Radio Kraków

Małopolska bez smogu

Ceny gazu i utrudnienia w dostępie do sieci gazowej uderzą rykoszetem w programy walki ze smogiem

Rosnące ceny gazu i utrudnienia w dostępie do sieci gazowej uderzą rykoszetem w programy walki ze smogiem w polskich miastach. Wątpliwości, że tak się stanie, nie mają samorządy. Zdaniem części burmistrzów i wójtów z Sądecczyzny, nawet jeśli rynek gazu uda się ustabilizować a firmy gazowe znów zaczną budować przyłącza, to zaufanie Polaków do gazu mocno spadnie. Tu pojawia się przykra wiadomość dla szukających alternatywy - olej opałowy, węgiel i drewno także mocno drożeją.

Kraków: za nami połowa sezonu grzewczego. Jak oceniono jakość powietrza?

W październiku i listopadzie powietrze w Krakowie było dobrej jakości, bez średniodobowych przekroczeń pyłu PM10. W grudniu powrócił smog – przekroczenia dobowych stężeń PM10 odnotowano w czasie czterech dni – wynika z informacji przekazanych w czwartek przez magistrat.

Na wymianę "kopciuchów" w Małopolsce zostały 362 dni

To ostatni rok, w którym można ogrzewać domy piecami węglowymi najgorszej klasy. Od stycznia 2023 roku będzie to zakazane. Tak wynika z Uchwały Antysmogowej przyjętej dla regionu przez sejmik. Czasu coraz mniej, a pracy sporo. Czy zdążymy?

Trzebinia: w poniedziałek magistrat rozpoczyna przyjmowanie wniosków o dotację na wymianę pieca

W tym roku zmieniają się zasady udzielania wsparcia. Przede wszystkim ograniczony został termin. Dokumenty będą przyjmowane tylko przez miesiąc od 3 do 31 stycznia. Nabór wniosków rusza w poniedziałek o 7 rano.

Koniec z dotacjami na kotły węglowe w programie Czyste Powietrze

Od 1 stycznia zostają wycofane dotacje na kotły węglowe w programie Czyste Powietrze. Dofinansowanie ich zakupu i montażu jest możliwe tylko do końca grudnia roku. "Czyste Powietrze" to największy polski program antysmogowy, który funkcjonuje od 2018 roku.

Smog dusi Nowy Targ

Dziś drugi dzień z rzędu w mieście obowiązuje alarm III stopnia związany z bardzo złą jakością powietrza. Według prognoz dobowe stężenie szkodliwego pyłu PM10 na poziomie powyżej 150 mikrogramów może wystąpić też na obszarze Nowego Sącza, Szczawnicy oraz powiatów nowosądeckiego, tatrzańskiego i suskiego.

Problemy z rozliczaniem wniosków w ramach programu Czyste Powietrze

Małopolska zajmuje drugie miejsce pod względem liczby wniosków o dotacje z programu Czyste Powietrze. W mijającym roku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wpłynęło blisko 41 tys. podań o dotację na wymianę pieca, okien, drzwi czy docieplenie budynków. Mieszkańcy gmin skarżą się jednak, że mają spore problemy z rozliczeniem inwestycji, które wykonali w ramach programu. Jak mówią, na wypłatę pieniędzy, które mają być rekompensatą za poniesione koszty, czekają wiele miesięcy. Ich zdaniem powodem jest skomplikowana procedura i konieczność poprawiania składanej dokumentacji.

Smog dusi południe Małopolski

W Suchej Beskidzkiej dopuszczalne normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekroczone są ponad trzykrotnie, w Rabce i Nowym Targu ponad dwukrotnie. Duże przekroczenia norm także w Nowym Sączu i Szczawnicy, niewielkie w Zakopanem i Myślenicach.

Fatalne powietrze w mroźny, poświąteczny poranek w Małopolsce

W Nowym Targu dopuszczalne normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekroczone są aż czterokrotnie. Dwukrotne przekroczenia w Suchej Beskidzkiej, Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Zakopanem, Myślenicach i Rabce.

Słaba jakość powietrza. Drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie

Do północy obowiązuje drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza - poinformował w czwartek krakowski magistrat, powołując się na Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię