"Powołana w 1946 roku Komisja Trójstronną ds. Restytucji Złota Monetarnego (…) stanęła przed bezprecedensowym zadaniem zwrotu chociaż części złota monetarnego zagrabionego przez państwa Osi. Był to skomplikowany problem polityczny, ekonomiczny i prawny. Równie trudnym zadaniem, co przydział złota, było jego gromadzenie przez trzy rządy. Złoto odnajdowano w różnych miejscach: na terenie okupowanych Niemiec, w krajach neutralnych, a także w międzynarodowych bankach. Odzyskiwanie złota trwało zasadniczo do 1959 r. Największą część puli stanowiła tzw. złoto frankfurckie (ponad 129 t). Do Frankfurtu nad Menem napływało złoto z różnych części Niemiec. Pozyskanie złota od państw neutralnych było trudnym zadaniem. (…) Niewyjaśnienie roli krajów neutralnych w praniu zasobów III Rzeszy w bezpośrednim okresie powojennym zemściło się na wszystkich, a cała kwestia powróciła ze zdwojoną siłą w latach 90. XX wieku. Ostateczna, ogłoszona w 1998 r., wielkość puli wyniosła 336 t złota. Stanowiła ona oczywiście tylko ułamek złota zagrabionego przez państwa Osi, niezależnie od tego czy było to złoto monetarne czy prywatne.
- A
- A
- A
Złoto nazistów - polskie próby odzyskania skradzionego złota
27 września 1946 roku trzy rządy: Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych powołały do życia Komisję Trójstronną ds. Restytucji Złota Monetarnego zrabowanego przez III Rzeszę. Instytucja ta miała szybko i sprawie przeprowadzić zwrot znalezionego złota. Nikt nie przypuszczał, że będzie działała ponad pięćdziesiąt lat, a przystąpienie Polski do „złotej rodziny” państw uprawnionych do otrzymania zwrotu złota przysporzy Komisji niemałych problemów. Jak Polska próbowała odzyskać zagrabione przez nazistów złoto? O tym mówił dr Tomasz Korban z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, który prowadzi projekt badawczy „Restytucja złota po II wojnie światowej. Działalność Komisji Trójstronnej ds. Restytucji Złota Monetarnego”, autor nagrodzonej w XVIII edycji Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku, pracy doktorskiej zat. „Problem restytucji złota monetarnego zagrabionego przez III Rzeszę. Polska a Komisja Trójstronna (1946–1998)”. Program prowadziła Jolanta Drużyńska.
Jednym z najtrudniejszych przypadków, z jakim musiała się zmierzyć Trójstronna Komisja były roszczenia Polski. Choć w trakcie wojny udało się uchronić zasoby Banku Polskiego S.A., zachodnie mocarstwa postanowiły zaprosić Warszawę do złożenia swoich roszczeń. W całą sprawę zaangażowane było wiele ministerstw i instytucji: MSZ, Ministerstwo Skarbu, Biuro Rewindykacji i Odszkodowań, Główna Komisja Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce czy Polska Misja Wojskowa w Berlinie. Strona polska świadomie zignorowała kryteria restytucji. Polskie władze zgłosiły w większości pretensje do złota, które nie miało charakteru monetarnego. Były to zasoby z przymusowego skupu i konfiskat, skradzione ze skrytek bankowych, a nawet zrabowane ofiarom niemieckich obozów koncentracyjnych na ziemiach okupowanej Polski. Jedynie roszczenia do złota Banku Gdańskiego, centralnej instytucji finansowej WMG były zgodne z definicją złota monetarnego. Łączna wysokość roszczeń opiewała na astronomiczną wielkość 143 t. Żaden inny kraj nie zgłosił tak wysokich roszczeń. Polskie władze przekonywały, że zrabowane złoto prywatne nabrało cech monetarnych w momencie, gdy zasiliło skarbiec Reichsbanku.
Komentarze (3)
Najnowsze
-
15:53
Śmiertelne potrącenie na ul. Dietla. Kierowca był pod wpływem alkoholu i amfetaminy
-
15:49
Bonusy wakacyjne dla opiekunek osób starszych w Niemczech – sprawdź, jak zyskać więcej tego lata
-
15:44
Historyczny sezon dla Krakowa. Wisła, Cracovia i Wieczysta ruszają do walki
-
15:17
Opieka współdzielona i szybkie alimenty. Co jeszcze zmieni pakiet "Prawo do dzieciństwa"?
-
15:16
Kraków gospodarzem międzynarodowej konferencji o zdrowiu publicznym
-
15:01
Pokonali lęk wysokości i własne słabości. Wyjątkowe zawody w Tarnowie
-
15:00
Los słynnej willi w Tarnowie nie jest przesądzony. Trwają rozmowy o przyszłości modernistycznej perły
-
14:22
Nominowani do Nagrody Szymborskiej w Radiu Kraków. Czytają studenci AST
-
14:20
BOOKstyle mode ON. Projekt dla młodych czytelników
-
14:09
Jak brzmi współczesna poezja? Studenci AST czytają nominowanych do Nagrody Szymborskiej
-
13:30
20-milionowy pozew za pedofilię w Kościele. "To najpoważniejszy test dla kardynała Rysia"
-
13:06
Aleksandra Owca pyta o formy zatrudnienia lekarzy w krakowskich szpitalach
-
12:57
Nie każde „czuję” mówi o uczuciach. Uczucia, a uczucia rzekome.
-
12:55
Hit ubiegłych wakacji wraca do Tarnowa. Księżyc ponownie w centrum miasta
-
12:38
Ruch Zorro chce odwołać prezydenta Tarnowa i Radę Miasta
-
12:20
Jak często kosić trawę? Badania UJ przynoszą ciekawe wnioski
-
11:58
Jak będzie przebiegać zmodernizowana DK28? Drogowcy zapraszają na spotkanie
-
11:58
Stalking, obsesyjne zachowania, groźby. Jak rodzi się tragedia po rozstaniu?
-
11:51
Alarmujące dane z powiatu olkuskiego. Coraz więcej niezaszczepionych dzieci
-
10:45
Kraków dr Moniki Widzickiej - odc. VIII - "Muzyka w salonie”