Ten tom ma wyjątkowy charakter – wyboru tekstów dokonał syn pisarza, Tomasz Lem. Są w nim opowiadania znane z  różnych cykli, ale też takie, które mają swoją premierę. Do radiowej biblioteki wybraliśmy  utwór Czarne i białe, który w tej książce publikowany jest po raz pierwszy.

ROK LEMA w Radiu Kraków

„Pewien eklektyzm niniejszego zbioru spowodowany jest względami osobistymi. Na przykład bez Ogrodu ciemności moja przyszła matka nie zainteresowałaby się Stanisławem Lemem jako kandydatem na męża i nie mógłbym napisać tych kilku słów. Natomiast Czarne i białe to opis alegorycznego snu, który przyśnił się ojcu w Wiedniu w okresie, kiedy pożegnał się już z beletrystyką — zaskakująco odległy od jego literackiego emploi. Pomiędzy tymi dwoma biegunami znalazły się opowiadania zarówno młodzieńczego, jak i dojrzałego Lema. To oczywiście subiektywna ocena, ale odnoszę wrażenie, że w tym zestawieniu nawet utwory znane czytelnikowi ukazują swoje nowe, zaskakujące oblicze”.
Tomasz Lem

W radiowej bibliotece słuchamy opowiadania Czarne i białe w interpretacji Radosława Krzyżowskiego. Od 15 do 19 marca o 11.45 i 22.50.