Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Studenci programu EGIDA testują kompozyty pancerzy wozów bojowych

To najbardziej wybuchowy projekt Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Studenci zrzeszeni w pięciu kołach naukowych realizują projekt EGIDA, w ramach Grantu Rektora IDUB 2021. Jego celem jest projektowanie materiałów bazujących na metalach, ceramice i kompozytach, z przeznaczeniem na pancerze dla czołgów i wozów bojowych. Próby strzałowe odbyły się na poligonie w Laboratorium Techniki Strzelniczej i Materiałów Wybuchowych w Regulicach. Eksperymenty obserwowała Joanna Gąska.

Laboratorium Techniki Strzelniczej i Materiałów Wybuchowych w Regulicach, fot. Elżbieta MusiałProjekt EGIDA AGH  realizowany jest od 20018 roku. Główny cel programu naukowego to  projektowanie materiałów bazujących na metalach, ceramice i kompozytach, które będą wykorzystane w pancerzach wozów bojowych. Materiały przygotowywane przez studentów są  testowane ładunkami wybuchowymi, które imitują trafienie z pocisku przeciwpancernego typu kumulacyjnego.
Zespół EGIDY przeprowadził  eksperymenty strzałowe  w Laboratorium Techniki Strzelniczej i Materiałów Wybuchowych w Regulicach.  Po raz pierwszy testowany był materiał wysokoentropowy, nad którym członkowie KN Hefajstos pracowali aż półtora roku. 
Podczas testów na  poligonie studenci przeprowadzili 9 prób, na trzech różnych materiałach ( materiał odlewany przygotowany przez Zgarek, ceramika przygotowana przez Adamantium, stop wysokoentropowy przygotowanych przez Hefajstos). Teraz młodzi naukowcy przeanalizują materiały poddane próbom strzałowym. Jeżeli wyniki okażą się obiecujące, studenci  stworzą więcej materiału i powtórzą testy.
Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię