Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Archeologia. Sensacyjne odkrycie w tarnowskiej katedrze: w grobie spoczywała inna osoba

Nie Zuzanna Seredi, ale Teofila Ostrogska została pochowana w jednym z grobów w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Przez prawie 400 lat historycy nie mieli o tym pojęcia. Archeolodzy odkryli też przepiękną suknię z XVII wieku.

Fot. ks. dr Sebastian Musiał

Przez setki lat myślano, że w sarkofagu w Bazylice Katedralnej w Tarnowie spoczywają szczątki Zuzanny Seredi, pierwszej żony księcia Janusza Ostrogskiego. Niedawno naukowcy zbadali sarkofagi z przełomu XVI i XVII wieku - okazało się, że w jednym z nich spoczywa Teofila Ostrogska (z domu Tarło), trzecia żona księcia. Świadczyć o tym ma tarcza herbowa, ale też złocone inicjały (T, T, X, O, H, N, K, K), które należy odczytywać jako: Teofila Tarłówna, Xsiężna Ostrogska, Hrabina Niemiecka, Kasztelanowa Krakowska.

- To prawie przewrót kopernikański. Przez lata przewodnicy przekazywali nam, że spoczywa tam Zuzanna Seredi; prawdopodobnie było to związane z tym, że na pomniku nagrobnym umieszczono imiona „Zuzanna” i „Janusz”. Dlaczego usunięto Teofilę? Po prawie 400 latach trudno będzie rozwikłać tę tajemnicę – tłumaczy ks. Sebastian Musiał, zastępca dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

W trumnie znaleziono piękną suknię z początku XVII wieku.

- Dopiero w trakcie konserwacji i oczyszczania okazuje się, w jakim stanie jest ubiór – ile tkaniny przegniło, ile włókien odpadło. Ta suknia jest przepiękna i na szczęście zachowała się w dobrym stanie – dodaje prof. Anna Drążkowska, archeolożka. – Chyba nie mamy w żadnym polskim muzeum tak dobrze zachowanego ubioru z tamtej epoki.

 Kolejna ciekawostka – w sarkofagu księcia Ostrogskiego archeolodzy odkryli w sumie szczątki czterech osób i fragmenty innych trumien. Do tego jeszcze diamentowy pierścionek i tkaniny, które nosiły bardzo zamożne osoby.

Tematy:
Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Renata Radłowska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię