Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Bikefitting

  • Rusz się!
  • date_range Sobota, 2020.06.27 08:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 23:20 )
To ostatnie spotkanie przed wakacyjną przerwą 2020 roku. Ponieważ w ostatnim czasie renesans przeżywają rowery (ponoć przyczyniła się do tego epidemia koronawirusa), postanowiliśmy opowiedzieć wam o ciekawej dyscyplinie... naukowej.

fot. BMC Lab Kraków

 

- Bikefitting to profesjonalna metoda infywidualnego dopasowania roweru do potrzeb kolarza - wyjaśnia Tamara Górecka-Werońska, bikefitterka z Profidea BMC Lab Kraków.
 
W Polsce ten zawód jest obecny od 10 lat. Na świecie od 1997 roku. Zaczęło się od dopasowywania rowerów dla zawodowych kolarzy, jeżdżących w pro tour. Ale z czasem to zjawisko "zeszło niżej" i sklepy rowerowe coraz częściej mają taką usługę w swojej ofercie.
 
- Bikefitting dzielimy na dwie częśći - mówi Tamara - Pierwsza to podstawowe dobranie roweru w sklepie. Odpowiednia wysokość siodła, szerokość kierownicy, poziom klamek. To jest tak zwany szybki sizing. On trwa ok 15-20 minut, czasem godzinę. Średnio przeszkolony sprzedawca jest w stanie to zrobić. Natomiast prawdziwy bikefitting to już jest sztuka. Taka sesja składa się z kilku etapów i trwa... kilka godzin.
 
A po co w ogóle jest bikefitting? Przede wszystkim chroni przed kontuzjami. Bo źle dopasowane siodełko czy kierownica może uszkodzić stawy.
 
- Kilkugodzinna jazda na rowerze sprawia, że kręci się korbą kilkadziesiąt tysięcy razy - przekonuje nasza rozmówczyni - Przy złej wysokości siodła czy kierownicy może to spowodować dolegliwości. Do mnie najczęściej przychodzą klienci, których już coś boli.
 
Z rozmowy z Tamarą Górecką-Werońską dowiecie się jak wygląda profesjonalny bikefitting, którzy mogą stosować kolarze profesjonalni albo amatorzy, których interesuje udział w zawodach albo dłuższe wyprawy. Bikefitting pozwala nie tylko uniknąć kontuzji i zapewnić większy komfort, ale też uzyskać lepsze osiągnięcia.
 
Tamara prezentuje też porady dla kolarzy na profilach w mediach społecznościowych.
 
 
SKO
 

Tamara Górecka-Werońska
 
 
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię