- „Sekretarz partii witał się z cinkciarzami i szedł na coś mocniejszego”, „zimne piwo i najlepsze lody w mieście”, „tylko tu nie było podsłuchów” – tak wspominają dawny hotel „Cracovia” mieszkańcy Krakowa. Od piątku 24 lipca okazje do wspomnień da także plenerowa wystawa fotografii poświęcona okresowi świetności budynku.

Duch hotelu „Cracovia” po latach zamknięcia wychodzi „na pole” by przywitać się z mieszkańcami Krakowa i zaprezentować w całej okazałości podczas plenerowej wystawy fotograficznej. Organizatorzy zapowiadają doskonałą atmosferę i pokaz filmu „Jowita” zrealizowanego w murach budynku.

Dawny hotel „Cracovia” ma wierną rzeszę fanów. - Przychodzą do naszego sklepu, dzielą się swoimi historiami i wspomnieniami związanymi z tym
miejscem – przyznaje Dina De Białynia Woycikiewicz, właścicielka Forum Designu, showroomu który ma swoją siedzibę w dawnej restauracyjnej
części hotelu. – Słuchamy historii o podsłuchach, wysoko postawionych członkach partii, cinkciarzach i gangsterach, którzy odwiedzali Cracovię” – dodaje Kuba Kmieciak, manager Forum Designu.

Ubiegłoroczna wystawa „Dawny Hotel Cracovia” zorganizowana przez Forum Designu okazała się takim sukcesem, że podczas wernisażu goście nie
mieścili się w sali. – Chcieliśmy przypomnieć mieszkańcom o tym miejscu, a okazało się, że oni nigdy o nim nie zapomnieli – śmieje się Anna Kokoszka-Romer inicjatorka wystawy i dodaje: Ucieszyła nas propozycja Muzeum Narodowego powtórzenia wystawy, tym razem w wersji plenerowej.

Tegoroczna odsłona wystawy odbywa się w ArtSferze MNK, zajmującej ogród pod hotelem „Cracovia” od strony ulicy Kałuży. Inauguracja rozpoczyna
się w piątek 24 lipca o godzinie 19. O 20 odbędzie się pokaz filmu „Jowita” w reżyserii Janusza Morgensterna, który został zrealizowany w murach hotelu. Główne rolę w filmie odrywają Daniel Olbrychski i pierwsza żona Romana Polańskiego – Barbara Kwiatkowska Lass. Jest to też ostatni film, w którym zagrał Zbigniew Cybulski.

- ArtSfera MNK to nasz nowy miejski ogród, gdzie w sezonie letnim będziemy organizować wiele wydarzeń kulturalnych jak warsztaty dla dorosłych i dzieci, koncerty, kino letnie. Pojawi się też joga i stretching – wyjaśnia Tomasz Ostrowski, Zastępca dyrektora ds. Strategii i Komunikacji MNK. – To miejsce relaksu przy kultowym budynku Cracovii, którym chcemy tę krakowską legendę ożywić. Zaprosimy tutaj krakowskich twórców, by mogli zaprezentować swoje możliwości i tworzyć ArtSferę razem z nami.

- Kiedy przenosiliśmy Forum Designu do hotelu „Cracovia” nawet ochrona budynku straszyła nas duchami hotelu. Tymczasem nie dość, że nic nas nie straszy, to mamy wrażenie, że raczej czuwa nad nami dobry duch postmodernizmu. Chyba podobają mu się produkty naszych projektantów – śmieje się Dina De Białynia Woycikiewicz właścicielka Forum Designu, a manager showroowmu dodaje: - To zaszczyt prezentować design w takim miejscu.