku przez Reżyserkę naprawdę Państwa zaskoczy.

Justyna Nowicka

„Włamanie do przeszłości”
Słuchowisko na podstawie książki Stanisława Lema, Ewy Lipskiej i Tomasza Lema „Boli tylko, gdy się śmieję… Listy i rozmowy” wydanej przez Wydawnictwo Literackie

„Włamanie do przeszłości”- listy Ewy Lipskiej i Stanisława Lema w nowym słuchowisku Radia Kraków

Obsada: Ewa Lipska, Lidia Bogaczówna, Juliusz Chrząstowski.
Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Ewa Ziembla.
Realizacja radiowa: Grzegorz Dąbek, Wojciech Gruszka.
Opieka redakcyjna: Katarzyna Fortuna.
Czas: 61 min. 48 sek.

Słuchowisko oparte na korespondencji Ewy Lipskiej i Stanisława Lema prowadzonej w latach 80. XX wieku z Wiednia i Krakowa. Pełne autoironii i poczucia humoru listy, zebrane w książce “Boli tylko, gdy się śmieję...”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego, są zapisem zmagań z codziennością, komentarzem do trudnej rzeczywistości późnego PRL-u, życia literackiego i twórczości obojga pisarzy. Ewa Ziembla, reżyserka i autorka scenariusza radiowej adaptacji listów, nadała im formę rozmowy. Słyszymy błyskotliwy dialog i przebijający przez niego śmiech. W słuchowisku listy interpretują znakomici krakowscy aktorzy - Lidia Bogaczówna i Juliusz Chrząstowski.

Katarzyna Fortuna


Dwupłytowe wydawnictwo i plakaty z serii limitowanej można kupić na: https://sklep.radiokrakow.pl/

Tematy:
Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię