Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Świętowaliśmy 15 lutego!

  • Radio Kraków
  • Nasze akcje
  • date_range Piątek, 2022.02.11 11:32 ( Edytowany Środa, 2022.05.25 16:38 )
  • Data wydarzenia: 2022-02-15 12:00
  • money Wydarzenie darmowe
15 lutego Radio Kraków, pierwsze radio w Małopolsce i najstarsza regionalna rozgłośnia w kraju, świętowała 95. urodziny.

Posłuchaj Materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej

Halo! Halo! Tu Polskie Radio Kraków, fala 422 - tymi słowami 15 lutego 1927 roku Lena Meyerholdowa zainaugurowała antenową działalność Radia Kraków. Miało to miejsce niespełna półtora roku po uruchomieniu Polskiego Radia w Warszawie. 95 lat historii Radia Kraków to 95 lat historii Krakowa i Małopolski. To najważniejsze dla mieszkańców miasta i regionu wydarzenia, które Radio Kraków relacjonowało, w tym wszystkie pielgrzymki papieskie, transmisje najważniejszych wydarzeń kulturalnych, czy wydarzeń sportowych. To na antenie Radia Kraków miała miejsce m.in. pierwsza transmisja sportowa z boiska piłkarskiego (relacje z meczu Wisła-Cracovia rozegranego 22 września 1929). Za pośrednictwem Radia Kraków codziennie od 1 sierpnia 1927 roku (z wyjątkiem okresu II wojny światowej) w samo południe w Polskim Radiu nadawany jest hejnał z wieży Mariackiej.

Radio Kraków od lat jest jednym z najbardziej opiniotwórczych mediów regionalnych w Polsce i jednym z najbardziej liczących się mediów na rynku krakowskim, ma trzy studia terenowe w Tarnowie, Nowym Sączu i Gorlicach, lokalnych reporterów w najważniejszych miejscowościach Małopolski, realizuje nowatorskie rozszycia programów na Nowy Sącz i Tarnów, cały czas poszerza swoją ofertę programową. W styczniu 2015 uruchomiło pierwszy w Krakowie kanał tematyczny nadający w DAB + - Off Radio Kraków, a od stycznia 2022 roku nadawanie rozpoczęło Radio Kraków Kultura – druga tematyczna antena cyfrowa dostępna dla słuchaczy w DAB+ i Internecie.

Za zaangażowanie w wydarzenia ważne dla lokalnej społeczności, za dbałość o najwyższą jakość programu i informacji oraz działalność kulturalną Radio Kraków, jako pierwsza instytucja medialna, zostało nagrodzone w 2012 roku Srebrnym Medalem „Cracoviae Merenti”. Wśród wyróżnień, którymi uhonorowane zostało Radio Kraków są również dwie statuetki „Mecenasa Kultury Krakowa” w kategorii „Patron medialny” (srebrna za rok 2015 i zza rok 2017) – nagrody przyznawane corocznie przez przyznaje corocznie Prezydenta Miasta Krakowa na wniosek Bractwa Mecenatu Kultury Krakowa oraz „Złoty Dźwigacz Kultury” (za rok 2017) - wyróżnienie przyznawane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

W dniu 95. urodzin, 15 lutego, Radio Kraków zapraszaliśmy na wspólne świętowanie. Od 6 rano, we wszystkich programach obdarowywaliśmy naszych słuchaczy urodzinowymi słodkościami, a o godz. 12.00, tuż po hejnale, spotkaliśmy się w siedzibie rozgłośni (al. J. Słowackiego 22), aby wspólnie zdmuchnąć świeczki na urodzinowym torcie.

Na urodzinowy tort i słodkości zaprasza firma SEKRET SMAKU.

looooo.jpg (77 KB)

Urodziny Radia Kraków to także specjalne audycje

Przed hejnałem

Gościem specjalnym audycji był  Wojciech Padjas,  znakomity Głos Radia Kraków z lat osiemdziesiątych XX wieku.
Opowie o swojej  nieoczywistej drodze do radia w ogóle i Radia Kraków  w szczególności, o radiowych autorytetach, a także osobach  spoza strefy mikrofonu (czyli na przykład  paniach montażystkach). Wreszcie o  specyfice pierwszego w historii Polskiego Radia porannego programu prowadzonego na żywo z udziałem reporterów, czyli Co Niesie Dzień.

Innym gościem  programu był właśnie pomysłodawca tamtego CO NIESIE DZIEŃ  Witold Ślusarski.

15 lutego Radio Kraków świętuje 95. urodziny, przypominając dźwięki i Głosy

Wtorek, 2022.02.15

Przystanek Kultura
Gościem programu był Robert Majewski-szef Działu Techniki Radia Kraków, który opowiedział o historii rozgłośni od strony technicznej. Zaprasza Tadeusz Marek.
Koło Kultury
Archiwalne nagrania o początkach krakowskiej rozgłośni.
Zaprasza Justyna Nowicka.


Adres

Tematy:
Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Radio Kraków

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię