Radio Kraków

Małopolska bez smogu

W poniedziałek rusza kampania "Kraków w dobrym klimacie". Czy cokolwiek zmieni?

To ma być kolejny etap realizacji założeń wypracowanych podczas Krakowskiego Panelu Klimatycznego w czerwcu ubiegłego roku. W najbliższy poniedziałek magistrat wystartuje z nową całoroczną kampanią poświęconą zmianie przyzwyczajeń i edukacji mieszkańców. Chodzi o to, aby pokazać, jak w prosty sposób w codziennym życiu możemy przyczynić się do walki z negatywnym oddziaływaniem na środowisko. Magistrat przekonuje, że kampania "Kraków w dobrym klimacie" pozwoli wyznaczać trendy wśród innych polskich miast. Tymczasem aktywiści uważają, że realne działania należy zacząć zaplanowania na nowo przyszłych działań na rzecz poprawy klimatu, które podejmie miasto.

"Władze województwa małopolskiego nie planują opóźnienia wejścia w życie uchwały antysmogowej"

Władze województwa małopolskiego nie planują opóźnienia wejścia w życie uchwały antysmogowej, która zakłada likwidację tzw. kopciuchów do końca bieżącego roku - tak zapewnia Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego. Co więcej, samorząd małopolski szuka nowych sposobów na przyspieszenie procesu wymiany - dodaje Gawron. Rozmawiał z nim Jacek Bańka.

Czym oddychają mieszkańcy Gorlic?

Mieszkańcy Gorlic będą mogli na własne oczy przekonać się jakim powietrzem oddychają. A to za sprawą specjalnej instalacji, która stanęła dziś na gorlickim rynku.

Ceny gazu i utrudnienia w dostępie do sieci gazowej uderzą rykoszetem w programy walki ze smogiem

Rosnące ceny gazu i utrudnienia w dostępie do sieci gazowej uderzą rykoszetem w programy walki ze smogiem w polskich miastach. Wątpliwości, że tak się stanie, nie mają samorządy. Zdaniem części burmistrzów i wójtów z Sądecczyzny, nawet jeśli rynek gazu uda się ustabilizować a firmy gazowe znów zaczną budować przyłącza, to zaufanie Polaków do gazu mocno spadnie. Tu pojawia się przykra wiadomość dla szukających alternatywy - olej opałowy, węgiel i drewno także mocno drożeją.

Kraków: za nami połowa sezonu grzewczego. Jak oceniono jakość powietrza?

W październiku i listopadzie powietrze w Krakowie było dobrej jakości, bez średniodobowych przekroczeń pyłu PM10. W grudniu powrócił smog – przekroczenia dobowych stężeń PM10 odnotowano w czasie czterech dni – wynika z informacji przekazanych w czwartek przez magistrat.

Na wymianę "kopciuchów" w Małopolsce zostały 362 dni

  • date_range 2022-01-03
To ostatni rok, w którym można ogrzewać domy piecami węglowymi najgorszej klasy. Od stycznia 2023 roku będzie to zakazane. Tak wynika z Uchwały Antysmogowej przyjętej dla regionu przez sejmik. Czasu coraz mniej, a pracy sporo. Czy zdążymy?

Trzebinia: w poniedziałek magistrat rozpoczyna przyjmowanie wniosków o dotację na wymianę pieca

  • date_range 2022-01-02
W tym roku zmieniają się zasady udzielania wsparcia. Przede wszystkim ograniczony został termin. Dokumenty będą przyjmowane tylko przez miesiąc od 3 do 31 stycznia. Nabór wniosków rusza w poniedziałek o 7 rano.

Koniec z dotacjami na kotły węglowe w programie Czyste Powietrze

Od 1 stycznia zostają wycofane dotacje na kotły węglowe w programie Czyste Powietrze. Dofinansowanie ich zakupu i montażu jest możliwe tylko do końca grudnia roku. "Czyste Powietrze" to największy polski program antysmogowy, który funkcjonuje od 2018 roku.

Smog dusi Nowy Targ

Dziś drugi dzień z rzędu w mieście obowiązuje alarm III stopnia związany z bardzo złą jakością powietrza. Według prognoz dobowe stężenie szkodliwego pyłu PM10 na poziomie powyżej 150 mikrogramów może wystąpić też na obszarze Nowego Sącza, Szczawnicy oraz powiatów nowosądeckiego, tatrzańskiego i suskiego.

Problemy z rozliczaniem wniosków w ramach programu Czyste Powietrze

Małopolska zajmuje drugie miejsce pod względem liczby wniosków o dotacje z programu Czyste Powietrze. W mijającym roku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wpłynęło blisko 41 tys. podań o dotację na wymianę pieca, okien, drzwi czy docieplenie budynków. Mieszkańcy gmin skarżą się jednak, że mają spore problemy z rozliczeniem inwestycji, które wykonali w ramach programu. Jak mówią, na wypłatę pieniędzy, które mają być rekompensatą za poniesione koszty, czekają wiele miesięcy. Ich zdaniem powodem jest skomplikowana procedura i konieczność poprawiania składanej dokumentacji.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię