Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

WYCZYN I BLAMAŻ TYGODNIA. ZOBACZ WYNIKI

Wyczyn i blamaż tygodnia: WYNIKI

fot. M.Kwaśny


Wyczyn tygodnia dla kardynała Stanisława Dziwisza za promowanie idei zorganizowania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - 47 głosów internautów.
Drugie miejsce za rozważne stanowisko krakowskiej Rady Miasta w sprawie opłat za śmieci - 26 głosów. Na trzecim miejscu powiat krakowski, który w rankingu powiatów, w których żyje się najlepiej zdobył 5 miejsce - na te nominacje głosowało 26 internautów.

Blamaż tygodnia dla samorządów, które nie radzą sobie z kończącą się zimą - 43 głosy. Drugie miejsce uzyskał Trybunał Konstytucyjny, który nie zajął jednoznacznego stanowiska w sprawie Komisji Majątkowej - 33 głosy. Trzecie miejsce dla pijanych kierowców w Małopolsce - 18 głosów.

Łącznie w głosowaniu wzięło udział 191 osób.


TAK WYBRALI POLITYCY:

Wydarzenia mijającego tygodnia komentowali: Katarzyna Matusik-Lipiec, posłanka Platformy Obywatelskiej, Kazimierz Chrzanowski, szef SLD w Małopolsce, Wojciech Kozak, Wicemarszałek Małopolski z PSL i Józef Pilch, Wiceprzewodniczący krakowskiej Rady Miasta z PiS.


Goście Radia Kraków przyznali zgodnie, że 130 pijanych kierowców zatrzymanych w ostatnią w sobotę i niedzielę (9 i 10 marca), to skandal i blamaż. -Cały czas brakuje świadomości, że wsiadając za kółko pod wpływem alkoholu możemy wyrządzić olbrzymią krzywdę nie tylko sobie, ale również innym ludziom - zauważył Kazimierz Chrzanowski. dodał również, że bardziej popularne powinny być prywatne alkomaty, dzięki którym być może zmniejszyłaby się liczba tzw. "wczorajszych kierowców", zatrzymywanych rano, dzień po spożyciu alkoholu. -Cieszę się, że Małopolska Policja w czasie każdej kontroli drogowej bada również stan trzeźwości kierowców - przekonywała Katarzyna Matusik-Lipiec. Jej zdaniem na zmniejszenie liczby kierowców prowadzących samochody pod wpływem alkoholu prócz nieuniknionych kar może wpłynąć przede wszystkim edukacja. Wojciech Kozak zwrócił uwagę, że jedna z francuskich firm motoryzacyjnych zaproponowała samochód z wbudowanym alkomatem. -W przypadku wyczucia przez ten sprzęt alkoholu w organizmie kierowcy samochód odmawia posłuszeństwa. Być może to sposób na walkę z pijanymi kierowcami - zauważył Kozak. Józef Pilch pochwalił natomiast działania Województwa Małopolskiego, które co roku przekazuje Policji pieniądze i sprzęt niezbędny do badania trzeźwości kierowców. Pilch w czasie dyskusji przekonywał jednak, że dla niego mianem blamażu tygodnia należy określić uchwałę krakowskiej Rady Miasta w sprawie opłat za śmieci.


Wybierając wyczyn tygodnia Katarzyna Matusik-Lipiec, Wojciech Kozak i Józef Pilch przyznali, że na pochwałę zasługuje Kardynał Stanisław Dziwisz za promocję idei organizacji Dni Młodzieży w Krakowie w 2015 roku. kazimierz Chrzanowski, który również cieszy się z działania Metropolity Krakowskiego zwrócił jednak uwagę, że na miano blamażu tygodnia zasługuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Komisji Majątkowej. -Trybunał wbrew oczekiwaniom nie zajął jednoznacznego stanowiska w tej sprawie i moim zdaniem zasługuje to na naszą krytykę - przekonywał Chrzanowski.
Marcin Kwaśny/KP

TAKIE BYŁY NASZE NOMINACJE:

Wyczyn tygodnia:

1. Rozważne stanowisko krakowskiej Rady Miasta w sprawie opłat za śmieci. "Stawki za wywóz śmieci będą niewiele wyższe"

2. Promowanie idei zorganizowania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przez kardynała Stanisława Dziwisza. Metropolita krakowski zaprosi Franciszka do Polski

3. Wysokie 5 miejsce powiatu krakowskiego w rankingu powiatów, w których żyje się najlepiej. Z dużych miast lepiej wypadła tylko Warszawa. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało raport, który pokazuje wskaźniki HDI na poziomie polskich powiatów. HDI, to wskaźnik rozwoju społecznego coraz częściej wykorzystywany do oceny rozwoju państw i regionów. Składowe wskaźnika, to poziom zamożności, jakości edukacji oraz jakości zdrowia.


Blamaż tygodnia:

1.Trybunał Konstytucyjny nie zajął jednoznacznego stanowiska w sprawie Komisji Majątkowej.

2. Samorządy nie radzą sobie z kończącą się zimą. Małopolska: Drogi śliskie, spore utrudnienia

3. Tylko w weekend zatrzymano 130 pijanych kierowców w Małopolsce. Pijacki weekend w Małopolsce - policjanci zatrzymali 130 nietrzeźwych kierowców


Śnieżyca w Tarnowie/ fot. P. Topolski
Zasady naszego PLEBISCYTU:W piątek w programie "O tym się mówi" nasi publicyści i reporterzy przedstawiają kandydatury w kategorii: WYCZYN I BLAMAŻ tygodnia . Państwo dokonują wyboru w ankiecie zamieszczonej poniżej. By ułatwić wybór, na stronie znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje a na antenie Radia Kraków w każdą sobotę od 10.05 do 11.00 będziemy rozmawiać o nominacjach z politykami, samorządowcami i dziennikarzami . PLEBISCYT kończy się w poniedziałek. Wyniki ogłosimy w porannym magazynie CND po 8.30.
Zakopane całe śniegiem zasypane/ fot. Przemek Bolechowski
Gorlice, dzielnica Zawodzie/ DK - 28 z Nowego Sącza do Gorlic/ fot. Maciej Wodziński
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię