W Alfabecie dwa koty i książki nie tylko do szkoły.

Kotek Włodek to bohater książki napisanej przez Iwonę Gierłach. Kot wędrownik, a miejsce po którym spaceruje to Nowa Huta. W ten sposób autorka poprzez tekst, a ilustratorka Joanna Styrylska obrazkowo, pokazują małym czytelnikom dzielnicę Krakowa, jej historię, niezwykłe miejsca i ważne wydarzenia. Iwona Gierłach będzie gościem Alfabetu, opowie dlaczego to właśnie w Nowej Hucie umieściła kotka Włodka, a dla słuchaczy programu będziemy mieć książki "Kotek Włodek z Nowej Huty" (NCK). Jedną z nich można zdobyć na facebooku wpisując w komentarzu - co Wy lubiecie w Nowej Hucie?

Będzie też drugi kotek - ma na imię Paplak. Stworzyła go Joanna Krzyżanek, a narysował Zenon Wiewiurka. To bohater serii Czytamy bez mamy, w Alfabecie autorka opowie o tym jak ta seria powstała, a dla słuchaczy mamy dwie części "Kot Paplak i kluski"  i "Kot Paplak i mleko" (Debit).

Jak opowiadać młodym czytelnikom o historii? Co zrobić, żeby lekcje historii były ciekawe? Ten temat powraca również w Alfabecie. Jednym ze sposobów są na pewno ciekawe książki. Sprawdzoną autorką jest Grażyna Bąkiewicz. kiedyś uczyła historii w szkole, dzisiaj pisze dla młodzieży książki, konstruując pasjonujące opowieści. Taka jest na pewno powieść "Mówcie mi Bezprym" - historia syna Boleslawa Chrobrego, który nie doczekał się dziedziczonej po ojcu polskiej korony. Dlaczego? O tym m. in. autorka opowie w Alfabecie.

Będzie też poezja i to poezja najlepsza. "Wierszykarnia", to tytuł książki Danuty Wawiłow. W Naszej Księgarni ukazuje sie kolejne wydanie zbioru znakomitych wierszy dla dzieci, tym razem z czarującymi ilustracjami Joli Richter-Magnuszewskiej. W tej książce znane wszystkim duzym i małym: "Daktyle", "Taki wielki pies", "Urodzinki"  i wiele, wiele innych.

Na koniec do słuchania, czytania i oglądania w pierwszy jesienny weekend "Jesień w klinice małych zwierząt w Leśnej Górce" Tomasza Szweda. Razem z wiewiórką Łupinką spróbujemy sie dowiedzieć, gdzie są orzechy?