Radio Kraków

Marek Sosenko

Muzeum Zabawek zaprasza do "Kliniki zabawek"

Ekspozycja otwarta zostanie w poszpitalnym budynku na Wesołej przy ul. Kopernika 15a. Wernisaż 18 grudnia. Wystawa potrwa do 27 lutego 2022 roku. Justyna Nowicka rozmawia z kuratorami wystawy Katarzyną Sosenko, Katarzyną Jagodzińską i Mateuszem Okońskim.

Marek Sosenko laureatem nagrody im. Klemensa Bąkowskiego

Znany kolekcjoner został wyróżniony przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Kolekcjoner i antykwariusz Marek Sosenko laureatem Nagrody im. Klemensa Bąkowskiego

Marek Sosenko - jeden z najwybitniejszych polskich kolekcjonerów - został laureatem Nagrody im. Klemensa Bąkowskiego przyznawanej przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

"Kolekcjonowanie jest jedną z najfajniejszych zabaw" - mówi Katarzyna Sosenko

Lalki, klocki, kolejki, żołnierzyki i wiele innych zabawek znajdziemy w zbiorach najsłynniejszej polskiej rodziny kolekcjonerów - rodziny Sosenków. Do najcenniejszych należą szopka królowej Bony z pięcioma woskowymi figurkami z XVI w., czy model Chevroleta z silnikiem spalinowym i dwustopniową, 15-biegową skrzynią. W Cricotece została otwarta „Witryna z zabawkami” – wystawa historycznych zabawek ze zbiorów rodziny Sosenków, której kuratorem jest publiczność. Jest to pierwszy projekt powstającego Muzeum Zabawek w Krakowie. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z historyczką sztuki, Katarzyną Sosenko.

ŚWIĘTA OKIEM KOLEKCJONERA

  • date_range 2020-12-27
Stare opłatki i banderole, którymi były opasywane, szczypce do wypieku opłatków, szopka królowej Bony, która potem należała m.in. do Aleksandra Fredry, pocztówki świąteczne, formy do wypieku pierników. Marek Sosenko, krakowski kolekcjoner w zbiorach rodziny Sosenków ma niezwykłe przedmioty, które ze Świętami się kojarzą. W ten świat zaprasza Marzena Florkowska

Pod Lupą: zabawki naszego dzieciństwa

  • date_range 2017-05-29
Pluszowy misiek towarzyszący nam w dzieciństwie każdej nocy. Lalka, która chodziła i mówiła. Ołowiane żołnierzyki i elektryczna kolejka. Wspomnienia dzieciństwa. Kiedyś tak ważne, dziś leżą zapomniane w piwnicach lub na strychach, a może w ogólnie nie wiemy, gdzie są. Tymczasem zabawki to nie tylko dziecięce sentymenty czy marzenia. To przedmioty zainteresowań poważnych kolekcjonerów na całym świecie. Jeden z największych i najbardziej różnorodnych zbiorów należy do krakowskiego kolekcjonera Marka Sosenki, który nieustannie przypomina: „Szanujmy i nie wyrzucajmy zabawek”. Pomiędzy Dniem Matki a Dniem Dziecka w sentymentalną podróż zapraszają Marzena Florkowska i właśnie Marek Sosenko.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię