Radio Kraków

koronawirus

Prof. Krzysztof Pyrć: "Nie znamy jeszcze dalszego scenariusza sytuacji z koronawirusem w Polsce"

  • date_range 2020-03-04
Najważniejszym zadaniem państwa jest dziś zahamowanie epidemicznego rozprzestrzeniania się koronawirusa - tak tłumaczy prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziś potwierdzono w Polsce pierwszy przypadek zarażenia wirusem - jest nim mieszkaniec województwa lubuskiego, który niedawno wrócił z Niemiec. O niebezpieczeństwa związane z koronawirusem w Polsce z prof. Krzysztofem Pyrciem rozmawiał Jacek Bańka.

Ćwiczenia służb w związku z zagrożeniem koronawirusem

  • date_range 2020-03-04
W całym kraju odbyły się ćwiczenia służb w związku z zagrożeniem koronawirusem. Strażacy, ratownicy i policjanci wspólnie sprawdzali procedury przy Szpitalu Uniwersyteckim w krakowskim Prokocimiu oraz w szpitalu w Myślenicach.

Kolejne podejrzenie zarażenia koronawirusem w regionie tarnowskim

  • date_range 2020-03-04
36-latek z okolic Tarnowa 3 tygodnie temu był w Tajlandii, gdzie chorował. Po powrocie do Polski nadal się źle czuł. Uskarżał się na gorączkę, kaszel i bóle głowy. Najpierw zgodnie z zaleceniami zgłosił się do szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie jest oddział zakaźny. Został przebadany, otrzymał zastrzyk przeciwbólowy i został wypuszczony do domu. Ponieważ nadal źle się czuł, zgłosił się na SOR tarnowskiego szpitala wojewódzkiego. Ale nie przyznał się ochronie szpitala, że mógł mieć kontakt z koronawirusem.

Daria Gosek-Popiołek: Nic wielkiego się nie stało. Wiedzieliśmy, że przypadki koronawirusa w Polsce będą

  • date_range 2020-03-04
- Wiedzieliśmy, że wirus w końcu pojawi się w Polsce. Trzeba zachować spokój, nie panikować, przestrzegać zasad, które przypomina Główny Inspektor Sanitarny - mówiła na antenie Radia Kraków posłanka Lewicy, Daria Gosek-Popiołek. W piątek Senat zajmie się ustawą o zwalczaniu koronawirusa. Sejm przyjął ją w poniedziałek - przy poparciu większości opozycji. "Wydaje mi się, że kompromis pozwolił przyjąć całkiem dobrą ustawę. Udało się z niej usunąć najbardziej kontrowersyjne zapisy" - mówiła posłanka Gosek-Popiołek w porannej rozmowie Radia Kraków. Jej zdaniem Senat mógłby do niej wnieść kilka poprawek. Liczy jednocześnie, że ustawa jak najszybciej trafi do podpisu przez prezydenta.

Potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

  • date_range 2020-03-04
W nocy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce - poinformował w środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że pacjent jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze. 65 osób jest hospitalizowanych, 349 osób poddano kwarantannie domowej, a 4540 objęto nadzorem sanepidu w związku z podejrzeniem koronawirusa - poinformowało w środę po południu Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce bez potwierdzenia zakażenia koronawirusem. Mniej osób hospitalizowanych

  • date_range 2020-03-04
W Polsce nie potwierdzono przypadku zakażenia koronawirusem, a liczba osób przebywających na obserwacji w szpitalach celem wykluczenia zakażenia zmniejszyła się do 68 - wynika z danych resortu zdrowia. Na świecie potwierdzono natomiast ponad 90 tys. zachorowań; 3,1 tys. osób zmarło - podał GIS.

Krakowskie uczelnie wstrzymały wyjazdy i przyjazdy studentów oraz naukowców

  • date_range 2020-03-03
Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa zdecydowało o natychmiastowym wstrzymaniu wszelkich wyjazdów i przyjazdów studentów, pracowników oraz naukowców do i z państw objętych epidemią choroby wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Norbert Kaczmarczyk: Nie można budować kapitału politycznego na chorobie

  • date_range 2020-03-03
- Widzę zrozumienie w tej sprawie, to sytuacja nadzwyczajna i posłowie zdecydowali niemal jednogłośnie - tak o głosowaniu nad ustawą w sprawie koronawirusa mówił na antenie Radia Kraków poseł Solidarnej Polski Norbert Kaczmarczyk. Sejm w nocy przyjął przepisy, które między innymi wprowadzają możliwość przymusowej hospitalizacji osób chorych na choroby zakaźne. Pracodawca będzie też mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Ustawa wprowadza dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły. Za ustawą było 400 posłów, przeciwko byli posłowie Konfederacji. "W tej sprawie niepotrzebne jest podgrzewanie nastrojów, ustawa pozwoli między innymi zarezerwować w budżecie pieniądze na bezprzetargowy zakup potrzebnych środków w razie wystąpienie w Polsce koronawirusa" - mówił poseł Kaczmarczyk w porannej rozmowie Radia Kraków.

Starostwo powiatowe w Myślenicach odwołuje wydarzenia z powodu zagrożenia koronawirusem

  • date_range 2020-03-03
Starostwo powiatowe w Myślenicach odwołuje organizowane przez siebie wydarzenia z powodu zagrożenia koronawirusem. Na razie dotyczy to dwóch najbliższych imprez - Targów Edukacyjnych, które miały się odbyć 12 marca i Powiatowego Dnia Sołtysa, który miał się odbyć cztery dni później.

Sejm uchwalił ustawę ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem

  • date_range 2020-03-03
Sejm uchwalił w poniedziałek wiczorem ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Za głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię