Zamek Królewski na Wawelu, wychodząc dziś naprzeciw oczekiwaniom odbiorców kultury, opracował specjalny program zaadresowany do nauczycieli, rodziców i dzieci pozostających domach. Filmy i warsztaty dostępne są bezpłatnie na oficjalnych platformach społecznościowych Zamku Królewskiego na Wawelu:
profil na Facebooku [klik]
kanał na YouTube [klik]

Na bieżąco Zamek realizuje, a następnie emituje filmy edukacyjne tworzące cykl  #przezdziurkęodklucza . Ich twórcy opowiadając o jednej z najważniejszych kolekcji w kraju, ukazują m.in. magię wawelskich ogrodów, odkrywają tajemnice zamku i przedstawiają miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Przewodnikami po zbiorach zostali m.in. znani krakowscy aktorzy: Anna Dymna, Dorota Segda, Jan Nowicki i Jerzy Sthur.

Nowe odcinki #przezdziurkęodklucza zobaczymy w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek o godzinie 19.00 na profilu Facebook oraz YouTube Zamek Królewski na Wawelu.

Prawdziwą atrakcją będzie też zwiedzanie Wawelu on-line, a dokładnie wystawy „Skarby epoki Piastów” już 8 kwietnia 2020 roku o godzinie 19.00. Na oficjalnej stronie Zamku Królewskiego na Wawelu znajdziemy też wiele filmów o charakterze edukacyjnym z udziałem kustoszy, dyrektorów i innych pracowników muzealnych.

Od 1 kwietnia zachęcamy natomiast do czytania bloga edukacyjnego skierowanego do uczniów, rodzin i nauczycieli. Znajdziemy tam „narzędziownik” opracowany z myślą o potrzebach dydaktycznych i metodytycznych nauczycieli zawierający karty pracy od klasy I do VIII klasy oraz liceum. Z „narzędziownika” skorzystają też rodzice, którzy znajdą tam filmy i kolorowanki dla najmłodszych. Przydatna okaże się na pewno zakładka „zrób to sam” – czyli porady jak wykonać własne dzieło sztuki.

W kwietniu zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 12 lat na cykl warsztatów online. Zajęcia dotyczące eksponatów z wystaw stałych i czasowych przybliżą historię, legendy oraz królewskie tradycje. Każde spotkanie będzie okazją do tworzenia pomysłowych prac i instalacji z materiałów codziennego użytku. Transmisje na żywo na Facebooku będą prowadzone w każdy piątek o godz. 10.30. Prowadzenie: Maria Prawelska

3 kwietnia 2020/ piątek / 10.30

Temat: Najciemniejszy apartament

Do najbardziej znanych legend związanych z Wawelskim Wzgórzem należy bez wątpienia opowiadanie o zamieszkującym pieczarę u jego stóp strasznym smoku. W czasie zajęć zajrzymy do jaskini smoka, poznamy Legendę o Smoku ze Smoczej Jamy Wandy Chotomskiej i spróbujemy ożywić jej bohaterów w swoich domach.

Materiały potrzebne do wykonania zadania plastycznego:

- czarny karton (lub: blok techniczny; kartonowe opakowanie)

- ołówek

- nożyczki

- patyczki do szaszłyków  (lub: słomki; patyczki; paski tektury)

- taśma klejąca

- białe prześcieradło

- lampka nocna lub latarka

 

Kalendarz filmów z cyklu #przezdziurkęodklucza

30 marca 2020/poniedziałek/19.00

Kierownik: dr Joanna Winiewicz-Wolska Dział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby

Opowieść o obiekcie:

2 część 12 odcinka #przezdziurkęodklucza, dr Joanna Winiewicz- Wolska opowiada o obrazie Fransa II Franckena, Occasio (Alegoria sprzyjającej sposobności).

31 marca 2020/wtorek/ 19.00

Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu  dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ

Opowieść o obiekcie:

Biurko, prawdopodobnie wiedeńskie, ok. 1830, biedermeier, należało do Tadeusza Mańkowskiego, pierwszego dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, przekazane do zbiorów przez wdowę.

1 kwietnia 2020/środa/19.00

Niespodzianka

2 kwietnia 2020/wtorek/19.00

Zastępca Dyrektora ds. muzealnych Sławomir Majoch

Gabinety: Holenderskiego, Lanckorońskich, Kolekcjonera

W Gabinecie Holenderskim wzorowanym na holenderskich wnętrzach wieku XVII prezentowana jest kolekcja 49 obrazów. Pochodzą one m.in. z kolekcji Leona Pinińskiego, Jerzego Mycielskiego, z lwowskiej galerii Miączyńskich-Dzieduszyckich. Zbiór ten jest ekspozycją malarstwa flamandzkiego i holenderskiego, głównie XVII i XVIII wieku.

Gabinet Kolekcjonera został zaaranżowany na wzór gabinetów sztuki i osobliwości popularnych od początku w. XVII w środowisku antwerpskich kolekcjonerów i miłośników sztuki. Były to wnętrza, w  których gromadzono obrazy, rzeźby, grafikę, dzieła rzemiosła artystycznego, monety, medale, a także twory natury, m.in. kamienie półszlachetne, muszle. Do najbardziej interesujących obiektów w wawelskim gabinecie należą pochodzące z kolekcji Leona Pinińskiego: tryptyk ze sceną Epifanii oraz Zmartwychwstanie  Bartholomaeusa Bruyna. Obraz Bruyna, zaginiony w czasie II wojny światowej, został odnaleziony na rynku antykwarycznym.

W Gabinecie Włoskim – to część kolekcji obrazów włoskich, głównie z wieku XV. Były one częścią zbiorów Karola Lanckorońskiego. Na Zamek Królewski na Wawelu trafiły jako dar Karoliny Lanckorońskiej.  Z zakresów malarskich i religijnych zbiór tworzą fragmenty retabulów, które pochodzą z kościołów i klasztorów w większości z terenów Toskanii i Umbrii. Świecka część kolekcji to fragmenty skrzyń posagowych, zwanych z włoska cassoni.

Zwiedzanie w ramach „Reprezentacyjnych Komnat Królewskich”