Radio Kraków

Łowcy Skarbów

Łowcy Skarbów na 40-leciu Teatru Gardzienice

  • date_range 2017-10-05
Zapraszam na "Wesele" w Gardzienicach! A raczej na poprawiny. Od czwartku 28 września do niedzieli 1 października trwały obchody 40-lecia Gardzienic w ramach Festiwalu Teatrów Błądzących. Cztery dni maratonu teatralnego, rozmów w kuluarach w otoczeniu pachnących tymiankiem łęgów (właśnie były zbiory tegoż zioła) i starych drzew pałacowego parku. Po premierze przedstawienia pt. "Wesele" (Wyspiański - Malczewski - Konieczny) rozmawiamy z twórcą koncepcji "Ekologii teatru" i założycielem Gardzienic, erudytą i "autorem dzieł scenicznych" - Panem Włodzimierzem Staniewskim.... Uwaga! Uczta nie tylko dla koneserów i miłośników teatru - wszyscy nowożeńcy powinni być zainteresowani. Posłuchajcie bracia miła!

Zjednoczone Emiraty Arabskie - smak i zapach Orientu

  • date_range 2017-09-28
Już dziś staniemy ze słońcem Dubaju twarzą w twarz! W studio odbiciem tego słońca będzie Pan Michał Sakowicz, który mieszkał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nasz gość przybliży nam wszystkim różnice kulturowe pomiędzy światem muzułmańskim i chrześcijańskim, zapozna ze smakiem i zapachem Orientu. A przy tym sensualna muzyka z beduińskich baśni okrasi cudne opowieści!

O ludzkim ciele

  • date_range 2017-09-14
W audycji perorujemy o ludzkim ciele. Akt a golizna, rajska miłosna ekskursja czy nieprzyzwoite zachcianki? Gdzie podział się Lucas Cranach Starszy z Pałacu Branickich i dlaczego Adolf Hitler obok kominka powiesił "Wenus z Amorem" Parisa Bordone z Muzeum Narodowego w Warszawie. Posłuchajcie!

Poszukiwanie prawdy w muzyce

  • date_range 2017-08-24
Dzisiaj lider multistylowej kapeli Mitomani opowie o tym jak niestrudzenie poszukuje prawdy w muzyce. Dlaczego bycie autentycznym jest takie istotne? Prawdziwy artysta a szalbierz, prawdziwa "love" a udawane natchnienie... W audycji bardzo ostro o bladze i muzycznych biznesmenach. Posłuchaj:

Łowcy Skarbów w Siedmiogrodzie

  • date_range 2017-08-17
Na wyjazd do Siedmiogrodu, Transylwanii, a zwłaszcza do Sigishoary. To naprawdę nie tak daleko jest. Odległość drogowa wynosi około 830 km z Krakowa. Można podzielić drogę na etapy. Zachęcam do podróży autem. Balneoterapia, czysta woda źródlana, rzeka Argeș i jej dopływ, o którym było głośno we filmie Francisa Forda Coppoli.

Jeszcze o Teodorze Talowskim

  • date_range 2017-08-03
W audycji "Łowcy Skarbów" kontynuujemy wątek twórczości znakomitego architekta Teodora Talowskiego, który podjęliśmy dwa miesiące temu. Tadeusz Bystrzak będzie uczulał na popełniane w materii zabytkowych kamienic błędy, ale też opowie o Talowskim trochę mniej znanym. Jak zwykle zachęcamy do pieszych wędrówek po Krakowie i nakłaniamy do czynnego udziału w społecznym życiu Grodu Kraka.

Magiczny Kazimierz

  • date_range 2017-07-27
Czy pamiętacie tych, którzy byli solą Kazimierza? Czy odwiedzacie grób rabina Kalmana Kalonimusa Epsteina? Może warto pochylić się nad losem Henia Gołębiarza? Oderwijcie w końcu czerepy od tych ekraników i kalkulatorków! Tam nie znajdziecie miłości. Gościem "Łowców Skarbów" będzie Pani Wanda Frączek, która opowie o tych, którzy kochali bez pośpiechu, którzy tracili czas i łowili smutki i radości na wędkę wyobraźni. Kiedyś ludzie nie musieli korzystać z wyszukiwarek, żeby się dobrze bawić. O mistycyzmie, kabale, Żydach i Polakach, o wywoływaniu realnych duchów!

Poławiacze muzycznych pereł

  • date_range 2017-06-29
Zapraszamy na ucztę dla melomanów i... oceanologów, może również dla bioakustyków? W tunelu wielkiego akwarium porozmawiamy o koncercie symfonicznym autorstwa Pawła Sydora, kompozytora młodej fali. Poławiaczami muzycznych pereł są Profesor Maciej Negrey oraz Marcin Klejdysz dyrektor Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Będzie muzycznie i onirycznie!

Andrzej Pietrzyk i jego rzeźby

  • date_range 2017-06-22
Bucephalos, koń Aleksandra Wielkiego stanął w najbardziej prestiżowym miejscu Wiednia, na placu św. Michała przed wejściem do Hofburga. Autorem rzeźby jest Polak - Andrzej Pietrzyk - gość w audycji "Łowcy Skarbów". Posłuchaj:

Tajniki Szkoły Ikonograficznej

  • date_range 2017-06-15
W audycji gościmy Annę Gełdon, historyk sztuki, absolwentkę Szkoły Ikonograficznej w Bielsku Podlaskim, parafiankę krakowskiej cerkwi Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Opowie o swoim ciekawym pomyśle na przenikanie się sztuk i przybliży działalność swojej szkoły. Do skrzyni Łowców Skarbów trafi znowu kilka ikon i ciekawostek... Posłuchajcie:

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię