Radio Kraków

ogród

O roślinach rabatowych

  • date_range 2017-05-20
Nadeszła pora spełniania naszych marzeń o kwitnących ogrodach i balkonach. Co jednak trzeba zrobić, by te nasze starania i oczekiwania zakończyły się pełnym sukcesem?

Przebiśniegi - pierwsze zwiastuny wiosny

  • date_range 2017-03-10
Przebiśniegi to prawdziwe zwiastuny fenologicznej wiosny, potrafią pojawić się w ogrodzie nawet jeśli jeszcze zalegają resztki śniegu. Lub tak jak w tym roku – na początku marca, kiedy wiosny wypatrujemy już bardzo intensywnie.

Zielono mi: czas na cięcie wczesnowiosenne

  • date_range 2017-02-17
Jeśli chcemy utrzymać w ryzach rośliny rosnące w naszych ogrodach i zapewnić im ładny pokrój musimy nauczyć się ciąć je w odpowiedni sposób, bo niewiele jest gatunków, które takich interwencji nie wymagają (magnolie, różaneczniki, ostrokrzewy, azalie, klony palmowe).

Przyszedł czas na przesadzanie roślin doniczkowych

  • date_range 2017-02-03
Początek lutego to najlepszy czas na to, by przygotować się do przesadzania roślin doniczkowych w naszych domach.

Czasem nadmiar opieki jest dla roślin bardziej szkodliwy, niż drobne zaniedbania

  • date_range 2017-01-27
Często spotykam się z pytaniami dociekającymi przyczynę marnienia roślin doniczkowych. Wykluczając chorobę (grzyby, wirusy, bakterie) lub szkodnika, trzeba szukać ich w błędach uprawowych. Czasem nadmiar opieki jest dla roślin bardziej szkodliwy, niż drobne zaniedbania. Trzeba umieć znaleźć złoty środek, by nasza troska o rośliny naprawdę powodowała ich rozwój. Musimy bowiem zapewnić im odpowiednie współdziałanie czterech czynników wzrostowych - wody, światła, temperatury oraz nawożenia.

Wszystko o dokarmianiu ptaków zimą

  • date_range 2016-12-16
Temat, który z naturalną siłą powraca jak bumerang o tej porze roku i wcale nie jest banalny, a dotyczy tego co możemy zrobić, by nasi ogrodowi skrzydlaci sprzymierzeńcy, czyli ptaki, w dobrej kondycji przetrwały zimę.

Rośliny, które zakwitną zimą

  • date_range 2016-12-02
Kiedy za oknem mróz i śnieg, albo szaruga i deszcz warto pocieszyć się kolorami kwiatów. W tym tygodniu opowiemy o trzech, chyba najbardziej popularnych.

Chronimy rośliny przed nadejściem zimy

  • date_range 2016-11-18
Najgroźniejsze dla roślin w ogrodzie są bezśnieżne i mroźne zimy z długo utrzymującym się mrozem, bez okresów odwilży. Wrażliwsze na mróz rośliny mogą nie przetrwać takich warunków, dlatego wcześniej należy je okryć.

"Jeśli chcesz żyć długo, zdrowo i w radości... pielęgnuj ogród chryzantemowy"

  • date_range 2016-10-21
Do tego będziemy dziś namawiać. Wierzymy, że to stare, azjatyckie przysłowie ma rację. Chryzantemy świetnie wyglądają postawione przed wejściem do domu lub jako jedna z roślin w kompozycji w donicy na tarasie czy balkonie. Odmiany niskie są doskonałe do uzupełnienia rabat bylinowych, a te które używamy jako kwiat cięty odznaczają się niebywałą trwałością w wazonie – nawet przez cztery tygodnie.

Dyniowy zawrót głowy

  • date_range 2016-10-14
Pojawiają się od czerwca do września. Duże, kuliste, lekko spłaszczone owoce ze zwartym, soczystym i smacznym miąższem, zawierającym mnóstwo witamin i minerałów. Owoce można wykorzystywać w kuchni na wiele sposobów – na surowo, ale także pieczone, używane do ciast, placuszków, dżemów, zup i różnych warzywnych gulaszy.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię