Radio Kraków

EkoMałopolska

Mieszkańcy Oświęcimia mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku ws. miejskiej dotacji do wymiany pieca

  • date_range 2021-07-13
Kończą się konsultacje społeczne lokalnych uchwał antysmogowych. Chodzi o przepisy, które od 1 stycznia 2030 roku wprowadzą zakaz ogrzewania budynków węglem między innymi w Skawinie, Niepołomicach, Krzeszowicach oraz miastach Nowy Targ i Oświęcim.

Czarny Dunajec kolejną gminą, która przyjęła uchwałę antysmogową

To oznacza, że radni chcą, aby od 2030 roku wprowadzono tam zakaz palenia węglem. Uchwała przeszła zdecydowaną większością głosów.

W Krakowie zainaugurowano kolejny projekt LIFE EKOMAŁOPOLSKA - tym razem klimatyczny

Projekt LIFE EKOMAŁOPOLSKA to drugi obok programu bezpośrednio dotyczącego poprawy jakości powietrza ekologiczny projekt LIFE realizowany na terenie Małopolski. Jego celem jest wypracowanie konkretnych scenariuszy działań w zakresie klimatu. Promowane będą między innymi odnawialne źródła energii.

Małopolska chce realizować dwa zintegrowane programy LIFE

Małopolska, jako pierwsze województwo w Polsce i jedyny region w Unii Europejskiej, będzie realizować dwa zintegrowane programy LIFE. Pierwszy wiąże się z poprawą jakości powietrza, drugi jest odpowiedzią na zmiany klimatu. Budżet programu to ok. 70 mln zł. Z Tomaszem Urynowiczem, wicemarszałkiem województwa małopolskiego rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Małopolska: kolejne gminy przyjmują lokalne uchwały antysmogowe

  • date_range 2021-06-17
W jednych gminach zaczynają się konsultacje, kolejne będą przyjmować lokalne uchwały antysmogowe. Zarząd województwa małopolskiego przyjął projekty uchwał antysmogowych dla Oświęcimia, Skawiny, Niepołomic, Krzeszowic oraz strefową dla Nowego Targu.

Radni Myślenic zwiększyli budżet na "Myślenicki Program Wymiany Pieców"

Pierwotnie był to milion złotych, ale nabór wniosków cieszył się dużym zainteresowaniem i dodatkowe pieniądze były konieczne. Teraz to prawie dwa miliony złotych, które zdaniem władz miasta powinno wystarczyć dla wszystkich. Do pierwszej edycji programu zgłosiło się 336 osób. - Tym którzy teraz chcą uzyskać dofinansowanie, polecamy rządowy program "Czyste Powietrze" - mówi burmistrz Myślenic, Jarosław Szlachetka

Polski Alarm Smogowy uruchamia kolejną inicjatywę, która ma promować walkę o czyste powietrze

Zaczynali od trzech osób w Krakowie, dziś Polski Alarm Smogowy ma 50 oddziałów w całym i zakłada własną akademię, zachęcając do działania na rzecz czystego powietrza.

Wymiana pozaklasowych kotłów idzie zbyt wolno

  • date_range 2021-06-01
"Wymiana pozaklasowych kotłów idzie zbyt wolno. W takim tempie wdrożenie uchwały antysmogowej zajmie 10 lat, a zostały nam niecałe dwa lata". – alarmuje Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. W gminach położonych wokół Krakowa wciąż w użyciu jest 23 tysiące pozaklasowych kotłów.

Tarnowscy radni chcą dodatkowych konsultacji ws. uchwały antysmogowej

  • date_range 2021-05-27
Tarnowscy radni nie będą jednak w czwartek głosowali wniosku do zarządu województwa małopolskiego o wprowadzenie w mieście uchwały antysmogowej. Większość radnych ma wątpliwości oraz uwagi co do zapisów projektu takiej uchwały narzuconych przez władze województwa. Dlatego większością głosów 14 do 7 zdecydowali o ograniczeniu porządku obrad sesji tarnowskiej rady miejskiej o ten punkt.

Skawina: zakaz palenia węglem w piecach od 2030 roku

  • date_range 2021-05-26
Kolejna gmina w Małopolsce stawia krok w kierunku czystego powietrza. W podkrakowskiej Skawinie nie będzie można palić w piecach węglem od 2030 roku. Tego chciałaby Rada Miasta i Gminy w Skawinie. Od 2022 roku nie będzie można montować pieców węglowych w nowych budynkach. Będzie można za to skorzystać z kominków spełniających wymogi uchwały antysmogowej. Jak przekonuje burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko, to wielki sukces i efekt kilkuletnich prac.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię