DRĄŻENIE MIASTA
Przemiany klimatyczne w Krakowie na przestrzeni wieków
5.01.2021, godz. 17.30
Online: http://www.facebook.com/PodziemiaRynku
Jednym z ważniejszych problemów obecnych czasów jest gwałtownie zmieniający się klimat, naukowcy prognozują wystąpienie katastrofy klimatycznej i nieodwracalnych zmian dla różnych regionów i całego świata w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. W ciągu swojego krótkiego życia człowiek obserwuje różne zmiany klimatyczne, trudno mu jednak obiektywnie ocenić zjawisko, które kształtuje się przez stulecia. Dzięki temu wykładowi będzie można się dowiedzieć, jakie mamy informacje o dawnym klimacie w Krakowie, jak on się zmieniał i czy możemy, sięgając do historii, wysnuwać prognozy na przyszłość. Wykład poprowadzi dr hab. Konrad Wnęk.
Zapraszamy: http://www.facebook.com/PodziemiaRynku.


FERIE W MUZEUM

Informacje organizacyjne: Udział płatny: 3 zł od jednego uczestnika. Bilety na warsztaty można nabyć za pośrednictwem strony www.bilety.muzeumkrakowa.pl, najpóźniej godzinę przed danym wydarzeniem.
Zajęcia online odbywają się na platformie ZOOM.
Szczegóły: http://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/ferie-w-muzeum-on-line.

Sakiewki, mieszki i… rzezimieszki
Warsztaty online dla dzieci w wieku 8–12 lat
5.01.2021, godz. 10.00, Rynek Podziemny
Czy w średniowieczu chodzono z nożem po ulicy? Dlaczego pasek był tak ważnym elementem ubioru? Czemu idąc na krakowski Rynek, trzeba było bardzo uważać? Zajęcia wprowadzą dzieci w świat średniowiecznej codzienności i mody. Obejrzymy wybrane przedmioty prezentowane na wystawie Rynek Podziemny, a na zakończenie uczestnicy będą mogli wykonać własną sakiewkę.
Potrzebne materiały: kawałek tkaniny zbliżony do kwadratu (ok. 40 x 40 cm), sznurek lub tasiemka, nożyczki i pomoc osoby dorosłej. Opcjonalnie do dekoracji sakiewki: pisaki lub farby do tkanin, igła z kordonkiem / włóczką lub inne materiały do ozdobienia tkaniny.

Jasełka pana Rydla
Warsztaty online dla dzieci 6–10 lat i 10–13 lat oraz oprowadzanie online (ZOOM) po wystawie
5.01.2021, godz. 12.00, Rydlówka
Jesteście ciekawi, jak Lucjan Rydel wyobrażał sobie czas i miejsce Bożego Narodzenia? Zapraszamy do odwiedzenia barwnej krainy wyobraźni poety, gdzie spotkać można zarówno prostych pasterzy, krakowiaków i górali, jak i wielkich polskich władców, a nawet Pana Twardowskiego. Podczas spotkania pokażemy Wam ciekawe zakamarki domu Lucjana Rydla i zajrzymy do jego pięknie ilustrowanej książki Betlejem Polskie. A na koniec podzielimy się z Wami instrukcją na zrobienie własnej jasełkowej kukiełki.

Chasydzkie wesele
Projekcja filmu online dla młodzieży w wieku 13–18 lat
5.01.2021, godz. 13.30, Stara Synagoga
Fragmenty filmu dokumentującego tradycyjny ślub żydowski pomiędzy Bruchie a Mottym. Ślub odbył się w środowisku chasydów bobowskich w Nowym Jorku w 2008 roku. Dokument został podarowany Starej Synagodze przez ojca panny młodej, rabina Dawida Singera.
Pokazowi filmu towarzyszy komentarz pracownika Starej Synagogi, objaśniający tradycje ślubne i weselne ortodoksyjnych Żydów.

Papierosiarz z Dworca Głównego
Zajęcia online dla młodzieży w wieku 14–18 lat
7.01.2021, godz. 11.00, Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Tematem zajęć będzie mało znany fragment historii okupacyjnego Krakowa ukazany przez pryzmat niezwykłych losów dziesięcioletniego Henryka.
Henryk Meller pochodził z zasymilowanej, zamożnej rodziny krakowskich Żydów. Po śmierci rodziców i rodzeństwa przez trzy lata samotnie ukrywał się po „aryjskiej stronie” Krakowa.
Podczas zajęć uczestnicy obejrzą krótką prezentację i 14-minutowy wywiad filmowy z bohaterem, dzięki czemu poznają nie tylko jego strategię przetrwania, ale również efekty, jakie ona przyniosła. Zastanowimy się też, czy odwaga, uczciwość i empatia mają takie samo znaczenie podczas wojny jak w czasie pokoju.

Podgórski quiz historyczny
Zajęcia online, quiz historyczny dla dzieci w wieku 8–12 lat
7.01.2021, godz. 12.30, Muzeum Podgórza
Jak dobrze znasz Podgórze, kiedyś osobne miasto, a dziś część Krakowa? Czy wiesz, jak nazywał się kiedyś Rynek Podgórski? Kto miał odwagę założyć park na skale i dlaczego na kopcu Kraka nie rośnie już wielki dąb? Podczas zajęć postaramy się odpowiedzieć na kilka najistotniejszych pytań i zdradzić garść podgórskich tajemnic.

Sekrety Starej Biblioteki
Zajęcia online dla dzieci w wieku 7–11 lat
8.01.2021, godz. 9.30, Thesaurus Cracoviensis
Za górami, za lasami, na krakowskich Bielanach w jednym z oddziałów Muzeum Krakowa nazwanym Thesaurus Cracoviensis znajduje się wiele tajemniczych pokoi, w których są przechowywane zarówno pospolite, jak i niezwykłe artefakty. Jednym z nich jest Stara Biblioteka. Co takiego tam się kryje? Dawne księgi, ale również plakaty, szkice i rysunki, czasopisma i druki ulotne. Czego tam nie ma! W czasie zajęć poznamy sekrety Starej Biblioteki i zajrzymy do jej zakamarków. Dowiemy się, dlaczego szuflady posiadają niewielkie dziurki, oraz zobaczymy, w jaki sposób są przechowywane nasze papierowe artefakty. Zapraszamy do wspólnego odkrywania sekretów Starej Biblioteki!

Kamienie rzucone na szaniec
Oprowadzanie tematyczne online po wystawie Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 dla młodzieży w wieku 12–17 lat
8.01.2021, godz. 11.00, Ulica Pomorska
Podczas zajęć przybliżymy uczestnikom tragiczną historię chłopców i dziewcząt z konspiracyjnego plutonu harcerskiego „Alicja”. Opowiemy o ich młodości, która przypadła na trudny czas okupacji niemieckiej, oraz o dramatycznych okolicznościach, które tę młodość przerwały. Wykorzystamy do tego celu fragmenty wystawy stałej, znajdującej się w  oddziale Muzeum Krakowa – Ulica Pomorska. Posłużą nam do tego także wnętrza cel aresztu gestapo, gdzie byli oni przetrzymywani.

Historia obok nas – miejsca krakowskiego getta
Warsztaty online dla młodzieży w wieku 13–18 lat
8.01.2021, godz. 12.30, Apteka pod Orłem

W marcu 1941 roku niemieckie władze okupacyjne utworzyły na terenie Podgórza „dzielnicę mieszkaniową” dla krakowskich Żydów. Na niewielkiej przestrzeni zamieszkało kilkanaście tysięcy osób. Prześladowania, przymus pracy, skąpe racje żywnościowe to codzienność życia w getcie. Jego powstanie było początkiem końca wielowiekowej historii i kultury Żydów w Krakowie. Wspomnienia ocalałych z Zagłady oraz fotografie z czasu wojny pozwolą na odkrywanie śladów tragicznej przeszłości ludności żydowskiej we współczesnej przestrzeni Podgórza.

Wystawa „SZOPKI W CELESTACIE”
www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/wystawa-szopek
Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich, przygotowywana w Celestacie, nie będzie dostępna dla publiczności do 17.01.2021. W tym czasie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Muzeum Krakowa www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/wystawa-szopek, gdzie będzie można obejrzeć wszystkie szopki nagrodzone w tegorocznym konkursie.
78. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


SPACEREM PO KRAKOWIE – WOKÓŁ SZOPKI
Do 2.02.2021
Wirtualny spacer „Wokół szopki”: http://www.wokolszopki.pl
W tym roku kolejny już raz krakowskie szopki tchną ducha świąt Bożego Narodzenia w miejskie place i uliczki. W obrębie Starego Miasta wyeksponowanych zostanie blisko 40 szopek. Na wielbicieli szopkowej tradycji czekają również wirtualny spacer szlakiem najpiękniejszych szopek, gra terenowa oraz warsztaty on-line dla dzieci i rodziców „Ekoszopka pod choinkę”.
Kluczem do oglądania wspaniałych dzieł krakowskich szopkarzy może być spacerownik, który można pobrać ze strony www.wokolszopki.pl, a w wersji papierowej będzie dostępny w punktach InfoKraków oraz w oddziałach Muzeum Krakowa (kiedy muzea zostaną otwarte).
Projekt Wokół Szopki organizowany jest przez Miasto Kraków, KBF oraz Muzeum Krakowa – oddział Celestat.

UWAGA, KONKURS!
KOCHASZ KRAKÓW JAK WYSPIAŃSKI? ŚWIĘTUJ Z NAMI JEGO URODZINY!
Weź udział w internetowej zabawie Muzeum Krakowa i odczytaj lub wyrecytuj wiersz Wyspiańskiego O, kocham Kraków. Miejsce i forma akcji są dowolne.
Nagranie swojej interpretacji wiersza umieść 15 stycznia 2021, w dniu urodzin artysty, na swoim profilu w mediach społecznościowych. Do nagrania koniecznie dodaj #urodziny Wyspiańskiego. Możesz też przesłać swoje nagranie do Muzeum Krakowa na adres rydlowka@muzeumkrakowa.pl.
Za najciekawsze wykonania przewidujemy atrakcyjne nagrody. Szczegóły akcji na stronie www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/rydlowka.

ZAPRASZAMY!