Jedną z najważniejszych funkcji fotografii jest utrwalanie ruchu. Taniec będący jego kwintesencją i fotografia, która go niejako unieważnia, wydają się połączeniem sprzecznym. Jak najpełniej ukazać ruch poprzez jego zatrzymanie? Fotografia tańca coraz częściej zawiera w sobie próby znalezienia „adekwatności” środków wyrazu: długi czas ekspozycji, rozmycie, podwójną ekspozycję. Tymczasem taniec nie jest tylko ruchem, ale także emocją, eksterioryzacją wewnętrznej siły i kondycji. Nierzadko wyraża więcej niż jednoznacznie ukierunkowana aktywność artystyczna. Wychodzi poza samego tancerza, współgra czy rezonuje z przestrzenią, stanowiącą jego doraźną scenę. Fotografia tańca nie musi zostać wykonana podczas samego tańca. Pokazanie ruchu nie musi odzwierciedlać jego choreograficznego zaplecza. Czy można pokazać taniec w bezruchu? Co stanowi o tym, czym jest taniec na fotografii oglądanej zazwyczaj bez performatywnego kontekstu? Osoba tancerza? Poczucie ruchu? Skąd wiemy, czy jest on dynamiczny czy statyczny, zamierzony czy przypadkowy? Projekt eksploruje temat tańca w fotografii. Stanowi próbę znalezienia kwintesencji ruchu i emocji tańca w sytuacji poza-performatywnej.

Klaudyna Schubert – fotografka współpracująca z szeregiem instytucji kultury i festiwalami w całej Polsce. Autorka projektów fotograficznych prezentowanych w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych. Najchętniej fotografuje teatr, taniec i oryginalne formy artystycznego wyrazu. Uwielbia zwykłe momenty i niezwykłe wydarzenia, a w fotografii próbuje pokazać ich odwrotność.

Na zdjęciach:

MAGDA FEJDASZ / KATARZYNA KLESZCZ / WERONIKA PELCZYŃSKA / MONIKA SZPUNAR / KRYSTYNA LAMA SZYDŁOWSKA / MONIKA WĘGRZYNOWICZ / MARTA WOŁOWIEC

„Dance until we are lost”

wystawa fotografii Klaudyny Schubert

1-31 sierpnia 2021,, Rynek NCK

wernisaż - 1 sierpnia 2021 (niedziela), g. 18.00

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

ZOBACZYĆ TANIEC  

I edycja Krakowskiego Festiwalu Tańca

9-15 sierpnia 2021

„Zobaczyć taniec” będzie można już w sierpniu w Nowohuckim Centrum Kultury, bowiem taki tytuł nosi pierwsza edycja Krakowskiego Festiwalu Tańca. Jest to nowa inicjatywa Krakowskiego Centrum Choreograficznego, scalająca dotychczasowe marki KCC: Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC! oraz BalletOFFFestival w jedno wydarzenie o międzynarodowym charakterze i skrojone na znacznie większą skalę. Będzie się ono odbywać latem każdego roku w Nowohuckim Centrum Kultury.  

Celem festiwalu jest podniesienie znaczenia tańca współczesnego na tle innych dziedzin sztuki, ukazanie jego bogactwa, interdyscyplinarnego potencjału, prowokowanie dyskursu jego uczestników wobec sztuki oraz uwalnianie twórczego potencjału tancerzy, choreografów i performerów. 

Przegląd poprzedzać będą artystyczne rezydencje twórców – premiery ich spektakli odbywać się będą w trakcie festiwalu. Dodatkowo w programie przewidujemy: warsztaty taneczne z pedagogami z Polski i zagranicy dla osób na różnym poziomie zaawansowania i w różnym wieku, spektakle taneczne, panele dyskusyjne oraz wydarzenia towarzyszące.

Program główny (spektakle)

9 sierpnia 2021 (poniedziałek), g. 19.00, Scena NCK

„TYTUM” Poernima Gobardhan, Marta Wołowiec - PREMIERA

bilety: 20/30 zł

10 sierpnia 2021 (wtorek)

g. 19.00, klatka schodowa NCK

„Mechanics of distance” Máté Mészáros

bilety: 20/30 zł

g. 20.00 Scena NCK,

„Sticky Fingers Club” Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska  

bilety: 20/30 zł

11 sierpnia 2021 (środa)

g. 15.00, Scena NCK

„_on_line_” (spektakl dla opiekunów z dziećmi 5-7 lat) Kolektyw Holobiont

bilety: 50 zł

g. 18.30, Scena NCK

„_on_line_” (spektakl dla opiekunów z dziećmi 5-7 lat) Kolektyw Holobiont 

bilety: 50 zł

g. 20.00, Studio KCC

„THE VESSEL” Karoliny Kraczkowskiej / rezydencja KCC - PREMIERA

bilety: 20/30 zł

12 sierpnia 2021 (czwartek)

g. 19.00, Biała Galeria CENTRUM  

„Jumpcore” Paweł Sakowicz

bilety: 20/30 zł

g. 21.30, przestrzeń za NCK

PREMIERA site specific (taniec wertykalny + mapping) LineAct, Tomasz Gawroński

wstęp wolny

13 sierpnia 2021 (piątek)

g. 19.00 „MORE” Monika Węgrzynowicz, Marcin Janus oraz „Tens” Marta Wołowiec  

Scena NCK,

bilety: 20/30 zł

14 sierpnia 2021 (sobota)

g. 16.00, Scena NCK

10. edycja konkursu choreograficznego 3…2…1…TANIEC!  

bilety: 15/25 zł   

po konkursie odbędzie się rozmowa o prezentowanych pracach choreograficznych

15 sierpnia 2021 (niedziela)

g. 18.00, Studio KCC

wieczór laureatów konkursu choreograficznego 3…2…1…TANIEC!

bilety: 15/25 zł

g. 20.00, Scena NCK

„Koda (a tribute)” Janusz Orlik, Joanna Leśnierowska

bilety:  20/30 zł

Karnet na spektakle: 150 zł  (nie obejmuje spektaklu dla dzieci „_on_line_”)

Wydarzenia towarzyszące:

13, 20, 27 lipca 2021 - Spotkania online z Joanną Leśnierowską „Jak zobaczyć taniec”

1-31 sierpnia 2021 - Wystawa fotografii Klaudyny Schubert / przestrzeń za NCK

9-15 sierpnia 2021 - wieczorne rozmowy pospektaklowe

9-15 sierpnia 2021 - Warsztaty tańca współczesnego dla osób początkujących i zaawansowanych, Gaga People oraz Dancers, warsztaty Ruchome ślady dla opiekunów z dziećmi w wieku 5-7 lat, szczegóły: https://nck.krakow.pl/kcc/krakowski-festiwal-tanca/warsztaty/

I edycja Krakowskiego Festiwalu Tańca – pod hasłem „Zobaczyć taniec” otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Taniec, którego operatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.