14.01.2021, godz. 18:00 

Kraków, Kościół pw. św. Marcina, ul. Grodzka 58

Warto pamiętać, że rodzina Bachów przez prawie dwieście lat miała istotny wkład w kształtowanie historii niemieckiej muzyki. Pochodziło z niej ponad 50 znanych muzyków i kilku ważnych kompozytorów, z których największe uznanie zdobył wprawdzie Johann Sebastian, ale dokonania innych członków tego znamienitego rodu są równie doniosłe.

Obok kompozycji Jana Sebastiana Bacha w koncercie Chóru Polskiego Radia usłyszymy utwory Johanna Christopha Bacha, organisty w kaplicy zamkowej w Arnstadt i klawesynisty kapeli dworskiej w kościele św. Jerzego w Eisenach; Johanna Michaela Bacha, organisty w kościele w Gehren i stryjecznego dziadka Jana Sebastiana, a także Johanna Ludwiga Bacha, kantora i kapelmistrza kapeli na dworze w Meiningen. Kompozycje rodu Bachów uzupełnią utwory Heinricha Schütza – niemieckiego kompozytora i organisty stawianego na równi z Claudio Monteverdim.

Koncert wypełni muzyka związana z okresem Bożego Narodzenia. Zabrzmi zatem tradycyjne, adwentowe, pełne nadziei wołanie Rorate coeli („Niebiosa spuście rosę”) opracowane przez Heinricha Schütza jak również kompozycje świąteczne do słów Marcina Lutra: Nun komm, der Heiden Heiland - hymn na I niedzielę adwentu i jedna z najpopularniejszych kolęd niemieckich Vom Himmel hoch, której wybrane wersety posłużyły Johannowi Christophowi Bachowi do skomponowania motetu Merk auf, mein Herz, merk auf.  

Gatunkiem, który zdominuje koncert jest właśnie motet – jedna z najstarszych form wielogłosowej muzyki wokalnej, uprawiana od XIII do XIX wieku. Choć w średniowieczu był on utworem wielotekstowym (zawierał różne teksty w różnych głosach) i podejmował zarówno tematykę religijną i świecką, w renesansie ustaliła się jego klasyczna forma jako utworu z jednym tekstem, wyłącznie religijnym. Barokowe motety kontynuowały klasyczną formę, związaną z przekazem religijnym, rozwijając się jednak w koncertującą formę nie tylko wokalną, ale wokalno-instrumentalną. Podczas koncertu zabrzmią – zgodnie z barokową regułą varietas – zarówno motety solistyczne jak i formy wokalno-instrumentalne.

 

WYKONAWCY:

Chór Polskiego Radia 

Andrzej Zawisza – pozytyw

Soliści:

Magdalena Jaworek

Magdalena Kaczmarek

Dorota Strączek

Krzysztof Michalski

Stanisław Zyskowski

Adam Radnicki

Adam Kawa (przygotowanie motetów solistycznych)

Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent

 

PROGRAM:

Johann Sebastian Bach (1685-1750) Prelude z III Suity wiolonczelowej C-dur 

Johann Michael Bach (1648-1694) Herr, ich warte auf dein Heil 

Johann Christoph Bach (1642-1703) Wie schön leuchtet der Morgenstern

Heinrich Schütz (1585-1672) Rorate coeli 

Heinrich Schütz Nun komm, der Heiden Heiland 

Johann Sebastian Bach Nun komm, der Heiden Heiland 

Johann Christoph Bach Lieber, lieber Herr Gott

Johann Ludwig Bach Unsere Trübsal

Johann Sebastian Bach Wir glauben all an einen Gott

Johann Michael Bach Fürchtet euch nicht 

Johann Michael Bach Sei, lieber Tag, willkommen 

Johann Sebastian Bach Sarabande z III Suity wiolonczelowej C-dur 

Johann Christoph Bach, Merk auf, mein Herz, merk auf 

 

Koncert Chóru Polskiego Radia został zrealizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundację Chór Polskiego Radia-Kraków ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Patroni medialni:
Program Drugi Polskiego Radia

Radio Kraków