Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pierogi łomniczańskie

  • Nasze akcje
  • date_range Czwartek, 2012.06.28 15:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:35 )
Pierogi, albo jak mówią niektórzy, kluski kudłate jada się tylko z serem i tylko w Łomnicy Zdrój.

Posłuchaj , jak zrobić, żeby pierogi były wyśmienite


Pierogi łomniczańskie robi się z surowych ziemniaków a do farszu dodaje bryndzę i ziemniaki gotowane. W Łomnicy znane są od ponad stu lat a o ich wielkości opowiada się legendy. Choćby taką, że pierogi te były kiedyś wielkości tratwy, którą można było przepłynąć Poprad... Im liczniejsza rodzina, tym większy miał być pieróg. Łomnickie gospodynie nie mają wątpliwości, że sekret niezwykłego smaku pierogów kryje się w mleku prosto od krów wypasanych na wysokogórskich łąkach i łomniczańskich ziemniaków.

Przepis:
Ziemniaki - 1 kg
Mąka pszenna - 0.25 dkg
Ser biały albo twarożek - 0.25 dkg
Jajko
Boczek 10dkg
Słonina 10 dkg
Sól do smaku

Sposób przygotowania:
Ziemniaki obrać i oczyścić, 75 dkg zetrzeć na drobnej tarce i połączyć z mąką i jajkiem. Resztę ziemniaków ugotować, zmielić i połączyć z białym serem albo twarożkiem. Wszystko doprawić do smaku. Z ziemniaczanego ciasta formować krążki o grubości ok. 0.5 cm, na które wykładać farsz łyżką stołową a następnie zlepić w kształt jajka. Tak uformowane pierogi wkładać do wrzątku i gotować ok. 10 min. w osolonej wodzie. Już na talerzu dodać usmażone kawałeczki boczku i słoniny.

Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie.

 

 

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię