Małopolska bez smogu
W poniedziałek rusza kampania "Kraków w dobrym klimacie". Czy cokolwiek zmieni?
To ma być kolejny etap realizacji założeń wypracowanych podczas Krakowskiego Panelu Klimatycznego w czerwcu ubiegłego roku. W najbliższy poniedziałek magistrat wystartuje z nową całoroczną kampanią poświęconą zmianie przyzwyczajeń i edukacji mieszkańców. Chodzi o to, aby pokazać, jak w prosty sposób w codziennym życiu możemy przyczynić się do walki z negatywnym oddziaływaniem na środowisko. Magistrat przekonuje, że kampania "Kraków w dobrym klimacie" pozwoli wyznaczać trendy wśród innych polskich miast. Tymczasem aktywiści uważają, że realne działania należy zacząć zaplanowania na nowo przyszłych działań na rzecz poprawy klimatu, które podejmie miasto.
"Władze województwa małopolskiego nie planują opóźnienia wejścia w życie uchwały antysmogowej"
Władze województwa małopolskiego nie planują opóźnienia wejścia w życie uchwały antysmogowej, która zakłada likwidację tzw. kopciuchów do końca bieżącego roku - tak zapewnia Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego. Co więcej, samorząd małopolski szuka nowych sposobów na przyspieszenie procesu wymiany - dodaje Gawron. Rozmawiał z nim Jacek Bańka.
Czym oddychają mieszkańcy Gorlic?
Mieszkańcy Gorlic będą mogli na własne oczy przekonać się jakim powietrzem oddychają. A to za sprawą specjalnej instalacji, która stanęła dziś na gorlickim rynku.
Ceny gazu i utrudnienia w dostępie do sieci gazowej uderzą rykoszetem w programy walki ze smogiem
Rosnące ceny gazu i utrudnienia w dostępie do sieci gazowej uderzą rykoszetem w programy walki ze smogiem w polskich miastach. Wątpliwości, że tak się stanie, nie mają samorządy. Zdaniem części burmistrzów i wójtów z Sądecczyzny, nawet jeśli rynek gazu uda się ustabilizować a firmy gazowe znów zaczną budować przyłącza, to zaufanie Polaków do gazu mocno spadnie. Tu pojawia się przykra wiadomość dla szukających alternatywy - olej opałowy, węgiel i drewno także mocno drożeją.
Kraków: za nami połowa sezonu grzewczego. Jak oceniono jakość powietrza?
W październiku i listopadzie powietrze w Krakowie było dobrej jakości, bez średniodobowych przekroczeń pyłu PM10. W grudniu powrócił smog – przekroczenia dobowych stężeń PM10 odnotowano w czasie czterech dni – wynika z informacji przekazanych w czwartek przez magistrat.
Na wymianę "kopciuchów" w Małopolsce zostały 362 dni
To ostatni rok, w którym można ogrzewać domy piecami węglowymi najgorszej klasy. Od stycznia 2023 roku będzie to zakazane. Tak wynika z Uchwały Antysmogowej przyjętej dla regionu przez sejmik. Czasu coraz mniej, a pracy sporo. Czy zdążymy?
Trzebinia: w poniedziałek magistrat rozpoczyna przyjmowanie wniosków o dotację na wymianę pieca
W tym roku zmieniają się zasady udzielania wsparcia. Przede wszystkim ograniczony został termin. Dokumenty będą przyjmowane tylko przez miesiąc od 3 do 31 stycznia. Nabór wniosków rusza w poniedziałek o 7 rano.
Koniec z dotacjami na kotły węglowe w programie Czyste Powietrze
Od 1 stycznia zostają wycofane dotacje na kotły węglowe w programie Czyste Powietrze. Dofinansowanie ich zakupu i montażu jest możliwe tylko do końca grudnia roku. "Czyste Powietrze" to największy polski program antysmogowy, który funkcjonuje od 2018 roku.
Smog dusi Nowy Targ
Dziś drugi dzień z rzędu w mieście obowiązuje alarm III stopnia związany z bardzo złą jakością powietrza. Według prognoz dobowe stężenie szkodliwego pyłu PM10 na poziomie powyżej 150 mikrogramów może wystąpić też na obszarze Nowego Sącza, Szczawnicy oraz powiatów nowosądeckiego, tatrzańskiego i suskiego.
Problemy z rozliczaniem wniosków w ramach programu Czyste Powietrze
Małopolska zajmuje drugie miejsce pod względem liczby wniosków o dotacje z programu Czyste Powietrze. W mijającym roku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wpłynęło blisko 41 tys. podań o dotację na wymianę pieca, okien, drzwi czy docieplenie budynków. Mieszkańcy gmin skarżą się jednak, że mają spore problemy z rozliczeniem inwestycji, które wykonali w ramach programu. Jak mówią, na wypłatę pieniędzy, które mają być rekompensatą za poniesione koszty, czekają wiele miesięcy. Ich zdaniem powodem jest skomplikowana procedura i konieczność poprawiania składanej dokumentacji.
Smog dusi południe Małopolski
W Suchej Beskidzkiej dopuszczalne normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekroczone są ponad trzykrotnie, w Rabce i Nowym Targu ponad dwukrotnie. Duże przekroczenia norm także w Nowym Sączu i Szczawnicy, niewielkie w Zakopanem i Myślenicach.
Fatalne powietrze w mroźny, poświąteczny poranek w Małopolsce
W Nowym Targu dopuszczalne normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekroczone są aż czterokrotnie. Dwukrotne przekroczenia w Suchej Beskidzkiej, Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Zakopanem, Myślenicach i Rabce.
Słaba jakość powietrza. Drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie
Do północy obowiązuje drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza - poinformował w czwartek krakowski magistrat, powołując się na Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Kraków dołącza do programu "Stop Smog" i przeznaczy 50 mln zł na likwidację kopciuchów
Kraków dołącza do rządowego programu "Stop Smog", w ramach którego przeznaczy 50 mln zł na likwidację kopciuchów. W ciągu trzech lat za środki te zostanie wymienionych 756 nieekologicznych pieców, a 289 budynków przejdzie termomodernizację.
Kontrole palenisk w Małopolsce w czwartej fali pandemii. Nieliczne gminy używają dronów
W Małopolsce trwają kontrole palenisk domowych w związku z zanieczyszczonym powietrzem. Przedstawiciele gmin zapewniają, że wizyty osobiste odbywają się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego, jednak niektórzy mieszkańcy mają obawy. Tylko nieliczne gminy używają dronów.
Podsumowanie kampanii „Małopolska bez smogu” 2021
Od 12 listopada do 20 grudnia w ramach akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy we współpracy z województwem małopolskim, przenośne pyłomierze monitorowały jakość powietrza w 6 małopolskich gminach: Mogilanach i Czernichowie (od 12 do 23 listopada) w Czarnym Dunajcu i Nowym Targu (od 24 listopada do północy 6 grudnia) oraz w Krynicy-Zdroju i Piwnicznej-Zdroju (od 7 do 20 grudnia).
Małopolskie uzdrowiska - czym oddychają mieszkańcy i turyści w Krynicy-Zdroju i Piwnicznej-Zdroju?
Podsumowanie ostatniego etapu akcji „Małopolska bez smogu”
Małopolska bez smogu - debata w Radiu Kraków
Jak przyspieszyć proces wymiany bezklasowych pieców w Małopolsce? Kto zdąży, a kto nie zdąży z likwidacją kopciuchów przed 1 stycznia 2023, czyli dniem wejścia w życie uchwały antysmogowej dla Małopolski? Skąd biorą się tak duże dysproporcje w działaniach na rzecz czystego powietrza poszczególnych gmin naszego regionu? Takie pytania postawiliśmy uczestnikom debaty podsumowującej akcję "Małopolska bez smogu".
- 1
- 2
- ...
- 5
- 6
- chevron_right
Najnowsze
-
15:20
Ujarzmią Dunajec w powiecie tarnowskim. Rzeka wciąż zabiera brzeg
-
15:12
Kolejna krakowska uczelnia zmienia nazwę. Środowisko sportowe jest oburzone
-
15:07
Warsztaty "Tato, dogadajmy się!" to klucz do głębszych relacji z nastolatkami
-
14:44
Święta w Krakowie - miejsca, które warto odwiedzić i zobaczyć
-
14:26
Nowy Sącz: Są wyniki badania krwi prezesa spółki Nova, który spowodował wypadek
-
14:01
Zlikwidują filie, ale książki dotrą do czytelnika. W Trzebińskiej Manufakturze będzie duża biblioteka
-
13:42
"U wieśniaków bicie i znieważanie słowne są częstymi zjawiskami"
-
13:32
Jeżeli byłaś chłopką, mąż miał prawo cię bić
-
13:28
Rozpoczął się proces rajdowca Leszka K. i jego partnerów biznesowych
-
13:21
Warsztaty "Tato, dogadajmy się!" to klucz do głębszych relacji z nastolatkami
-
13:09
Końcowe odliczanie przed galą Kraków Dragon Paraboxing Night
-
17:45
Kiedy można wziąć ślub poza siedzibą USC?