Nowa organizacja ruchu zaczęła obowiązywać w poniedziałek od 5 rano w rejonie budowanego węzła w Gaju i potrwa do 12 czerwca.

„Zamkniemy jedną z jezdni i przeniesiemy ruch na drugą. Ruch w obu kierunkach będzie możliwy tylko jednym pasem ruchu. Utrudnienia związane są z demontowaniem deskowania na budowanym wiadukcie” - zapowiedział Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zaznaczył, że będzie to już ostatnie tak duże i tak długo trwające utrudnienie związane z budową wiaduktu w Gaju. Podczas ostatnich prac wykończeniowych i sprzątania terenu Zakopianki będą jeszcze pewne utrudnienia, ale znacznie krótsze i mniej uciążliwe. Budowa obiektu, który poprawi bezpieczeństwo kierowców i pieszych w tym rejonie zakończy się jeszcze w czerwcu.

W Gaju powstaje wiadukt nad drogą krajową nr 7 o długości ponad 120 m. Na wiadukcie oprócz jezdni będzie też ciąg pieszy, pozwalający przemieszczać się między ulicami Zadziele i Widokową. Dodatkowo powstaną pasy włączania na dk7, chodniki o długości 750 m oraz nowa kanalizacja deszczowa. Koszt budowy to prawie 32 mln zł; inwestycja została sfinansowana ze środków budżetu państwa.

Generalny Pomiar Ruchu przeprowadzony w latach 2020/2021 wykazał, że codziennie średnio w tym miejscu przejeżdża prawie 60 tysięcy pojazdów.