Radio Kraków

Patronaty

Wszyscy byli odwróceni życie i twórczość Marka Hłaski

21 czerwca zapraszamy do Pałacu Potockich na wydarzenie literackie poświęcone życiu i twórczości Marka Hłaski, organizowane przez Otwartą Pracownię przy wsparciu merytorycznym Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka.

"Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny"

Projekt Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz Samorządu Miasta Krakowa ma na celu omówienie i wypracowanie zasad tworzenia obrony cywilnej (wspólnie z m.in. WP, WOT, PSP, OSP, Policją, Strażą Miejską) budowania systemu odporności państwa oraz radykalne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa obywateli w przypadku potencjalnych zagrożeń, takich jak klęski żywiołowe, ataki terrorystyczne, hybrydowe, cyberataki, w tym na system bankowy czy w najgorszym przypadku, wojna.

Moda na dizajn z PRL jako poszukiwanie tożsamości kulturowej?

Krytycy i historycy dizajnu z zaciekawieniem obserwują silny powrót do estetyki powojennego wzornictwa, szczególnie w aranżacji prywatnych wnętrz i komercyjnych lokali użytkowych. Prym w tej tendencji wiodą tak zwane polskie klasyki dizajnu – meble, głównie krzesła, fotele, komody, mniejsze meblościanki i akcesoria do wnętrz produkowane w Polsce Ludowej. Przedmioty niegdyś źle kojarzone, bo reprezentujące upolitycznioną estetykę, dzisiaj zachwycają młodych kolekcjonerów zaklętym w nich czarem minionej epoki – czasów, które znają wyłącznie z filmów dokumentalnych i z rodzinnych przekazów.

Weekendowa Noc Teatrów w Solskim

W najbliższy weekend wieczorem 15 i 16 czerwca Teatr im. Ludwika Solskiego przyłącza się do obchodów Nocy Teatrów 2024 w Krakowie i z tej okazji proponuje moc atrakcji i wydarzeń.

Dzień Mleka na Uniwersytecie Rolniczym

14 czerwca 2024 r. w godzinach od 10:00 do 15:00 na terenie kampusu URK przy ulicy Balickiej 104 (Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności) odbędzie się „Dzień Mleka".

“15 sekund sławy” - projekt Małgorzaty Haduch

“15 sekund sławy” to bezprecedensowe badanie twórcze w reżyserii i choreografii Małgorzaty Haduch, która tym projektem wieńczy 20 lat swojej działalności twórczej w offowym nurcie sztuk scenicznych.

Spektakl „Karsylewka i świat”

Spektakl oparty na opowiadaniach Szolema Alejchema. Trzech aktorów (oraz „prawdziwy Adler z Ameryki! Największy komik świata!”) kreuje galerię postaci, dla których Kasrylewka jest całym światem. Prapremierę zaplanowano w Teatrze Praska 52 w Noc Teatrów 15 czerwca, a premierowy spektakl - dzień później, w niedziele 16 czerwca.

ZIEMIANIN i BELLON – wiersze i piosenki

NCK zaprasza na koncert piosenek do tekstów Adama Ziemianina, do których muzykę napisali Krzysztof Myszkowski i Wojciech Jarociński oraz piosenek Wojtka Bellona, które wykonywane były przez Wolną Grupę Bukowina. Nie zabraknie więc „Bieszczadzkich Aniołów”, „U Studni” i„Czarnego bluesa o czwartej nad ranem”, czyli najbardziej znanych ballad z tekstami Adama Ziemiania. Ale będą także najbardziej znane piosenki Wojtka Bellona, czyli „Bukowina”, „Ballada o Cześku Piekarzu” i „Pejzaże harasymowiczowskie”. Całość spleciona opowieściami o Wojtku, Busku, Ponidziu i Krakowie.

Trasa spektaklu LEKCJA ANATOMII – REKONFIGURACJA

„Lekcja anatomii – rekonfiguracja” to teatralna produkcja Cricoteki, która jest wspólnym projektem Agaty Skwarczyńskiej i grupy osób z różnymi potrzebami. Projekt powstał w zeszłym roku. Praca nad nim jest ciągłym procesem, dla którego inspirację i punkt odniesienia stanowi obraz Rembrandta „Lekcja anatomii doktora Tulpa” oraz happening Tadeusza Kantora „Lekcja anatomii wedle Rembrandta”. Celem jest rekonfiguracja – przesunięcie gestów i sensów pierwowzorów. Premiera odbyła się 24 września 2023 roku podczas inauguracji Festiwalu Kultury Wrażliwej.

Wojciech Kułach Wawrzyńcok i jego duchowi spadkobiercy | spotkanie z autorką albumu Barbarą Gałdyś

12 czerwca 2024 r. Muzeum Etnograficzne w Krakowie i Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu zapraszają na spotkanie z Barbarą Gałdyś, propagatorką Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka (1811-1897), postaci nietuzinkowej, którą zwano Leonardem da Vinci z Gliczarowa.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię