Pierwszym jest stwierdzenie, że w tym dniu urodził się Johann Sebastian Bach, drugim jest fakt ustanowienia przez Europejska Sieć Muzyki Dawnej REMA tej daty jako dzień do świętowania i słuchania europejskiej muzyki średniowiecza, renesansu i baroku. Chór Polskiego Radia zaprasza w ramach European Early Music Day do kościoła św. Marcina w Krakowie na koncert pasyjny.

Wielki post jest szczególnym czasem, który poprzez pokutę przygotowuje chrześcijan do jednego z najważniejszych świąt – Wielkanocy. W tym szczególnym okresie Chór Polskiego Radia wykona koncert, podczas którego będzie można usłyszeć utwory z różnych epok często inspirowane psalmami pokutnymi. Zostaną wykonane zarówno utwory a cappella jak i wokalno-instrumentalne oraz instrumentalne. Partie basso continuo oraz utwory instrumentalne wykona Marcin Świątkiewicz, jeden z najbardziej rozpoznawalnych klawesynistów młodego pokolenia, który wraz z Marią Piotrowską-Bogalecką, dyrektor artystyczną Chóru Polskiego Radia w Krakowie, objęli kierownictwo artystyczne.

W 2023 roku Chór Polskiego Radia świętuje swoje 75 – lecie artystycznych kreacji na scenie muzycznej. Zespół kierowany przez Marię Piotrowską – Bogalecką w najbliższym czasie będzie można usłyszeć na wielu festiwalach w kraju oraz za granicą. Kraków natomiast jest miejscem, w którym Chór Polskiego Radia zakorzenił swoją działalność i bardzo dobrze odnajduje się w przestrzeni miasta.

21 marca zapraszamy na koncert, który odbędzie się w ramach Misteria Paschalia jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie.

Program:

I.

Johann Jakob Froberger – Toccata in d

Johann Sebastian Bach, Komm, Jesu, komm BWV 229 z b.c

Johann Herman Schein, Fontana d’Isreal: Die mit treaten, Wende dich Herr z b.c

J. S. Bach – Fantazja i Fuga Chromatyczna

Heinrich Schutz, Symphone Sacrae z bc.: Ich bin ein Rechter Weinstock

II

Giacomo Frescobaldi Toccata in g

Giovanni Pierluigi da Palestrina, Stabat Mater

Antoni Lotti, Crucifixus

Tarquinio Merul Capriccio Cromatico

Francois Poulenc, Quatre Motets pour un temps de pénitence

 

Wykonawcy:

Jadwiga Woźniacka – sopran

Aleksandra Krzywdzińska – sopran

Michał Szczepan – alt

Jose Vidal – tenor

Krzysztof Barczewski – bas

Marcin Świątkiewicz – klawesyn, pozytyw

Chór Polskiego Radia

Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent

Organizatorzy:

– Gmina Miejska Kraków

– Fundacja Chór Polskiego Radia – Kraków

– Chór Polskiego Radia

– Misteria Paschalia

– KBF:

Patronat medialny:

– Dwójka – Program 2 Polskiego Radia

– Radio Kraków

– muzyczny-krakow.eu

______________________

Koncert Chóru Polskiego Radia został zrealizowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz Fundacji Chór Polskiego Radia-Kraków

Bilety:

Bilety24 – zakup: Komm, Jesu, komm - Koncert pasyjny, Kraków, 21.03.2023 19:00