Maciej Kułakowski - znakomity wiolonczelista młodego pokolenia wystąpi podczas dwóch najbliższych koncertów 8.Festiwalu Muzyki EMANACJE.

Pierwszy z nich odbędzie się 18 lipca o 19:15 w Bazylice św. Floriana w Krakowie. Koncert ten będzie formą upamiętnienia niedawno zmarłego Krzysztofa Pendereckiego. Będzie to jeden z dwóch koncertów w kościele, w którym złożona jest urna z prochami Profesora.

Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatne, jednak będzie obowiązywać wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Drugi z koncertów będzie równie wyjątkowy. Po raz pierwszy po przeszło 40 latach przerwy festiwal muzyki powróci do lusławickiego parku. Będzie to pierwszy koncert w malowniczych przestrzeniach niedawno otwartego Arboretum Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich w Lusławicach. Koncert odbędzie się w niedzielę 19 lipca o 19:00.

W programie obu wieczorów zabrzmi muzyka Jana Sebastiana Bacha i Krzysztofa Pendereckiego.

 

W programie:

Jan Sebastian Bach 1685-1750

II Suita d-moll na wiolonczelę solo BWV 1008 ~1718

— Prelude

— Allemande

— Courante

— Sarabande

— Menuet I & II

— Gigue

 

Krzysztof Penderecki 1933-2020

Suita na wiolonczelę solo 1994-2013

— Serenade

— Scherzo

— Notturno

— Sarabande

— Tempo di valse

— Aria

— Allegro con bravura

— Preludio

 

Maciej Kułakowski

Urodzony w 1996 w Gdańsku. Grę na wiolonczeli rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie wiolonczeli prof. Jadwigi Ewald. Jest laureatem Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli oraz zdobywcą I nagrody oraz nagrody specjalnej na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Od 2019 reprezentuje Londyńską agencję Young Classical Artists Trust (YCAT).

Jako solista występował w wielu krajach Europy i świata m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfoniettą Cracovią, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej, Kammerphilharmonie Bremen, Brussels Philharmony Orchestra, St. Petersburg Symphony Orchestra, Calgary Symphony Orchestra oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Jako kameralista brał udział w takich festiwalach jak: Piatigorsky Cello Festival w Los Angeles, Beijing Cello Festival, Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego, Festiwal im. Witolda Lutosławskiego, Festiwal im. Ignacego Jana Paderewskiego, Moritzburg Festival, Kronberg Festival, Krzyżowa Music, Hohenstaufen Kammermusik Festival czy Munich Rising Stars.

Współpracował z takimi artystami jak Krzysztof Penderecki, Emanuel Ax, Christoph Eschenbach, Viviane Hagner, Charles Neidich, Arnold Steinhardt, Jan Vogler, Lawrence Power i Kian Soltani oraz dyrygentami: Markiem Mosiem, Markiem Pijarowskim, Eivindem Gullbergiem Jensenem, Frankiem Braleyem i Stéphanem Denève.

Od 2017 studiuje u Wolfganga Emanuela Schmidta w Kronberg Academy. W 2016 otrzymał stypendium i nagrodę specjalną od Deutsche Stiftung Musikleben podczas Deutscher Musikwettbewerb, a w 2015 zdobył II nagrodę na konkursie TONALI w Hamburgu (2015). W latach 2010, 2012 i 2013 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz został laureatem konkursu Narodowego Centrum Kultury – Młoda Polska. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich gdzie kształcił się u wybitnych pedagogów, takich jak: Sir Andras Schiff, Gidon Kremer, Steven Isserlis, Frans Helmerson, Mischa Maisky, Truls Mørk, Gary Hoffman, Phillippe Muller, Jens Peter Maintz, Ivan Monighetti czy Andrzej Bauer.

Gra na współczesnej wiolonczeli Thorstena Theisa z 2014.