Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Zygmunt Konieczny, Monika Partyk i Jaga Wrońska w Radio Kraków

O muzyce Zygmunta Koniecznego poetka Monika Partyk napisała: „Dźwięki brylantowo patetyczne, olbrzymki melosu i ducha oraz te szare myszki, ledwo przemykające i potykające się – boleśnie, frapująco – o co któryś, nigdy nie przypadkowy kamień rytmu. Dotkliwe w swej niezgrabnej uporczywości, w swym całkowicie wytrącającym poza czas dreptaniu kuternogi, który o kulach z cicha pęk wdrapuje się na K2, a z niego – jakąś bzdurką, psim swędem, jakimś chromatycznym półtonem – dotyka prawym butem z dziurą w podeszwie Mount Everestu. Mówi się, że aby coś odczuć, trzeba to mieć wcześniej – choć w małym stopniu – w sobie. Zatem - jako że zawsze odczuwałam te dźwięki do bólu i do epifanii – ogrom we mnie Konieczności.” O relacji mistrz – uczeń, o przyjaźni, pierwszych próbach twórczych, spotkaniach w kawiarni, nawet o krówkach z Milanówka! Wreszcie o rzeczywistości, w której muzyka przestała być świętem, rozmawiam z twórcami recitalu „Z nutą Jasminum”: kompozytorem Zygmuntem Koniecznym, poetką Moniką Partyk i pieśniarką Jagą Wrońską.

Hanka Wójciak i jej goście

„Z nutą Jasminum” to muzyka filmowa i teatralna Zygmunta Koniecznego z premierowymi tekstami Moniki Partyk w wykonaniu Jagi Wrońskiej i sekstetu instrumentalnego. W programie pojawiły się tematy m.in. z "Pornografii", "Jasminum", "Grającego z talerza", "Prymasa", "Świętego interesu". Recital miał swoją premierę 1 lipca 2014 roku w Piwnicy pod Baranami.

Jaga Wrońska - wokalistka, poetka, kompozytorka związana przez lata z kabaretem Loch Camelot, stypendystka Miasta Krakowa, nagrała cztery płyty na których znalazły się także autorskie piosenki oraz jeden album wespół z Magdą Steczkowską.

Monika Partyk – poetka, krytyk i teoretyk muzyczny; absolwentka m.in. Akademii Muzycznej w Krakowie (Teoria Muzyki) oraz Papieskiej Akademii Teologicznej (Dziennikarstwo). Jest stałym recenzentem Ruchu Muzycznego (gł. z wydarzeń operowych), współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, a jej twórczość poetycka koncentruje się wokół piosenki literackiej i pieśni oratoryjnej

Zygmunt Konieczny - kompozytor muzyki teatralnej, filmowej, oratoryjnej, twórca piosenki literackiej. Studiował w krakowskiej Akademii Muzycznej na wydziale kompozycji. Debiutował w 1959 w „Piwnicy pod Baranami", z kabaretem związany był przed 40 lat. Nazywany "wesołym kompozytorem smutnych piosenek". Współtwórca największych szlagierów śpiewanych przez Ewę Demarczyk.

Hanka Wójciak i jej goście

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię